Fortsatt högt tryck på förtidsröstningen i Vadstena – mer än en tredjedel har lagt sin röst

Vadstena kommunVal
Förtidsröstning

Hittills har 2 225 förtidsröster registrerats i Vadstena kommun. Det motsvarar mer än en tredjedel av de röstberättigade i kommunen och är en ökning med 10 procent jämfört med motsvarande dag 2022.

Med tre dagar kvar till valdagen har 2 225 förtidsröster registrerats i Vadstena kommun. Det är 10 procent fler än vid motsvarande tidpunkt 2022. Förtidsröstandet ser ut att gå mot nytt rekord i kommunen, åtminstone det högsta sedan 2006. Skillnaden mot det totala antalet förtidsröster i förra valet är nu mindre än 600 röster.

Alla med rösträtt kan rösta i Vadstena, även personer som är röstberättigade i andra kommuner. Därför går det inte att säga hur många av kommunens invånare som förtidsröstat. Däremot motsvarar 2 225 förtidsröstande 36 procent av alla som har rösträtt i kommunen. Högst andel förtidsröster i förhållande till röstberättigade i Östergötland har lämnats i Valdemarsviks kommun, 2 490 röster, eller 40 procent.

Flest förtidsröster vid röstningslokalen Rödtornet

De flesta förtidsröster i Vadstena, 2 109 stycken, har registrerats i Rödtornet. Den 9 september hade röstmottagarna i Vadstena som mest att göra hittills i år. Då registrerades 302 förtidsröster runt om i kommunen.

Samtidigt har röstmönstret sett likadant ut de senaste valen: ju närmare valdagen, desto fler förtidsröster lämnas. 2022 registrerades mer än hälften av förtidsrösterna i Vadstena under den sista veckan innan valet.

Vadstena berörs inte av röstningsfelet

I förra veckan upptäcktes att ungefär 500 förtidsröster hade registrerats felaktigt. Felet är åtgärdat och enligt Valmyndigheten har alla röster sedan morgonen den 4 september registrerats korrekt. På onsdagen gick myndigheten ut med en lista över kommuner som de vet inte har påverkats av felet och Vadstena finns med på den listan. Listan kommer att uppdateras när Valmyndigheten hunnit

– Vi går nu ut med de kommuner som vi vet inte berörs alls av de fel vi upptäckt, så att de som röstat där inte behöver känna oro. Det betyder inte att det finns fel som påverkar väljare i de andra kommunerna, utan vår analys pågår tillsammans med kommunerna för att ta reda på det, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten, i ett pressmeddelande.

Röstningslokaler och tidpunkter som kan beröras av felet kommer att meddelas av Valmyndigheten, tillsammans med rekommendationer till väljare.

Förtidsröstande ökar i riket

I riket som helhet har hittills omkring 2,7 miljoner förtidsröster registrerats. Det är en ökning med 25 procent jämfört med motsvarande dag i föregående val. I 279 kommuner ligger antalet förtidsröster över nivån för motsvarande tid 2022.

Valmyndigheten har inte analyserat vad ökningen beror på. En nyhet inför årets val är att man inte längre behöver ha med sig röstkortet för att kunna förtidsrösta. Värt att nämna är också att systemet för att registrera förtidsröster har automatiserats, även om det fortfarande kan finnas en viss fördröjning i rapporteringen.

Andelen förtidsröstande har ökat i Sverige varje val sedan 2006 och vid förra valet förtidsröstade knappt hälften av väljarna. De första veckornas förtidsröstning tyder på att det kan bli nytt rekord. Det kan också vara så att fler väljer att lägga sin förtidsröst tidigare än i tidigare val. Med fyra dagar till valdagen återstår knappt 500 000 förtidsröster för att nå upp till det totala antalet förtidsröster som lämnades förra valet.

Det ökade förtidsröstandet kan också tyda på ett högre totalt valdeltagande, men det behöver inte bli så. I förra valet förtidsröstade en rekordstor andel av väljarna, samtidigt sjönk valdeltagandet totalt sett.

Förtidsröster per röstningslokal i Vadstena
LokalAntal röster
Rödtornet2 109
Rättspsykiatriska kliniken54
Wasagården31
Vätterngården20
Ambulerande röstmottagning11
Förtidsröster per kommun i Östergötland
Antal rösterAndel
Valdemarsvik2 49039,9 %
Åtvidaberg3 35336,4 %
Söderköping4 16536 %
Vadstena2 22535,6 %
Kinda2 78435,1 %
Linköping44 03732,7 %
Boxholm1 38031,4 %
Mjölby7 05131,2 %
Ödeshög1 31730,9 %
Norrköping35 36430,8 %
Finspång5 24930,6 %
Motala9 77128,3 %
Ydre71924,2 %
Här kan du fortfarande förtidsrösta i Vadstena kommun
RöstningslokalTorsdagFredagLördagValdag
Kommunhuset08:00-20:00
Rödtornet10:00-16:0010:00-16:0010:00-16:00
Ambulerande röstmottagning08:00-16:0008:00-16:0008:00-16:0008:00-16:00

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.