Uppsamlingsräkning klar: Moderaterna gör sitt bästa val på över 50 år i Luleå

Luleå kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör sitt bästa val på länge i Luleå.

Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 19,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Luleå. Det är partiets bästa resultat sedan åtminstone 1973. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Moderaterna till det näst största partiet i årets kommunval i Luleå kommun, efter Socialdemokraterna.

Moderaternas resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
202619,3 %2:a
202215,64 %2:a
201814,81 %2:a
201413,36 %2:a
201015,11 %2:a
200614,54 %2:a
200215,30 %2:a
199817,33 %2:a
199412,13 %2:a
199114,01 %2:a
19889,76 %3:e
198512,78 %2:a
198213,74 %2:a
197912,86 %2:a
197610,16 %5:e
19739,56 %4:e

Tolv mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tolv mandat i Luleås kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tio mandat.

Kommunfullmäktige i Luleå kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Luleå kommun.

Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Trollstaden med 29,2 procent av rösterna, och sämst i Porsöudden, 8,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPlacering
Trollstaden29,2 %+6,73182:a
Hällbacken26,1 %+3,22022:a
G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik25,9 %+4,22542:a
Universitetet25,7 %−2,03012:a
Södra hamn25,2 %+4,53302:a
Antnäs-Måttsund24,7 %+8,03092:a
Kulturens hus24,5 %+7,12852:a
Köpmantorget24,5 %+5,62542:a
Persön24,5 %+6,62732:a
Rutvik23,2 %+7,51812:a
Kronan22,9 %+2,74382:a
Varvet21,6 %+3,11972:a
Munkeberg21,4 %+3,82932:a
Sunderbyn21,4 %+6,32182:a
Östermalm20,5 %+5,31842:a
Lulsundet20,5 %+3,52292:a
Alvik-Ersnäs20,2 %+6,02772:a
Gültzauudden-Norra hamn20,1 %+2,41742:a
Stadsparken19,8 %+2,12412:a
Bredviken-Lerbäcken19,5 %+3,42412:a
Avan-Bälinge-Klöverträsk19,5 %+4,21982:a
Bensbyn-Brändön19,4 %+1,92653:e
Hammaren19,2 %+1,82342:a
Klintbacken18,5 %+1,91162:a
Hertsöängar18,1 %+4,82122:a
Öhemmanet-Karlsvik18,1 %+3,71842:a
Bergviken18,0 %+0,91462:a
Gammelstad18,0 %+5,11702:a
Stadsön17,8 %+4,42672:a
Porsöberget17,7 %+1,51432:a
Notviken17,5 %+2,72502:a
Lillporsön17,3 %+0,61902:a
Burströmska17,1 %+2,11752:a
Kallkällan16,9 %+3,41982:a
Mjölkudden16,9 %+3,01872:a
Skurholmen16,7 %+1,92092:a
Malmudden16,3 %+4,31532:a
Björkskatan norra16,0 %+2,02082:a
Björkskatan södra16,0 %+1,01562:a
Svartöstan-Lövskatan15,7 %+4,21572:a
Bergstaden14,6 %−0,11372:a
Hertsölund14,4 %+5,71392:a
Niemisel-Prästholm14,3 %+6,5883:e
Råneå14,3 %+5,51933:e
Södra Örnäset12,7 %+4,91044:e
Hertsöcentrum12,6 %+2,21342:a
Norra Örnäset12,5 %+1,71183:e
Jämtön-Vitå12,4 %+6,2734:e
Porsöudden8,6 %−2,8554:e
Uppsamlingsdistrikt 0021,2 %ej jämförbart1992:a
Så gick det för Moderaterna i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Kalix29,0 %+7,02:a
Älvsbyn26,1 %+6,52:a
Gällivare21,1 %−9,12:a
Boden19,5 %+5,62:a
Luleå19,3 %+3,62:a
Piteå17,7 %+1,82:a
Jokkmokk16,6 %+5,13:e
Arvidsjaur12,5 %+7,14:e
Haparanda12,4 %+0,74:e
Kiruna8,3 %−2,54:e
Pajala6,0 %−0,86:e
Överkalix4,9 %−2,15:e
Arjeplog1,7 %+0,77:e
Övertorneå0,9 %−0,48:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.