Helvegetariska skoldagar har blivit en politisk stridsfråga. Men på skolorna i Eskilstuna kommun är de långt ifrån vardag.
Vegetarisk skolmat har blivit en fråga i valrörelsen. Bland annat Kristdemokraterna vill sätta stopp för helvegetariska dagar och Sverigedemokraterna vill att det ska finnas nationella riktlinjer för att minst en kötträtt ska serveras varje dag i skolan.
Men hur vanligt är det med köttfria skolluncher? Newsworthy har gått igenom omkring en miljon maträttsposter från 3 456 matsedlar på skolor och förskolor under förra läsåret.
I en genomsnittlig svensk skola är matsedeln helvegetarisk tio till 20 procent av dagarna. Det behöver inte bero på en särskild satsning på vegetarisk mat, utan kan lika gärna handla om att det till exempel serverats pannkakor, soppa eller andra rätter utan animaliskt protein.
Omkring tre av tio skolor snittar på mer än en helvegetarisk dag i veckan. Bara drygt två av hundra når upp till två helvegetariska dagar i veckan. Samtidigt har nästan tre av tio mindre än en helvegetarisk dag under en tvåveckorsperiod.

Av Eskilstuna kommuns 118 förskole- och skolenheter har vi matsedlar som gäller hos minst 67. Av dessa når ingen upp till minst en helvegetarisk dag i veckan. Djurgårdsskolan kommer närmast med 3,9 helvegetariska dagar på en månad.
Det är värt att notera att det kan finnas förskolor och skolor i kommunen som serverar mer helvegetariskt än de vi har uppgifter om.
| Skola | Andel helvegetariskt | Helvegetariska dagar per vecka | Helvegetariska dagar per månad |
|---|---|---|---|
| Djurgårdsskolan | 20 % | 0,98 | 3,9 |
| Munktellstaden förskola | 16 % | 0,78 | 3,11 |
| Kjula skola | 14 % | 0,71 | 2,86 |
| Kjula-Vallbyskola | 14 % | 0,71 | 2,86 |
| Skogstorpsskolan | 14 % | 0,69 | 2,75 |
| Gökstensskolan | 13 % | 0,65 | 2,6 |
| Gredby förskola | 13 % | 0,65 | 2,58 |
| Skogsängsskolan, Hattmakaren förskola | 13 % | 0,63 | 2,52 |
| Stenby förskola | 12 % | 0,62 | 2,46 |
| Lundbyskolan | 12 % | 0,62 | 2,46 |
| Slagstaskolan | 12 % | 0,61 | 2,46 |
| Vreta förskola | 12 % | 0,61 | 2,44 |
| Ärla förskola | 12 % | 0,61 | 2,42 |
| Slottsbacken förskola | 12 % | 0,6 | 2,39 |
| Rinmangymnasiet | 12 % | 0,59 | 2,37 |
| Skiftingehus skola | 11 % | 0,57 | 2,28 |
| Hällberga skola | 11 % | 0,56 | 2,25 |
| Hållsta Skola | 11 % | 0,56 | 2,25 |
| Fogdegatan förskola | 11 % | 0,56 | 2,24 |
| Ärla skola | 11 % | 0,56 | 2,24 |
| Mesta skola | 11 % | 0,56 | 2,22 |
| Lagersbergsskolan | 11 % | 0,55 | 2,21 |
| Slottskolan | 11 % | 0,55 | 2,21 |
| Ärsta skola | 11 % | 0,54 | 2,17 |
| Edvardslundsskolan | 11 % | 0,54 | 2,15 |
| Djurgården förskola | 11 % | 0,53 | 2,14 |
| Odlaren förskola | 11 % | 0,53 | 2,14 |
| Starens förskola | 11 % | 0,53 | 2,11 |
| Skiftingehus Förskola | 10 % | 0,52 | 2,09 |
| Gustavsborgsv förskola | 10 % | 0,52 | 2,08 |
| Berga förskola | 10 % | 0,52 | 2,07 |
| Edlingevägen förskola | 10 % | 0,52 | 2,07 |
| Ekenhillsvägen förskola | 10 % | 0,52 | 2,07 |
| Forskaren skola | 10 % | 0,52 | 2,07 |
| Snickarvägen förskola | 10 % | 0,51 | 2,06 |
| Alvägens förskola | 10 % | 0,51 | 2,04 |
| Strigeln förskola | 10 % | 0,51 | 2,03 |
| Tallåsen förskola | 10 % | 0,51 | 2,03 |
| Gillbergaskola | 10 % | 0,5 | 1,99 |
| Krongatan förskola | 10 % | 0,5 | 1,98 |
| Skiftingehus Förskola 1 | 10 % | 0,49 | 1,95 |
| Skiftingehus Förskola 2 | 10 % | 0,49 | 1,95 |
| Fröslundaskolan | 10 % | 0,49 | 1,94 |
| Lagersbergsskolans kök | 10 % | 0,48 | 1,93 |
| Stålforsskolan | 10 % | 0,48 | 1,92 |
| Munktellskolan | 10 % | 0,48 | 1,92 |
| Rekarnegymnasiet | 9 % | 0,47 | 1,9 |
| Ärsta träningsskola | 9 % | 0,46 | 1,86 |
| Årby förskola | 9 % | 0,45 | 1,79 |
| Blåklocksvägen förskola | 9 % | 0,44 | 1,78 |
| Glömsta förskola | 9 % | 0,44 | 1,78 |
| Chokladfabriken förskola | 9 % | 0,43 | 1,74 |
| Norrvallavägen förskola | 9 % | 0,43 | 1,74 |
| Sundbyvägen förskola | 8 % | 0,42 | 1,69 |
| Karamellen förskola | 8 % | 0,42 | 1,69 |
| Gökvinge förskola | 8 % | 0,38 | 1,54 |
| Kälkbacksvägen förskola | 8 % | 0,38 | 1,54 |
| Lagrådsgatan förskola | 8 % | 0,38 | 1,54 |
| Skeppet förskola | 8 % | 0,38 | 1,54 |
| Årbyskolan | 7 % | 0,37 | 1,49 |
| Västergatan förskola | 7 % | 0,35 | 1,4 |
| Grillska Gymnasiet Eskilstuna | 7 % | 0,35 | 1,39 |
| Salvägen förskola | 7 % | 0,34 | 1,36 |
| Mälarskolan | 7 % | 0,34 | 1,36 |
| Tegelviken förskola | 6 % | 0,28 | 1,11 |
| Zetterbergskagymnasiet | 5 % | 0,25 | 1,01 |
| Årby skola grundsär | 4 % | 0,22 | 0,87 |
Politiskt laddat med vegetariska dagar i skolan
Livsmedelsverket rekommenderar sedan 2007 att skolorna ska servera vegetariskt alternativ som stående del av menyn som alla elever kan ta del av, utan föranmälan.
Det finns inga rekommendationer om helvegetariska dagar, alltså dagar där samtliga alternativ på menyn är vegetariska, men några kommuner gör det ändå. Exempelvis Uppsala kommun beskriver att de i sin ordinarie planering är köttfri en till två dagar i veckan.
Vegetarisk skolmat är en politiskt laddad fråga. Sverigedemokraterna är tydligt emot helvegetariska dagar och kräver nationella riktlinjer om att skolor dagligen ska servera minst en kötträtt och en vegetarisk rätt. Även Kristdemokraterna vill värna köttets plats på skolmatsedlarna. I deras tiopunktsprogram för skolorna nämns bland annat krav på ett animaliskt alternativ som lunchmat varje dag. Lokalt har bland annat KD Karlstad lämnat in en motion om köttgaranti på skolorna i Karlstad.
Moderaterna lyfter i stället valfrihet för skolorna, men enskilda M-ledamöter har tydligt uttalat sig emot helvegetariska matsedlar.
Socialdemokraterna vill att kommunerna ska ha självstyre och försvarar skolornas rätt att servera vegetariskt enstaka dagar.
Vänsterpartiet förespråkade 2019 att regeringen bör uppmuntra till vegetarisk kost och att konceptet vegonorm borde införas. Miljöpartiet vill att skolmaten ska styras av vetenskap och stödjer förslaget att mer vegetarisk mat ska serveras i skolan. Riksdagsledamoten Camilla Hansén (MP) kritiserade SD:s köttkrav tidigare i år med orden ”Att framställa vegetarisk skolmat eller vegetariska dagar som något slags hot mot barns hälsa finns det helt enkelt inget stöd för”.
| Rank | Maträtt | Antal tillfällen |
|---|---|---|
| 1 | Pasta med ostsås och rökt kyckling | 514 |
| 2 | Spaghetti med köttfärssås | 454 |
| 3 | Stekt kycklingkorv med potatismos | 384 |
| 4 | Lasagne | 381 |
| 5 | Korv stroganoff med bulgur | 305 |
| 6 | Vegetarisk bolognese beanstyle severas med pasta | 287 |
| 7 | Hönsfärslimpa med potatis och gräddsås | 265 |
| 8 | Bönfyllda enchiladas eller tortillas | 230 |
| 9 | Dragonfisk med potatis | 226 |
| 10 | Hönsfärssås med spaghetti | 223 |
| Rank | Maträtt | Antal tillfällen |
|---|---|---|
| 1 | Vegetarisk bolognese beanstyle severas med pasta | 287 |
| 2 | Vegfärssås med pasta | 205 |
| 3 | Vegetarisk mac and cheese | 196 |
| 4 | Vegetarisk kebabgryta ärt eller bondböna med bulgur, vitlökssås | 150 |
| 5 | Vegetarisk korv med potatismos | 146 |
