Fortsatt högt tryck på förtidsröstningen i Västernorrland – en tredjedel har lagt sin röst

Västernorrlands länVal
Förtidsröstning

Hittills har 62 927 förtidsröster registrerats i Västernorrlands län. Det motsvarar en tredjedel av de röstberättigade i länet och är en ökning med 13 procent jämfört med motsvarande dag 2022.

Med tre dagar kvar till valdagen har 62 927 förtidsröster registrerats i Västernorrlands län. Det är 13 procent fler än vid motsvarande tidpunkt 2022. Förtidsröstandet ser ut att gå mot nytt rekord i länet, åtminstone det högsta sedan 2006.

Alla med rösträtt kan rösta i Västernorrland, även personer som är röstberättigade i andra län. Därför går det inte att säga hur många av länets invånare som förtidsröstat. Däremot motsvarar 62 927 förtidsröstande 32 procent av alla som har rösträtt i länet. Flest förtidsröster i förhållande till röstberättigade i Västernorrland har lämnats i Härnösands kommun, 7 098 röster, eller 36 procent av de röstberättigade.

Flest förtidsröster vid röstningslokalen Sundsvalls stadsbibliotek

Flest förtidsröster i Västernorrland, 7 458 stycken, har registrerats i Sundsvalls stadsbibliotek. Den 9 september hade röstmottagarna i Västernorrland som mest att göra hittills i år. Då registrerades 8 234 förtidsröster runt om i länet.

Samtidigt har röstmönstret sett likadant ut de senaste valen: ju närmare valdagen, desto fler förtidsröster lämnas. 2022 registrerades nästan två tredjedelar av förtidsrösterna i Västernorrland under den sista veckan innan valet.

Förtidsröstande ökar i riket

I riket som helhet har hittills omkring 2,7 miljoner förtidsröster registrerats. Det är en ökning med 25 procent jämfört med motsvarande dag i föregående val. I 279 kommuner ligger antalet förtidsröster över nivån för motsvarande tid 2022.

Valmyndigheten har inte analyserat vad ökningen beror på. En nyhet inför årets val är att man inte längre behöver ha med sig röstkortet för att kunna förtidsrösta. Värt att nämna är också att systemet för att registrera förtidsröster har automatiserats, även om det fortfarande kan finnas en viss fördröjning i rapporteringen.

Andelen förtidsröstande har ökat i Sverige varje val sedan 2006 och vid förra valet förtidsröstade knappt hälften av väljarna. De första veckornas förtidsröstning tyder på att det kan bli nytt rekord. Det kan också vara så att fler väljer att lägga sin förtidsröst tidigare än i tidigare val. Med fyra dagar till valdagen återstår knappt 500 000 förtidsröster för att nå upp till det totala antalet förtidsröster som lämnades förra valet.

Det ökade förtidsröstandet kan också tyda på ett högre totalt valdeltagande, men det behöver inte bli så. I förra valet förtidsröstade en rekordstor andel av väljarna, samtidigt sjönk valdeltagandet totalt sett.

Förtidsröster per röstningslokal i Västernorrland
LokalKommunAntal röster
Sundsvalls stadsbibliotekSundsvall7 458
Sambiblioteket plan 4 övre ingångHärnösand6 219
ArkenbiblioteketÖrnsköldsvik6 209
Kommunhuset SollefteåSollefteå3 372
Biblioteket TimråTimrå2 929
Kramfors FritidsgårdKramfors2 547
Kvissleby bibliotekSundsvall2 492
Gullänget, Folkets hus GnistanÖrnsköldsvik2 390
Alnö bibliotek, VibackeskolanSundsvall2 182
EQ-HouseSundsvall1 929
Matfors bibliotekSundsvall1 673
KommunhusetSundsvall1 547
Selånger FolketshusSundsvall1 339
Ånge kommunkontor, foajénÅnge1 327
Söråkers Folkets HusTimrå1 054
Mittuniversitetets bibliotek, Hus NSundsvall1 011
Samservice FränstaÅnge1 006
Själevads församlingshemÖrnsköldsvik970
Nylands Folkets HusKramfors961
Bjästa entrébyggnadÖrnsköldsvik830
Nacksta bibliotekSundsvall812
Generationernas husKramfors758
Länssjukhuset i SundsvallSundsvall654
Domsjö bruksgårdenÖrnsköldsvik635
Stöde bibliotekSundsvall632
Anundsjö församlingsgårdÖrnsköldsvik617
Livli (Birsta City)Sundsvall600
Långsele bibliotekSollefteå554
Medborgarkontoret RamseleSollefteå546
Ljustadalens bibliotekSundsvall543
HusumgårdenÖrnsköldsvik513
Sörlidens församlingsgårdÖrnsköldsvik487
BollstakyrkanKramfors454
HSB brf BergeTimrå451
Köpmanholmen, RingarbönningaÖrnsköldsvik384
Indals bibliotekSundsvall383
Ambulerande röstmottagningÖrnsköldsvik349
Medborgarkontoret JunseleSollefteå317
Gula Huset DockstaKramfors312
Finska FöreningenSundsvall308
Ambulerande röstmottagningSundsvall284
Mellansels Bad & FritidÖrnsköldsvik268
MarkusgårdenSollefteå258
BjörnahallenÖrnsköldsvik231
Bredsands fritidsgårdSundsvall168
Gideå församlingshemÖrnsköldsvik163
Ambulerande röstmottagningHärnösand160
Kriminalvårdsanstalten SaltvikHärnösand160
Älandsbro FolketshusHärnösand156
Sidensjö församlingshemÖrnsköldsvik135
Trehörningsjö MedborgarhusÖrnsköldsvik128
Ambulerande röstmottagningTimrå124
Bergeforsens IdrottsplatsTimrå124
HögsjögårdenHärnösand123
Ambulerande röstmottagningÅnge115
UtansjögårdenHärnösand92
Skorpeds församlingshemÖrnsköldsvik91
Anstalt HärnösandHärnösand73
Ljustorps bygdegårdTimrå70
Ambulerande röstmottagningKramfors64
Wärdshuset LidenSundsvall53
Viksjö Folkets HusHärnösand42
Häggdånger FörsamlingshemHärnösand40
BrunnegårdenHärnösand33
Aktivitetshuset PangeaTimrå16
Anundgårds skolaSundsvall2
Förtidsröster per kommun i Västernorrland
Antal rösterAndel
Härnösand7 09836,4 %
Kramfors5 09635,5 %
Sollefteå5 04734,3 %
Timrå4 76833,8 %
Ånge2 44833,3 %
Örnsköldsvik14 40032,5 %
Sundsvall24 07030,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.