I slutet av andra kvartalet 2026 bodde 6 854 personer i Aneby kommun, enligt SCB:s senaste siffror. Det är knappt 40 personer fler än vid samma tidpunkt förra året.
Den 30 juni bodde 6 854 personer i Aneby kommun, enligt SCB:s senaste siffror. Det är något färre än i slutet av första kvartalet, men skillnaden är så liten att den lika gärna kan bero på den lilla justering som SCB gör av siffrorna för att skydda enskilda individers identitet.

Sedan millennieskiftet har befolkningen i Aneby ökat lika ofta som den har minskat. Den största ökningen under ett enskilt kvartal noterades under andra kvartalet 2017, då befolkningen växte med 69 personer. Den största minskningen skedde andra kvartalet 2000, då Anebyborna blev 68 färre.
Jämfört med för ett år sedan har befolkningen i Aneby ökat med knappt 40 personer – vilket motsvarar en ökning på 0,5 procent. Sedan millennieskiftet har folkmängden ökat med knappt 60 personer, eller en procent.
Så många föddes – och så många flyttade
Enligt SCB:s siffror föddes 14 barn i Aneby under det senaste kvartalet. Samtidigt avled relativt få – elva personer. Skillnaden mellan antal födda och döda är så liten att det inte går att säga om det beror på något annat än SCB:s röjandeskydd. Kommunen har historiskt sett haft ungefär lika många kvartal med positivt födelsenetto som negativt.

Under andra kvartalet 2026 flyttade 58 personer till kommunen medan 57 personer flyttade därifrån. Det är historiskt sett en liten inflyttning under ett kvartal och samtidigt var utflyttningen relativt liten. Skillnaden mellan antalet in- och utflyttade är så liten att den lika gärna kan bero på SCB:s slumpmässiga brus. Sedan seklets början har Aneby haft ungefär lika många kvartal med positivt flyttnetto som negativt.

De flesta som flyttade till Aneby under andra kvartalet kom från andra kommuner i Jönköpings län. Även åt andra hållet gick flyttlassen oftast till andra kommuner i länet.
Jönköpings läns befolkning minskar
I Jönköpings län som helhet minskade befolkningen med 220 personer. Här bor nu 369 563 personer. Befolkningen ökade i sex kommuner, medan den krympte i sex kommuner. Habo och Sävsjö ökade mest, procentuellt sett. Minskningen var störst i Tranås.

