Antalet fällda älgar ökade i Dalarna förra året. Inför årets jakt höjs avskjutningsmålen i Säter.
För andra året i rad fälldes fler älgar i Dalarnas län under jaktåret 2025/2026. Totalt sköts 5 413 älgar under fjolårssäsongen. Det är 8 procent fler än året innan. Därmed följer utvecklingen i länet den i riket. I Sverige som helhet ökade antalet fällda älgar från omkring 56 700 till runt 62 300. Ökningen märks i 13 av 20 län med älgjakt.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Under fjolårets jakt nåddes inte det beslutade avskjutningsmålet på 6 379 älgar i Dalarnas län som helhet. Avskjutningen motsvarade 85 procent av den beslutade kvoten. Avskjutningsmålet inför kommande säsong – som inleds nästa vecka i delar av länet – har höjts jämfört med i fjol, från 6 379 till 7 039 älgar.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Störst ökning i Norns ÄFO
I älgjaktssammanhang är landet uppdelat i älgförvaltningsområden, som i princip ska motsvara en egen älgstam. Säters kommun omfattas av tre älgförvaltningsområden: Gävle-Dala ÄFO (som även omfattar delar av Hedemora, Avesta, Falu, Hofors och Borlänge kommuner) och Norns ÄFO (som även omfattar delar av Smedjebackens, Norbergs, Hedemora, Borlänge, Avesta och Fagersta kommuner)samt Ödmården, som rent administrativt sorterar under länsstyrelsen i Gävleborgs län.
I Ödmården och Norns ÄFO fälldes fler älgar än året innan. Procentuellt sett störst var ökningen i Norns ÄFO, som gick från 251 till 300 älgar. Samtidigt minskade antalet fällda älgar i Gävle-Dala ÄFO.
Inför kommande säsong höjs avskjutningsmålen i Ödmården, Gävle-Dala ÄFO och Norns ÄFO.
| Förvaltningsområde | Fällda älgar 2025/2026 | Förändring jämfört med 2024/2025 | Procentuell förändring | Fällda älgar per 1 000 hektar 2025/2026 |
|---|---|---|---|---|
| Siljansringens ÄFO | 253 | +2 | +1 % | 2,9 |
| Gyllbergens ÄFO | 407 | −7 | −2 % | 2,9 |
| Fredriksbergs ÄFO | 572 | +109 | +24 % | 2,7 |
| Bingsjö ÄFO | 144 | +29 | +25 % | 2,6 |
| Malungs västra ÄFO | 970 | −30 | −3 % | 2,4 |
| Siljansnäs ÄFO | 402 | +35 | +10 % | 2,4 |
| Malungs östra-Venjans ÄFO | 576 | −14 | −2 % | 2,3 |
| Gävle-Dala ÄFO | 322 | −9 | −3 % | 2,3 |
| Norns ÄFO | 300 | +49 | +20 % | 2,3 |
| Bjursås ÄFO | 203 | +34 | +20 % | 1,8 |
| Södra Gästrikland1 | 252 | +69 | +38 % | 1,8 |
| Gimmens ÄFO | 91 | +47 | +107 % | 1,6 |
| Älvdalens ÄFO | 479 | +30 | +7 % | 1,5 |
| Fagersta-Möklinta ÄFO 12 | 257 | −8 | −3 % | 1,4 |
| Ödmården3 | 697 | +74 | +12 % | 1,4 |
| Malingsbo4 | 220 | +7 | +3 % | 1,3 |
| Noppikoski ÄFO | 353 | +31 | +10 % | 1,2 |
| Särna-Idre ÄFO | 341 | +76 | +29 % | 0,8 |
| Förvaltningsområde | Beslutad avskjutning 2026/2027 | Beslutad avskjutning 2025/2026 | +/- | Fällda älgar 2025/2026 | Nyttjandegrad |
|---|---|---|---|---|---|
| Siljansringens ÄFO | 300 | 216 | +84 | 253 | 117 % |
| Gyllbergens ÄFO | 560 | 532 | +28 | 407 | 77 % |
| Fredriksbergs ÄFO | 750 | 620 | +130 | 572 | 92 % |
| Bingsjö ÄFO | 146 | 146 | ±0 | 144 | 99 % |
| Malungs västra ÄFO | 970 | 930 | +40 | 970 | 104 % |
| Siljansnäs ÄFO | 516 | 536 | −20 | 402 | 75 % |
| Malungs östra-Venjans ÄFO | 799 | 949 | −150 | 576 | 61 % |
| Gävle-Dala ÄFO | 393 | 276 | +117 | 322 | 117 % |
| Norns ÄFO | 625 | 360 | +265 | 300 | 83 % |
| Bjursås ÄFO | 354 | 188 | +166 | 203 | 108 % |
| Södra GästriklandI | 360 | 316 | +44 | 252 | 80 % |
| Gimmens ÄFO | 128 | 128 | ±0 | 91 | 71 % |
| Älvdalens ÄFO | 524 | 524 | ±0 | 479 | 91 % |
| Fagersta-Möklinta ÄFO 1II | 414 | 414 | ±0 | 257 | 62 % |
| ÖdmårdenIII | 1 133 | 568 | +565 | 697 | 123 % |
| MalingsboIV | 226 | 226 | ±0 | 220 | 97 % |
| Noppikoski ÄFO | 530 | 530 | ±0 | 353 | 67 % |
| Särna-Idre ÄFO | 444 | 444 | ±0 | 341 | 77 % |
