Rekordmånga äldre väljare i Helsingborg

Helsingborgs kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Helsingborg. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När helsingborgarna går till valurnorna i höst har 119 936 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 3 400 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Helsingborg. I höstens val handlar det om 30 457 personer, vilket motsvarar 25 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Helsingborg som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Pålsjöbaden där drygt 55 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Mariastaden N: där är omkring 9 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Helsingborg
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Pålsjöbaden57,2 %
Centrum V48,4 %
Slottshöjden S45,3 %
Eneborg V13,5 %
Mariastaden Ö11,4 %
Mariastaden N8,9 %

Samtidigt har 20 956 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Helsingborg – eller 18 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Helsingborg finns i Mariastaden Ö där drygt 35 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

7 240 förstagångsväljare i Helsingborg

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Mariastaden N, där 10,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Centrum V, bara 1,9 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Helsingborg
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Mariastaden N10,2 %
Rydebäck S9,5 %
Mariastaden S9,3 %
Eneborg Ö2,8 %
Pålsjöbaden2,4 %
Centrum V1,9 %

I kommunen är det totalt 7 240 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Helsingborg. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Helsingborg

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Helsingborg är 8 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Furutorp, där ungefär var fjärde väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Rydebäck S, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,1 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Helsingborg
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Furutorp24,4 %
Fredriksdal Ö22,1 %
Eneborg V21,9 %
Ramlösa N1,9 %
Laröd V1,9 %
Rydebäck S1,1 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Olympia1 3945,9 %19,4 %26,4 %8,0 %
Centrum S1 3434,7 %18,9 %26,2 %6,7 %
Centrum V1 4291,9 %8,9 %48,4 %5,7 %
Slottshöjden S1 3973,4 %15,1 %45,3 %3,6 %
Slottshöjden N1 4054,3 %26,0 %21,1 %8,1 %
Stattena1 3924,7 %21,2 %28,0 %7,2 %
Centrum Ö1 4725,0 %17,6 %33,5 %5,4 %
Tågaborg Ö1 4354,8 %25,6 %21,0 %4,8 %
Tågaborg S1 4513,9 %18,3 %26,3 %5,1 %
St Jörgens plats1 3032,9 %10,1 %41,8 %3,2 %
Tågaborg M1 3183,6 %14,6 %32,5 %3,2 %
Tågaborg N1 3436,9 %15,9 %31,1 %5,0 %
Pålsjöbaden9442,4 %5,8 %57,2 %3,6 %
Pålsjö Ö1 3654,2 %14,5 %35,0 %4,3 %
Ringstorp C1 4963,0 %12,6 %42,4 %4,9 %
Berga1 4875,5 %19,0 %22,5 %6,4 %
Mariastaden N1 47710,2 %25,5 %8,9 %8,9 %
Mariastaden V1 5096,6 %12,4 %21,9 %5,7 %
Mariastaden Ö1 2357,8 %36,8 %11,4 %16,4 %
Ringstorp Ö1 4485,9 %26,4 %17,3 %9,0 %
Tågaborg C1 3426,3 %25,1 %19,7 %4,9 %
Margaretaplatsen1 0993,3 %11,3 %44,9 %3,7 %
Ringstorp N1 3715,8 %19,0 %22,5 %6,9 %
Mariastaden S1 5729,3 %19,1 %15,1 %7,8 %
Furutorp1 2038,7 %33,3 %16,6 %24,4 %
Stadsparken1 2987,1 %24,0 %20,0 %18,0 %
Högaborg V1 1318,8 %29,0 %17,5 %19,4 %
Eneborg V1 2086,0 %26,2 %13,5 %21,9 %
Wilson park1 4146,9 %18,2 %21,3 %7,9 %
Eneborg M1 0784,9 %25,6 %14,7 %17,4 %
Högaborg Ö1 3616,4 %25,1 %16,8 %17,9 %
Viskängen1 3785,4 %21,1 %22,6 %6,0 %
Närlunda1 3217,3 %21,9 %25,2 %11,4 %
Eskilsminne1 3927,5 %19,2 %17,8 %9,1 %
Ragnvalla1 4385,1 %21,2 %18,8 %17,6 %
Adolfsberg-Västergård S1 1544,0 %12,9 %27,6 %10,0 %
Sofieberg1 1646,3 %11,2 %29,7 %3,5 %
Husensjö1 4118,6 %13,9 %21,4 %3,0 %
Rosengården Ö1 2473,0 %17,0 %29,5 %10,3 %
Rosengården V1 2535,6 %13,5 %29,6 %6,6 %
Västergård N1 0426,4 %16,9 %30,6 %7,8 %
Gustavslund Ö1 2535,7 %13,2 %14,1 %3,8 %
Söder1 3116,6 %22,3 %20,7 %20,1 %
Gustav Adolf1 1234,5 %16,5 %26,2 %16,1 %
Oceanhamnen9975,0 %18,4 %25,2 %10,0 %
Eneborg Ö1 2772,8 %26,5 %20,4 %10,1 %
Rosengården C1 3366,5 %21,9 %22,0 %10,9 %
Gustavslund V1 1657,6 %12,5 %25,8 %2,7 %
Råå S1 3985,7 %8,9 %41,6 %2,4 %
Råå N1 3855,8 %9,9 %44,6 %1,9 %
Högasten1 4463,0 %15,9 %26,4 %8,0 %
Lussebäcken1 2665,1 %16,0 %25,4 %6,4 %
Planteringen S1 6637,8 %22,8 %17,8 %13,7 %
Planteringen N1 5146,7 %20,9 %19,7 %19,2 %
Elineberg1 4355,2 %19,0 %21,9 %12,8 %
Ramlösabrunn1 4896,6 %12,8 %26,9 %3,4 %
Ramlösa N1 2326,7 %12,1 %27,4 %1,9 %
Humlegården1 2017,2 %12,7 %25,6 %3,3 %
Ättekulla N1 1254,6 %15,3 %42,5 %4,7 %
Raus S1 0556,9 %12,9 %25,0 %4,5 %
Ramlösa Ö1 2097,5 %14,1 %23,4 %2,4 %
Ättekulla Ö9845,1 %14,6 %37,0 %3,6 %
Kattarp N1 1986,2 %16,3 %22,5 %6,1 %
Kattarp S1 4845,6 %13,2 %22,0 %10,2 %
Allerum1 1836,6 %14,4 %19,1 %2,8 %
Hittarp-Domsten1 2067,5 %12,2 %37,2 %2,1 %
Laröd V1 3298,1 %12,3 %26,4 %1,9 %
Laröd Ö1 4756,1 %11,2 %23,8 %3,0 %
Ödåkra V1 4765,8 %13,6 %23,0 %4,2 %
Ödåkra Ö1 5057,0 %15,1 %26,3 %4,5 %
Björka-Väla1 2036,4 %14,8 %19,4 %8,4 %
Påarp V1 3426,6 %15,3 %19,1 %5,7 %
Påarp Ö1 3655,7 %13,0 %24,8 %2,9 %
Mörarp V1 0395,3 %12,7 %23,8 %7,6 %
Mörarp Ö1 1187,8 %16,2 %20,5 %5,9 %
Bårslöv Ö1 0087,0 %14,7 %25,3 %5,8 %
Bårslöv V1 1387,7 %15,3 %26,6 %3,4 %
Rydebäck N1 2278,2 %12,6 %27,3 %2,9 %
Rydebäck S1 1379,5 %13,1 %29,3 %1,1 %
Gantofta1 3277,1 %12,8 %22,5 %3,1 %
Vallåkra-Ottarp1 3334,5 %11,9 %28,4 %5,9 %
Rydebäck Ö1 3755,0 %11,6 %30,6 %2,6 %
Rydebäck M1 3116,3 %11,5 %32,6 %2,2 %
Fredriksdal V1 2856,1 %18,8 %28,4 %12,5 %
Fredriksdal M1 4698,5 %25,4 %15,7 %18,5 %
Drottninghög Ö1 2677,9 %19,1 %22,1 %9,9 %
Drottninghög V1 4836,9 %25,8 %14,8 %15,0 %
Dalhem-Källstorp1 3406,9 %18,7 %22,8 %8,6 %
Dalhem S1 4006,5 %22,1 %17,4 %9,4 %
Brohult1 2624,8 %16,1 %28,5 %9,0 %
Lundsbäck1 1797,0 %18,5 %18,1 %12,8 %
Fredriksdal Ö1 0887,7 %22,5 %21,7 %22,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.