När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 1,2 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Alingsås. Det är en minskning med 1,2 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Alingsås kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,1 % | 3:e |
| 2022 | 14,30 % | 3:e |
| 2018 | 12,40 % | 4:e |
| 2014 | 7,48 % | 5:e |
| 2010 | 3,73 % | 8:e |
| 2006 | 1,29 % | 9:e |
Sju mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna sju mandat i Alingsås kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Alingsås kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Alingsås kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Stora Mellby/Magra med 21,9 procent av rösterna, och sämst i Kullingsberg, 7,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Stora Mellby/Magra | 21,9 % | −2,4 | 237 | 1:a |
| Erska/Sollebrunn | 21,0 % | +1,4 | 243 | 3:e |
| Ödenäs/Skaftared | 20,0 % | ej jämförbart | 180 | 2:a |
| Hemsjö S | 17,0 % | −6,4 | 201 | 3:e |
| Anten/Gräfsnäs | 16,7 % | +0,1 | 127 | 2:a |
| Långared | 16,4 % | +0,3 | 147 | 3:e |
| Östlyckan/Brogården | 14,5 % | −1,5 | 190 | 3:e |
| Stockslycke/Holmalund | 14,0 % | ej jämförbart | 145 | 3:e |
| Centrum S/Tuvebo | 13,7 % | ej jämförbart | 156 | 3:e |
| Bälinge | 13,7 % | ej jämförbart | 127 | 3:e |
| Noltorp Ö | 13,3 % | ej jämförbart | 145 | 4:e |
| Ingared | 12,9 % | +0,5 | 164 | 3:e |
| Stadsskogen | 12,2 % | ej jämförbart | 135 | 3:e |
| Ängabo/Maryd | 11,6 % | ej jämförbart | 153 | 3:e |
| Centrum N | 11,5 % | ej jämförbart | 130 | 3:e |
| Nolby V/Bolltorp | 11,3 % | ej jämförbart | 128 | 3:e |
| Sörhaga | 11,3 % | −1,7 | 147 | 4:e |
| Hemsjö/V Bodarne | 11,0 % | −0,1 | 132 | 4:e |
| Tegelbruket/Simmenäs | 10,2 % | −3,5 | 111 | 3:e |
| Kvarnbacken | 10,2 % | −0,6 | 112 | 3:e |
| Noltorp V | 10,2 % | −3,1 | 102 | 4:e |
| Lövekulle | 9,7 % | ej jämförbart | 98 | 4:e |
| Nolby Ö/Rödene | 9,6 % | ej jämförbart | 109 | 3:e |
| Dammen/Prästeryd | 8,7 % | ej jämförbart | 111 | 4:e |
| Kullingsberg | 7,8 % | ej jämförbart | 99 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 14,2 % | ej jämförbart | 99 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Färgelanda | 39,0 % | +4,2 | 1:a |
| Munkedal | 29,7 % | −2,8 | 1:a |
| Lilla Edet | 29,6 % | −1,7 | 1:a |
| Tibro | 22,4 % | −0,6 | 2:a |
| Bollebygd | 21,9 % | +0,7 | 3:e |
| Uddevalla | 19,9 % | +2,0 | 2:a |
| Svenljunga | 19,6 % | −1,3 | 3:e |
| Skara | 18,9 % | −0,7 | 3:e |
| Ale | 18,5 % | −2,3 | 3:e |
| Falköping | 18,5 % | −1,7 | 3:e |
| Åmål | 18,2 % | −3,0 | 3:e |
| Tidaholm | 17,8 % | +4,1 | 2:a |
| Borås | 17,7 % | −0,9 | 3:e |
| Mellerud | 17,5 % | −4,3 | 3:e |
| Kungälv | 17,2 % | −1,0 | 3:e |
| Mark | 17,1 % | −1,5 | 3:e |
| Vara | 16,9 % | −0,9 | 3:e |
| Essunga | 16,8 % | +0,5 | 3:e |
| Stenungsund | 16,7 % | ±0,0 | 3:e |
| Ulricehamn | 16,4 % | +1,0 | 4:e |
| Töreboda | 16,0 % | −3,4 | 3:e |
| Strömstad | 15,9 % | −1,7 | 3:e |
| Tranemo | 15,9 % | −0,5 | 4:e |
| Herrljunga | 15,5 % | −3,2 | 3:e |
| Öckerö | 15,3 % | +2,5 | 4:e |
| Skövde | 15,2 % | +0,7 | 3:e |
| Lysekil | 15,0 % | −1,6 | 3:e |
| Hjo | 14,4 % | −1,0 | 3:e |
| Härryda | 14,3 % | −3,0 | 3:e |
| Vänersborg | 14,2 % | −5,8 | 3:e |
| Karlsborg | 13,9 % | +1,0 | 3:e |
| Orust | 13,8 % | −0,9 | 3:e |
| Vårgårda | 13,7 % | −1,5 | 5:e |
| Lidköping | 13,5 % | −0,9 | 4:e |
| Alingsås | 13,1 % | −1,2 | 3:e |
| Götene | 13,1 % | −1,6 | 3:e |
| Lerum | 13,0 % | −1,7 | 3:e |
| Mölndal | 13,0 % | −1,0 | 3:e |
| Tanum | 12,9 % | −0,9 | 4:e |
| Grästorp | 12,2 % | −4,6 | 5:e |
| Trollhättan | 12,1 % | −3,3 | 3:e |
| Partille | 12,0 % | −2,1 | 3:e |
| Gullspång | 11,6 % | −2,5 | 3:e |
| Tjörn | 10,5 % | −0,7 | 4:e |
| Bengtsfors | 9,8 % | −4,8 | 4:e |
| Dals-Ed | 9,2 % | −4,6 | 4:e |
| Göteborg | 8,9 % | −1,9 | 4:e |
| Mariestad | 8,6 % | −1,3 | 3:e |
| Sotenäs | 8,5 % | −0,1 | 4:e |

