Hittills har 1 799 förtidsröster registrerats i Hammarö kommun. Det är en ökning med 22 procent jämfört med rekordåret 2022.
Efter åtta dagar av förtidsröstning – och med tio dagar kvar till valdagen – har 1 799 förtidsröster registrerats i Hammarö kommun. Det är 22 procent fler än vid motsvarande tidpunkt 2022 och förtidsröstandet ser ut att gå mot nytt rekord i kommunen, åtminstone det högsta sedan 2006.
Alla med rösträtt kan rösta på Hammarö, även personer som är röstberättigade i andra kommuner. Därför går det inte att inte säga hur många av kommunens invånare som förtidsröstat. Däremot motsvarar 1 799 förtidsröstande 14 procent av alla som har rösträtt i kommunen. Flest förtidsröster i förhållande till röstberättigade i Värmland har lämnats i Grums kommun, 1 223 röster, eller 17 procent.
Flest registrerade röster den 31 augusti
Samtliga 1 799 förtidsröster på Hammarö – utom fyra – har lämnats i Folkets hus, Hammarö kommun. Det är den tredje mest frekventerade röstningslokalen i Värmland hittills. Den 31 augusti hade röstmottagarna på Hammarö som mest att göra hittills i år. Då registrerades 311 förtidsröster i kommunen.
Samtidigt har röstmönstret sett likadant ut de senaste valen: ju närmare valdagen, desto fler förtidsröster lämnas. 2022 registrerades mer än hälften av förtidsrösterna på Hammarö under den sista veckan innan valet.
Rekordmånga förtidsröster i landet hittills
I riket som helhet har hittills omkring 1,2 miljoner förtidsröster registrerats. Det är en ökning med 39 procent jämfört med föregående val. I 277 kommuner ligger antalet förtidsröster över nivån för motsvarande dag 2022.
Valmyndigheten har inte analyserat vad ökningen beror på. En nyhet inför årets val är att man inte längre behöver ha med sig röstkortet för att kunna förtidsrösta. Värt att nämna är också att systemet för att registrera förtidsröster har automatiserats, även om det fortfarande kan finnas en viss fördröjning i rapporteringen.
Andelen förtidsröstande har ökat i Sverige varje val sedan 2006 och vid förra valet förtidsröstade knappt hälften av väljarna. De första åtta dagarnas förtidsröstning tyder på att det kan bli nytt rekord. Det kan också vara så att fler väljer att lägga sin förtidsröst tidigare än i tidigare val. 2022 registrerades 57 procent av förtidsrösterna under den sista veckan.
Det skulle också kunna vara så att det ökade förtidsröstandet förebådar ett högre totalt valdeltagande, men det behöver inte vara så. I förra valet förtidsröstade en rekordstor andel av väljarna, samtidigt sjönk valdeltagandet totalt sett.
Förtidsröster per röstningslokal på Hammarö
Lokal
Antal röster
Folkets hus, Hammarö kommun
1 795
Ambulerande röstmottagning
4
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
Källa: Valmyndigheten. Andel är här antal förtidsröstande i förhållande till röstberättigade i kommunval. Observera att man kan förtidsrösta i en annan kommun än man är skriven.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
Här kan du förtidsrösta i Hammarö kommun
Röstningslokal
Vardagar
Lördagar
Söndagar
Ambulerande röstmottagning
08:00-12:00,12:45-16:00
11:00-15:00 (29 aug. och 5 sep.); 11:00-16:00 (12 sep.)
11:00-15:00 (08:00-18:00 på valdagen)
Folkets hus, Hammarö kommun
10:00-18:00 (10:00-17:00 26 och 27 aug. och 2 och 3 sep.; 10:00-19:00 9 sep.; 11:00-16:00 28 aug. och 4 sep.)
11:00-15:00 (29 aug. och 5 sep.); 11:00-16:00 (12 sep.)
11:00-15:00 (08:00-20:00 på valdagen)
Källa: Valmyndigheten. Öppettiderna kan ändras. Ambulerande röstmottagning innebär att man kan rösta i hemmet om man inte kan ta sig till en vanlig röstningslokal på grund av sjukdom, ålder eller funktionsnedsättning. För att boka kontaktar man kommunen. Förtidsröstning anordnas också i ett lokaler med begränsat tillträde: Djupängen, särskilt boende. De är avsedda för personer som vistas där.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
Lokal, datadriven journalistik
Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.
Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.
Kakor och användningsspårning
När du besöker oss så lagras lite data hos dig via din webbläsare, t.ex. genom kakor (cookies). Läs mer i vår Integritetspolicy.