När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 12,6 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Gagnef.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 12,6 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Gagnef. Det är en ökning med 0,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det femte största partiet i årets kommunval i Gagnefs kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 12,6 % | 5:e |
| 2022 | 12,28 % | 4:e |
| 2018 | 5,33 % | 6:e |
| 2014 | 7,52 % | 5:e |
| 2010 | 3,99 % | 6:e |
| 2006 | 1,21 % | 8:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna fyra mandat i Gagnefs kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Gagnef kommer den här mandatperioden ha totalt 35 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Gagnefs kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Bäsna med 18,1 procent av rösterna, och sämst i Gagnef, 10 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Bäsna | 18,1 % | +3,9 | 138 | 2:a |
| Mockfjärd | 14,1 % | +1,0 | 192 | 3:e |
| Djurmo | 13,4 % | −1,5 | 103 | 4:e |
| Floda | 11,4 % | +1,1 | 71 | 4:e |
| Djurås | 10,4 % | +0,5 | 125 | 5:e |
| Björbo | 10,4 % | −4,5 | 51 | 6:e |
| Gagnef | 10,0 % | +1,1 | 121 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 16,2 % | ej jämförbart | 44 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Älvdalen | 22,1 % | +1,6 | 3:e |
| Orsa | 19,9 % | +3,4 | 3:e |
| Rättvik | 17,4 % | −0,9 | 4:e |
| Borlänge | 17,1 % | −1,6 | 3:e |
| Malung-Sälen | 16,9 % | +2,6 | 3:e |
| Säter | 14,1 % | −0,6 | 4:e |
| Hedemora | 13,8 % | −2,9 | 3:e |
| Smedjebacken | 13,5 % | −2,4 | 3:e |
| Avesta | 13,2 % | −4,5 | 3:e |
| Gagnef | 12,6 % | +0,4 | 5:e |
| Ludvika | 12,3 % | −2,8 | 3:e |
| Mora | 12,1 % | −0,4 | 5:e |
| Falun | 11,3 % | −0,8 | 3:e |
| Vansbro | 10,0 % | −0,9 | 5:e |
| Leksand | 8,4 % | −1,4 | 6:e |

