Rekordmånga äldre väljare i Ljusdal

Ljusdals kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Ljusdal. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Ljusdals­borna går till valurnorna i höst har 15 018 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Ljusdal. I höstens val handlar det om 5 453 personer, vilket motsvarar 36 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Ljusdal än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Korskrogen-Los där knappt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Ljusdal CV: där är omkring 32 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Ljusdal
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Korskrogen-Los43,5 %
Järvsö N39,6 %
Färila38,3 %
Ljusdal CS33,0 %
Ljusdal CÖ32,4 %
Ljusdal CV32,3 %

Samtidigt har 2 022 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Ljusdal – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Ljusdal finns i Ljusdal C där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

809 förstagångsväljare i Ljusdal

Det är också i Ljusdal C där andelen förstagångsväljare är högst i Ljusdal i höst. Här får 7,2 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Korskrogen-Los, bara 3,3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Ljusdal
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Ljusdal C7,2 %
Ljusdal CÖ6,8 %
Ljusdal CN6,6 %
Järvsö Ö4,8 %
Järvsö N4,6 %
Korskrogen-Los3,3 %

I kommunen är det totalt 809 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,4 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Ljusdal. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Ljusdal

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Ljusdal är 3,2 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Ljusdal CÖ, där 8,8 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Ljusdal CV, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,6 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Ljusdal
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Ljusdal CÖ8,8 %
Korskrogen-Los6,8 %
Ljusdal C4,4 %
Järvsö Ö1,7 %
Järvsö V1,7 %
Ljusdal CV1,6 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Ljusdal CV1 6066,2 %15,5 %32,3 %1,6 %
Tallåsen-Ramsjö1 6474,9 %11,1 %36,5 %2,6 %
Ljusdal CÖ1 3376,8 %17,2 %32,4 %8,8 %
Ljusdal CS1 2064,9 %14,0 %33,0 %1,8 %
Ljusdal CN1 4376,6 %15,1 %36,2 %2,5 %
Ljusdal C1 2037,2 %19,8 %36,2 %4,4 %
Korskrogen-Los1 4663,3 %9,0 %43,5 %6,8 %
Färila1 6935,0 %11,9 %38,3 %1,7 %
Järvsö Ö8914,8 %11,1 %33,1 %1,7 %
Järvsö V1 4425,0 %12,3 %37,1 %1,7 %
Järvsö N1 0904,6 %11,6 %39,6 %2,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.