När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Färgelanda kommun är Sverigedemokraternas starkaste kommun i kommunvalet.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 39 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Färgelanda. Det är en ökning med 4,2 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets resultat i Färgelanda är det bästa bland landets kommuner.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det största partiet i årets kommunval i Färgelanda kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 39,0 % | 1:a |
| 2022 | 34,75 % | 1:a |
| 2018 | 22,52 % | 3:e |
| 2014 | 15,12 % | 3:e |
| 2010 | 6,75 % | 5:e |
| 2006 | 2,93 % | 7:e |
Elva mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna elva mandat i Färgelandas kommunfullmäktige.
När valnattsrösterna först räknades hade Sverigedemokraterna tolv mandat, och partiet tappade alltså ett mandat i uppsamlingsräkningen.
Kommunfullmäktige i Färgelanda kommer den här mandatperioden ha totalt 29 platser, en minskning från förra mandatperiodens 31 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Färgelanda kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Ödeborg-Stigen med 41,9 procent av rösterna, och sämst i Färgelanda, 34,4 procent. Resultatet i Ödeborg-Stigen är ett av de bästa för SD i något distrikt i landet i årets lokalval, på en sjundeplats. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Ödeborg-Stigen | 41,9 % | ej jämförbart | 507 | 1:a |
| Högsäter och norra kommundelen | 41,5 % | +3,3 | 506 | 1:a |
| Färgelanda | 34,4 % | ej jämförbart | 464 | 1:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 36,7 % | ej jämförbart | 97 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Färgelanda | 39,0 % | +4,2 | 1:a |
| Munkedal | 29,7 % | −2,8 | 1:a |
| Lilla Edet | 29,6 % | −1,7 | 1:a |
| Tibro | 22,4 % | −0,6 | 2:a |
| Bollebygd | 21,9 % | +0,7 | 3:e |
| Uddevalla | 19,9 % | +2,0 | 2:a |
| Svenljunga | 19,6 % | −1,3 | 3:e |
| Skara | 18,9 % | −0,7 | 3:e |
| Ale | 18,5 % | −2,3 | 3:e |
| Falköping | 18,5 % | −1,7 | 3:e |
| Åmål | 18,2 % | −3,0 | 3:e |
| Tidaholm | 17,8 % | +4,1 | 2:a |
| Borås | 17,7 % | −0,9 | 3:e |
| Mellerud | 17,5 % | −4,3 | 3:e |
| Kungälv | 17,2 % | −1,0 | 3:e |
| Mark | 17,1 % | −1,5 | 3:e |
| Vara | 16,9 % | −0,9 | 3:e |
| Essunga | 16,8 % | +0,5 | 3:e |
| Stenungsund | 16,7 % | ±0,0 | 3:e |
| Ulricehamn | 16,4 % | +1,0 | 4:e |
| Töreboda | 16,0 % | −3,4 | 3:e |
| Strömstad | 15,9 % | −1,7 | 3:e |
| Tranemo | 15,9 % | −0,5 | 4:e |
| Herrljunga | 15,5 % | −3,2 | 3:e |
| Öckerö | 15,3 % | +2,5 | 4:e |
| Skövde | 15,2 % | +0,7 | 3:e |
| Lysekil | 15,0 % | −1,6 | 3:e |
| Hjo | 14,4 % | −1,0 | 3:e |
| Härryda | 14,3 % | −3,0 | 3:e |
| Vänersborg | 14,2 % | −5,8 | 3:e |
| Karlsborg | 13,9 % | +1,0 | 3:e |
| Orust | 13,8 % | −0,9 | 3:e |
| Vårgårda | 13,7 % | −1,5 | 5:e |
| Lidköping | 13,5 % | −0,9 | 4:e |
| Alingsås | 13,1 % | −1,2 | 3:e |
| Götene | 13,1 % | −1,6 | 3:e |
| Lerum | 13,0 % | −1,7 | 3:e |
| Mölndal | 13,0 % | −1,0 | 3:e |
| Tanum | 12,9 % | −0,9 | 4:e |
| Grästorp | 12,2 % | −4,6 | 5:e |
| Trollhättan | 12,1 % | −3,3 | 3:e |
| Partille | 12,0 % | −2,1 | 3:e |
| Gullspång | 11,6 % | −2,5 | 3:e |
| Tjörn | 10,5 % | −0,7 | 4:e |
| Bengtsfors | 9,8 % | −4,8 | 4:e |
| Dals-Ed | 9,2 % | −4,6 | 4:e |
| Göteborg | 8,9 % | −1,9 | 4:e |
| Mariestad | 8,6 % | −1,3 | 3:e |
| Sotenäs | 8,5 % | −0,1 | 4:e |

