Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Kristianstad. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Kristianstadsborna går till valurnorna i höst har 68 266 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Kristianstad. I höstens val handlar det om 20 072 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Kristianstad än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Åhus Transval-Sånna där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Gamlegården1: där är drygt 11 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Åhus Transval-Sånna | 48,5 % |
| Yngsjö - Vittskövle - Maglehem | 45,1 % |
| Åhus-Täppet | 42,7 % |
| ⋮ | |
| Näsby södra | 18,4 % |
| Hammarslund-Gamla Hammar och Araslöv | 17,1 % |
| Gamlegården1 | 11,3 % |
Samtidigt har 11 244 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Kristianstad – eller 17 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Kristianstad finns i Näsby södra där ungefär var tredje röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
4 164 förstagångsväljare i Kristianstad
Det är också i Näsby södra där andelen förstagångsväljare är högst i Kristianstad i höst. Här får 10,6 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Yngsjö - Vittskövle - Maglehem, bara 3,2 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Näsby södra | 10,6 % |
| Gamlegården1 | 10,5 % |
| Lyckans Höjd | 8,0 % |
| ⋮ | |
| Bäckaskog | 3,8 % |
| Åhus Transval-Sånna | 3,4 % |
| Yngsjö - Vittskövle - Maglehem | 3,2 % |
I kommunen är det totalt 4 164 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,1 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Kristianstad. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Kristianstad
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Kristianstad är 4,9 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Gamlegården1, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Åhus Transval-Sånna, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,6 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Gamlegården1 | 19,2 % |
| Gamlegården2 | 16,8 % |
| Charlottesborg - Härlöv | 13,3 % |
| ⋮ | |
| Åhus Äspet | 1,1 % |
| Åhus Vanneberga - Östra Sand | 1,1 % |
| Åhus Transval-Sånna | 0,6 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | 1 814 | 7,7 % | 24,7 % | 24,8 % | 7,8 % |
| Söder-Udden | 1 749 | 6,7 % | 21,8 % | 32,8 % | 4,4 % |
| Söder | 1 787 | 7,2 % | 29,7 % | 23,8 % | 4,3 % |
| Östermalm | 1 850 | 6,4 % | 29,9 % | 26,2 % | 3,7 % |
| Egna Hem - Parkstaden | 1 556 | 7,0 % | 24,3 % | 21,3 % | 4,4 % |
| Lyckans Höjd | 1 725 | 8,0 % | 27,4 % | 26,9 % | 5,8 % |
| Östra Fäladen | 1 466 | 5,0 % | 21,8 % | 26,7 % | 6,3 % |
| Gamlegården1 | 1 460 | 10,5 % | 27,7 % | 11,3 % | 19,2 % |
| Gamlegården2 | 1 691 | 7,8 % | 23,8 % | 21,1 % | 16,8 % |
| Kulltorp | 1 350 | 7,1 % | 14,6 % | 27,0 % | 1,8 % |
| Näsby norra | 1 381 | 7,5 % | 24,5 % | 21,7 % | 7,4 % |
| Näsby södra | 1 497 | 10,6 % | 32,2 % | 18,4 % | 11,6 % |
| Österäng | 1 365 | 5,7 % | 21,3 % | 22,8 % | 9,7 % |
| Öllsjö | 1 891 | 7,0 % | 12,7 % | 28,8 % | 1,3 % |
| Sommarlust | 1 706 | 6,3 % | 25,3 % | 26,0 % | 6,7 % |
| Charlottesborg - Härlöv | 1 582 | 5,7 % | 16,1 % | 24,8 % | 13,3 % |
| Hedentorp - Åsum | 1 764 | 5,6 % | 12,6 % | 27,8 % | 3,5 % |
| Vilan-Långebro | 1 614 | 5,8 % | 16,5 % | 30,5 % | 5,7 % |
| Träne - Djurröd - Skepparslöv | 1 556 | 5,4 % | 13,9 % | 23,8 % | 4,4 % |
| Vä | 1 773 | 6,9 % | 13,0 % | 25,4 % | 2,3 % |
| Köpinge - Nöbbelöv | 1 403 | 5,8 % | 13,7 % | 26,7 % | 4,6 % |
| Hammar | 1 292 | 6,7 % | 11,5 % | 35,1 % | 3,0 % |
| Nosaby | 1 553 | 7,5 % | 14,0 % | 27,9 % | 2,2 % |
| Hammarslund-Gamla Hammar och Araslöv | 1 587 | 6,7 % | 21,3 % | 17,1 % | 3,9 % |
| Österslöv - Balsby - Fjälkestad | 1 303 | 5,9 % | 12,5 % | 27,7 % | 3,3 % |
| Önnestad-Norra Strö | 1 692 | 6,5 % | 12,5 % | 27,1 % | 3,4 % |
| Färlöv | 1 681 | 5,4 % | 13,2 % | 28,6 % | 3,7 % |
| Åhus centrum | 1 689 | 5,2 % | 10,7 % | 41,9 % | 1,5 % |
| Åhus-Täppet | 1 325 | 5,2 % | 8,8 % | 42,7 % | 1,5 % |
| Åhus Transval-Sånna | 1 269 | 3,4 % | 7,6 % | 48,5 % | 0,6 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | 1 754 | 5,5 % | 9,9 % | 31,8 % | 3,1 % |
| Åhus Äspet | 1 499 | 5,4 % | 8,9 % | 41,5 % | 1,1 % |
| Åhus Vanneberga - Östra Sand | 1 572 | 5,2 % | 11,8 % | 31,7 % | 1,1 % |
| Everöd - Östra Sönnarslöv - Huaröd | 1 679 | 5,5 % | 11,7 % | 35,4 % | 4,8 % |
| Bäckaskog | 1 520 | 3,8 % | 9,7 % | 34,2 % | 2,6 % |
| Fjälkinge - Nymö | 1 600 | 5,1 % | 12,9 % | 33,6 % | 2,1 % |
| Gustav Adolf - Rinkaby | 1 689 | 6,0 % | 12,2 % | 27,6 % | 2,5 % |
| Degeberga - Hörröd | 1 507 | 4,0 % | 10,8 % | 36,7 % | 4,0 % |
| Yngsjö - Vittskövle - Maglehem | 2 002 | 3,2 % | 7,4 % | 45,1 % | 2,5 % |
| Tollarp-Linderöd-Äsphult | 1 522 | 5,2 % | 12,2 % | 32,0 % | 6,6 % |
| Tollarp centrum södra | 1 284 | 5,0 % | 13,8 % | 31,1 % | 5,9 % |
| Tollarp centrum norra | 1 475 | 5,3 % | 11,7 % | 35,7 % | 2,6 % |
| Oppmanna - Vånga - Arkelstorp | 1 792 | 4,7 % | 11,0 % | 34,1 % | 5,0 % |
