Fortsatt högt tryck på förtidsröstningen i Hofors – mer än en tredjedel har lagt sin röst

Hofors kommunVal
Förtidsröstning

Hittills har 2 718 förtidsröster registrerats i Hofors kommun. Det motsvarar mer än en tredjedel av de röstberättigade i kommunen och är en ökning med 8 procent jämfört med motsvarande dag 2022.

Med tre dagar kvar till valdagen har 2 718 förtidsröster registrerats i Hofors kommun. Det är 8 procent fler än vid motsvarande tidpunkt 2022. Förtidsröstandet ser ut att gå mot nytt rekord i kommunen, åtminstone det högsta sedan 2006.

Alla med rösträtt kan rösta i Hofors, även personer som är röstberättigade i andra kommuner. Därför går det inte att säga hur många av kommunens invånare som förtidsröstat. Däremot motsvarar 2 718 förtidsröstande 37 procent av alla som har rösträtt i kommunen. Högst andel förtidsröster i förhållande till röstberättigade i Gävleborg har lämnats i Ockelbo kommun, 2 293 röster, eller 49 procent.

Flest förtidsröster vid röstningslokalen Folkets Hus

De flesta förtidsröster i Hofors, 2 222 stycken, har registrerats i Folkets Hus. Den 8 september hade röstmottagarna i Hofors som mest att göra hittills i år. Då registrerades 374 förtidsröster i kommunen.

Samtidigt har röstmönstret sett likadant ut de senaste valen: ju närmare valdagen, desto fler förtidsröster lämnas. 2022 registrerades mer än hälften av förtidsrösterna i Hofors under den sista veckan innan valet.

Hofors berörs inte av röstningsfelet

I förra veckan upptäcktes att ungefär 500 förtidsröster hade registrerats felaktigt. Felet är åtgärdat och enligt Valmyndigheten har alla röster sedan morgonen den 4 september registrerats korrekt. På onsdagen gick myndigheten ut med en lista över kommuner som de vet inte har påverkats av felet och Hofors finns med på den listan. Listan kommer att uppdateras när Valmyndigheten hunnit

– Vi går nu ut med de kommuner som vi vet inte berörs alls av de fel vi upptäckt, så att de som röstat där inte behöver känna oro. Det betyder inte att det finns fel som påverkar väljare i de andra kommunerna, utan vår analys pågår tillsammans med kommunerna för att ta reda på det, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten, i ett pressmeddelande.

Röstningslokaler och tidpunkter som kan beröras av felet kommer att meddelas av Valmyndigheten, tillsammans med rekommendationer till väljare.

Förtidsröstande ökar i riket

I riket som helhet har hittills omkring 2,7 miljoner förtidsröster registrerats. Det är en ökning med 25 procent jämfört med motsvarande dag i föregående val. I 279 kommuner ligger antalet förtidsröster över nivån för motsvarande tid 2022.

Valmyndigheten har inte analyserat vad ökningen beror på. En nyhet inför årets val är att man inte längre behöver ha med sig röstkortet för att kunna förtidsrösta. Värt att nämna är också att systemet för att registrera förtidsröster har automatiserats, även om det fortfarande kan finnas en viss fördröjning i rapporteringen.

Andelen förtidsröstande har ökat i Sverige varje val sedan 2006 och vid förra valet förtidsröstade knappt hälften av väljarna. De första veckornas förtidsröstning tyder på att det kan bli nytt rekord. Det kan också vara så att fler väljer att lägga sin förtidsröst tidigare än i tidigare val. Med fyra dagar till valdagen återstår knappt 500 000 förtidsröster för att nå upp till det totala antalet förtidsröster som lämnades förra valet.

Det ökade förtidsröstandet kan också tyda på ett högre totalt valdeltagande, men det behöver inte bli så. I förra valet förtidsröstade en rekordstor andel av väljarna, samtidigt sjönk valdeltagandet totalt sett.

Förtidsröster per röstningslokal i Hofors
LokalAntal röster
Folkets Hus2 222
Torsåkers Bygdegård457
Ambulerande röstmottagning39
Förtidsröster per kommun i Gävleborg
Antal rösterAndel
Ockelbo2 29348,5 %
Söderhamn7 34837,3 %
Ljusdal5 60737,3 %
Hofors2 71836,6 %
Gävle30 34636,4 %
Ovanåker3 13834,7 %
Bollnäs7 05833,6 %
Hudiksvall9 35530,8 %
Sandviken9 13429,7 %
Nordanstig1 86925,2 %
Här kan du fortfarande förtidsrösta i Hofors kommun
RöstningslokalTorsdagFredagLördagValdag
Torsåkers Bygdegård14:00-18:00
Folkets Hus12:00-18:0012:00-18:0010:00-14:0008:00-20:00
Ambulerande röstmottagning09:00-14:0009:00-14:0010:00-12:0009:00-15:00

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.