Antalet fällda älgar ökade i Gävleborg förra året. Nu höjs avskjutningsmålen i delar av Sandvikens kommun.
För andra året i rad fälldes fler älgar i Gävleborgs län under jaktåret 2025/2026. Totalt sköts 4 509 älgar under fjolårssäsongen. Det är 38 procent fler än året innan. Därmed följer utvecklingen i länet den i riket. I Sverige som helhet ökade antalet fällda älgar från omkring 56 700 till runt 62 300. Ökningen märks i 13 av 20 län med älgjakt.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Under fjolårets jakt nåddes inte det beslutade avskjutningsmålet på 4 849 älgar i Gävleborgs län som helhet. Avskjutningen motsvarade 93 procent av den beslutade kvoten. Avskjutningsmålet inför kommande säsong – som inleds nästa vecka i delar av länet – har höjts jämfört med i fjol, från 4 849 till 6 227 älgar.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Störst ökning i Södra Gästrikland
I älgjaktssammanhang är landet uppdelat i älgförvaltningsområden, som i princip ska motsvara en egen älgstam. Sandvikens kommun omfattas av tre älgförvaltningsområden: Ödmården (som även omfattar delar av Falu, Ockelbo, Bollnäs, Ovanåkers, Söderhamns, Gävle, Rättviks, Hofors, Hedemora och Säters kommuner) och Södra Gästrikland (som även omfattar delar av Gävle, Avesta och Hofors kommuner)samt Östervåla Älgförvaltningsområde, som rent administrativt sorterar under länsstyrelsen i Uppsala län.
I Ödmården och Södra Gästrikland fälldes fler älgar än året innan. Procentuellt sett störst var ökningen i Södra Gästrikland, som gick från 183 till 252 älgar. Samtidigt minskade antalet fällda älgar i Östervåla Älgförvaltningsområde.
Inför kommande säsong höjs avskjutningsmålen i Ödmården och Södra Gästrikland.
| Förvaltningsområde | Fällda älgar 2025/2026 | Förändring jämfört med 2024/2025 | Procentuell förändring | Fällda älgar per 1 000 hektar 2025/2026 |
|---|---|---|---|---|
| Norra Hälsingland | 1 657 | +405 | +32 % | 3,3 |
| Öster Ljusnan | 471 | +105 | +29 % | 2,6 |
| Långvind | 91 | +53 | +139 % | 2,6 |
| Gävle-Dala ÄFO1 | 322 | −9 | −3 % | 2,3 |
| Hamrångefjärden | 135 | +16 | +13 % | 2,3 |
| Strömsbruk | 155 | +50 | +48 % | 2,2 |
| Ljusdal-Ramsjö | 323 | +165 | +104 % | 2,0 |
| Österbybruks Älgförvaltningsområde2 | 522 | −39 | −7 % | 1,8 |
| Ljusnan-Voxnan | 728 | +298 | +69 % | 1,8 |
| Södra Gästrikland | 252 | +69 | +38 % | 1,8 |
| Ödmården | 697 | +74 | +12 % | 1,4 |
| Noppikoski ÄFO3 | 353 | +31 | +10 % | 1,2 |
| Östervåla Älgförvaltningsområde4 | 193 | −13 | −6 % | 1,0 |
| Härjedalen5 | 790 | +43 | +6 % | 0,8 |
| Förvaltningsområde | Beslutad avskjutning 2026/2027 | Beslutad avskjutning 2025/2026 | +/- | Fällda älgar 2025/2026 | Nyttjandegrad |
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Hälsingland | 2 157 | 1 774 | +383 | 1 657 | 93 % |
| Öster Ljusnan | 604 | 550 | +54 | 471 | 86 % |
| Långvind | 60 | 90 | −30 | 91 | 101 % |
| Gävle-Dala ÄFOI | 393 | 276 | +117 | 322 | 117 % |
| Hamrångefjärden | 126 | 126 | ±0 | 135 | 107 % |
| Strömsbruk | 187 | 187 | ±0 | 155 | 83 % |
| Ljusdal-Ramsjö | 433 | 353 | +80 | 323 | 92 % |
| Österbybruks ÄlgförvaltningsområdeII | 538 | 538 | ±0 | 522 | 97 % |
| Ljusnan-Voxnan | 1 167 | 885 | +282 | 728 | 82 % |
| Södra Gästrikland | 360 | 316 | +44 | 252 | 80 % |
| Ödmården | 1 133 | 568 | +565 | 697 | 123 % |
| Noppikoski ÄFOIII | 530 | 530 | ±0 | 353 | 67 % |
| Östervåla ÄlgförvaltningsområdeIV | 216 | 216 | ±0 | 193 | 89 % |
| HärjedalenV | 923 | 817 | +106 | 790 | 97 % |