Här är veckans alla polisärenden på Lidingö

Lidingö kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 81 anmälningar om misstänkta brott i Lidingö kommun den senaste veckan.

Under vecka 34 registrerade polisen 81 misstänkta brott i Lidingö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lidingö kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott16
Stöld utan inbrott9
Skadegörelse8
Misshandel8
Kortbedrägeri5
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap4
Övriga bedrägeribrott4
Ofredande4
Bedrägeri genom social manipulation4
Annonsbedrägeri3
Förfalskningsbrott2
Övriga 2
Cykelstöld1
MC-stöld1
Övriga brott mot 17 kap. BrB1
Övriga BrB-brott1
Olovlig identitetsanvändning1
Identitetsbedrägeri1
Narkotikabrott1
Hets mot folkgrupp1
Inbrottsstöld1
Olaga hot1
Fortkörning1
Hemfridsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 34, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 48 av 81 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 16 övriga ärenden i Lidingö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lidingö kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan15
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 17 augusti och 23 augusti för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 289 ärenden om misstänkta brott i Lidingö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 27 juli och 23 augusti i Lidingö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse44
Trafikbrott35
Stöld utan inbrott29
Bedrägeri genom social manipulation26
Ofredande18
Misshandel16
Kortbedrägeri14
Olaga hot11
Inbrottsstöld9
Utpressning7
Övriga bedrägeribrott6
Annonsbedrägeri6
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap5
Övriga 5
Ärekränkningsbrott5
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.