Rekordmånga äldre väljare i Lerum

Lerums kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Lerum. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Lerums­borna går till valurnorna i höst har 32 757 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 700 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Lerum. I höstens val handlar det om 8 129 personer, vilket motsvarar 25 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är lägre i Lerum än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Centrala Lerum där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Olstorp: där är omkring 18 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Lerum
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Centrala Lerum40,6 %
Södra Hallsås34,3 %
Brattås - Hjällsnäs33,5 %
Kyrkmossen - Lindskogen20,0 %
Norra Hallsås - Höjden18,8 %
Olstorp18,4 %

Samtidigt har 4 344 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Lerum – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Lerum finns i Centrala Gråbo där 16 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

2 302 förstagångsväljare i Lerum

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Norra Aspenäs - Axåsen, där 9,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Brattås - Hjällsnäs, bara 4,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Lerum
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Norra Aspenäs - Axåsen9,2 %
Ljungsbacken - Stamsjön9,0 %
Drängsered - Hästhagen9,0 %
Sjövik5,4 %
Centrala Lerum4,2 %
Brattås - Hjällsnäs4,1 %

I kommunen är det totalt 2 302 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 7 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Lerum. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Lerum

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Lerum är 3,4 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Sjövik, där 6,7 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Ljungsbacken - Stamsjön och Södra Hallsås, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,6 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Lerum
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Sjövik6,7 %
Aggetorp - Björboholm5,3 %
Kyrkmossen - Lindskogen5,1 %
Hyltorna - Öjared2,1 %
Ljungsbacken - Stamsjön1,6 %
Södra Hallsås1,6 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Västra Hulan - Bråta1 2905,6 %11,0 %24,0 %4,3 %
Östra Hulan - Öxeryd1 2757,5 %12,2 %24,5 %2,9 %
Rydsberg - Almekärr1 4297,7 %12,5 %23,5 %2,6 %
Ljungsbacken - Stamsjön1 6679,0 %15,4 %20,2 %1,6 %
Södra Lerum - Slätthult1 2758,5 %14,7 %22,1 %3,1 %
Centrala Lerum1 1244,2 %11,5 %40,6 %2,9 %
Norra Aspenäs - Axåsen1 3029,2 %13,9 %25,6 %2,9 %
Södra Aspenäs - Torpadal1 5508,5 %13,7 %26,1 %2,5 %
Södra Hallsås1 4566,2 %10,5 %34,3 %1,6 %
Norra Hallsås - Höjden1 7155,9 %15,0 %18,8 %3,5 %
Stenkullen - Hedefors1 5698,0 %14,4 %23,6 %3,6 %
Uddared - Oryd1 2008,1 %11,9 %24,3 %2,2 %
Centrala Floda - Nordåsen1 4096,2 %12,6 %26,3 %3,0 %
Drängsered - Hästhagen1 4229,0 %15,0 %22,6 %2,7 %
Hyltorna - Öjared1 3665,5 %12,0 %31,3 %2,1 %
Berghult - Ryggebol1 2067,3 %13,4 %20,5 %2,7 %
Kyrkmossen - Lindskogen1 0837,2 %13,5 %20,0 %5,1 %
Tollered - Norsesund1 1266,3 %12,9 %20,9 %4,8 %
Olstorp1 3898,0 %14,4 %18,4 %3,4 %
Stannum - Ljungvik1 0466,6 %14,6 %22,6 %3,5 %
Aggetorp - Björboholm1 5856,4 %13,1 %22,2 %5,3 %
Centrala Gråbo1 5247,7 %16,3 %24,7 %4,6 %
Brattås - Hjällsnäs1 5924,1 %10,7 %33,5 %5,0 %
Sjövik1 1575,4 %11,8 %26,2 %6,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.