När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 0,9 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Lidköping. Det är en minskning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det fjärde största partiet i årets kommunval i Lidköpings kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,5 % | 4:e |
| 2022 | 14,35 % | 3:e |
| 2018 | 11,20 % | 3:e |
| 2014 | 6,70 % | 5:e |
| 2010 | 2,87 % | 8:e |
| 2006 | 1,88 % | 8:e |
Sju mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna sju mandat i Lidköpings kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Lidköping kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lidköpings kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Saleby-Norra Härene med 21,1 procent av rösterna, och sämst i Dalängen, 9,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Saleby-Norra Härene | 21,1 % | +0,1 | 263 | 1:a |
| Järpås | 20,3 % | −1,4 | 169 | 2:a |
| Tun-Gillstad | 17,0 % | −5,4 | 175 | 3:e |
| Otterstad | 16,5 % | −2,6 | 200 | 2:a |
| Örslösa | 16,4 % | −2,8 | 174 | 3:e |
| Vinninga-Filsbäck | 16,3 % | +2,2 | 220 | 4:e |
| Margretelund N | 15,0 % | −4,1 | 145 | 3:e |
| Fredriksdal | 14,2 % | −1,3 | 151 | 3:e |
| Gamla stadens centrum | 14,1 % | −1,3 | 149 | 4:e |
| Lidåker-Ljunghed | 13,1 % | −0,7 | 149 | 4:e |
| Nya staden N | 12,5 % | −0,6 | 143 | 4:e |
| Margretelund S | 12,2 % | −2,7 | 131 | 3:e |
| Ågårdsområdet | 12,1 % | −1,3 | 161 | 4:e |
| Sunnersberg | 12,1 % | −2,3 | 162 | 4:e |
| Wennerberg | 11,9 % | −0,9 | 114 | 4:e |
| Framnäs | 11,9 % | −1,6 | 120 | 3:e |
| Nya staden S | 11,1 % | +2,1 | 137 | 4:e |
| Råda | 10,8 % | −0,4 | 150 | 4:e |
| Stenhammar | 9,8 % | −0,2 | 146 | 5:e |
| Tofta-Ulriksdal | 9,7 % | −0,8 | 97 | 4:e |
| Hovby-Majåker | 9,6 % | +1,0 | 127 | 4:e |
| Dalängen | 9,1 % | −0,3 | 111 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 15,0 % | ej jämförbart | 342 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Färgelanda | 39,0 % | +4,2 | 1:a |
| Munkedal | 29,7 % | −2,8 | 1:a |
| Lilla Edet | 29,6 % | −1,7 | 1:a |
| Tibro | 22,4 % | −0,6 | 2:a |
| Bollebygd | 21,9 % | +0,7 | 3:e |
| Uddevalla | 19,9 % | +2,0 | 2:a |
| Svenljunga | 19,6 % | −1,3 | 3:e |
| Skara | 18,9 % | −0,7 | 3:e |
| Ale | 18,5 % | −2,3 | 3:e |
| Falköping | 18,5 % | −1,7 | 3:e |
| Åmål | 18,2 % | −3,0 | 3:e |
| Tidaholm | 17,8 % | +4,1 | 2:a |
| Borås | 17,7 % | −0,9 | 3:e |
| Mellerud | 17,5 % | −4,3 | 3:e |
| Kungälv | 17,2 % | −1,0 | 3:e |
| Mark | 17,1 % | −1,5 | 3:e |
| Vara | 16,9 % | −0,9 | 3:e |
| Essunga | 16,8 % | +0,5 | 3:e |
| Stenungsund | 16,7 % | ±0,0 | 3:e |
| Ulricehamn | 16,4 % | +1,0 | 4:e |
| Töreboda | 16,0 % | −3,4 | 3:e |
| Strömstad | 15,9 % | −1,7 | 3:e |
| Tranemo | 15,9 % | −0,5 | 4:e |
| Herrljunga | 15,5 % | −3,2 | 3:e |
| Öckerö | 15,3 % | +2,5 | 4:e |
| Skövde | 15,2 % | +0,7 | 3:e |
| Lysekil | 15,0 % | −1,6 | 3:e |
| Hjo | 14,4 % | −1,0 | 3:e |
| Härryda | 14,3 % | −3,0 | 3:e |
| Vänersborg | 14,2 % | −5,8 | 3:e |
| Karlsborg | 13,9 % | +1,0 | 3:e |
| Orust | 13,8 % | −0,9 | 3:e |
| Vårgårda | 13,7 % | −1,5 | 5:e |
| Lidköping | 13,5 % | −0,9 | 4:e |
| Alingsås | 13,1 % | −1,2 | 3:e |
| Götene | 13,1 % | −1,6 | 3:e |
| Lerum | 13,0 % | −1,7 | 3:e |
| Mölndal | 13,0 % | −1,0 | 3:e |
| Tanum | 12,9 % | −0,9 | 4:e |
| Grästorp | 12,2 % | −4,6 | 5:e |
| Trollhättan | 12,1 % | −3,3 | 3:e |
| Partille | 12,0 % | −2,1 | 3:e |
| Gullspång | 11,6 % | −2,5 | 3:e |
| Tjörn | 10,5 % | −0,7 | 4:e |
| Bengtsfors | 9,8 % | −4,8 | 4:e |
| Dals-Ed | 9,2 % | −4,6 | 4:e |
| Göteborg | 8,9 % | −1,9 | 4:e |
| Mariestad | 8,6 % | −1,3 | 3:e |
| Sotenäs | 8,5 % | −0,1 | 4:e |

