Hittills har 2 919 förtidsröster registrerats i Forshaga kommun. Det motsvarar en tredjedel av de röstberättigade i kommunen och är en ökning med 2 procent jämfört med motsvarande dag 2022.
Med tre dagar kvar till valdagen har 2 919 förtidsröster registrerats i Forshaga kommun. Det är 2 procent fler än vid motsvarande tidpunkt 2022. Förtidsröstandet ser ut att gå mot nytt rekord i kommunen, åtminstone det högsta sedan 2006.

Alla med rösträtt kan rösta i Forshaga, även personer som är röstberättigade i andra kommuner. Därför går det inte att säga hur många av kommunens invånare som förtidsröstat. Däremot motsvarar 2 919 förtidsröstande 33 procent av alla som har rösträtt i kommunen. Högst andel förtidsröster i förhållande till röstberättigade i Värmland har lämnats i Filipstads kommun, 2 840 röster, eller 36 procent.
Flest förtidsröster vid röstningslokalen Forshaga Lärcenter
De flesta förtidsröster i Forshaga, 2 013 stycken, har registrerats i Forshaga Lärcenter. Den 8 september hade röstmottagarna i Forshaga som mest att göra hittills i år. Då registrerades 477 förtidsröster runt om i kommunen.
Samtidigt har röstmönstret sett likadant ut de senaste valen: ju närmare valdagen, desto fler förtidsröster lämnas. 2022 registrerades mer än hälften av förtidsrösterna i Forshaga under den sista veckan innan valet.
Forshaga berörs inte av röstningsfelet
I förra veckan upptäcktes att ungefär 500 förtidsröster hade registrerats felaktigt. Felet är åtgärdat och enligt Valmyndigheten har alla röster sedan morgonen den 4 september registrerats korrekt. På onsdagen gick myndigheten ut med en lista över kommuner som de vet inte har påverkats av felet och Forshaga finns med på den listan. Listan kommer att uppdateras när Valmyndigheten hunnit
– Vi går nu ut med de kommuner som vi vet inte berörs alls av de fel vi upptäckt, så att de som röstat där inte behöver känna oro. Det betyder inte att det finns fel som påverkar väljare i de andra kommunerna, utan vår analys pågår tillsammans med kommunerna för att ta reda på det, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten, i ett pressmeddelande.
Röstningslokaler och tidpunkter som kan beröras av felet kommer att meddelas av Valmyndigheten, tillsammans med rekommendationer till väljare.
Förtidsröstande ökar i riket
I riket som helhet har hittills omkring 2,7 miljoner förtidsröster registrerats. Det är en ökning med 25 procent jämfört med motsvarande dag i föregående val. I 279 kommuner ligger antalet förtidsröster över nivån för motsvarande tid 2022.
Valmyndigheten har inte analyserat vad ökningen beror på. En nyhet inför årets val är att man inte längre behöver ha med sig röstkortet för att kunna förtidsrösta. Värt att nämna är också att systemet för att registrera förtidsröster har automatiserats, även om det fortfarande kan finnas en viss fördröjning i rapporteringen.
Andelen förtidsröstande har ökat i Sverige varje val sedan 2006 och vid förra valet förtidsröstade knappt hälften av väljarna. De första veckornas förtidsröstning tyder på att det kan bli nytt rekord. Det kan också vara så att fler väljer att lägga sin förtidsröst tidigare än i tidigare val. Med fyra dagar till valdagen återstår knappt 500 000 förtidsröster för att nå upp till det totala antalet förtidsröster som lämnades förra valet.
Det ökade förtidsröstandet kan också tyda på ett högre totalt valdeltagande, men det behöver inte bli så. I förra valet förtidsröstade en rekordstor andel av väljarna, samtidigt sjönk valdeltagandet totalt sett.
| Lokal | Antal röster |
|---|---|
| Forshaga Lärcenter | 2 013 |
| Kulturhuset Deje | 845 |
| Ambulerande röstmottagning | 47 |
| Klarälvsgården | 14 |
| Röstningslokal | Torsdag | Fredag | Lördag | Valdag |
|---|---|---|---|---|
| Olsätersskolan | – | – | – | 10:00-15:00 |
| Forshaga Lärcenter | 10:00-17:00 | 13:00-19:00 | 10:00-16:00 | – |
| Kulturhuset Deje | 10:00-14:00 | 14:00-19:00 | 11:00-17:00 | – |
| Kommunkontoret | – | – | – | 08:00-20:00 |
| Ambulerande röstmottagning | – | – | – | 12:30-15:00 |
