Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Linköping. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Linköpingsborna går till valurnorna i höst har 134 854 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 5 200 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Linköping. I höstens val handlar det om 31 258 personer, vilket motsvarar 23 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är lägre i Linköping än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Berga 7 (Vidingsjö S) där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Ryd 5 (Ryd mellersta): där är ingen av de 1 410 väljarna över 65 år.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Berga 7 (Vidingsjö S) | 48,4 % |
| Landeryd 3 (Kvinneby mfl) | 40,8 % |
| Johannelund 3 (Johannelund NO) | 39,1 % |
| ⋮ | |
| Domkyrko 21 (Vallastaden S) | 5,8 % |
| Domkyrko 20 (Vallastaden N) | 1,9 % |
| Ryd 5 (Ryd mellersta) | 0,0 % |
Samtidigt har 32 040 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Linköping – eller 24 procent av de röstberättigade. Det är en procentenhet fler än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Linköping finns i Ryd 5 (Ryd mellersta) där knappt 90 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
9 936 förstagångsväljare i Linköping
Det är också i Ryd 5 (Ryd mellersta) där andelen förstagångsväljare är högst i Linköping i höst. Här får 28,6 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Johannelund 3 (Johannelund NO), bara 3,2 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Ryd 5 (Ryd mellersta) | 28,6 % |
| Domkyrko 19 (Folkets Park) | 17,0 % |
| Ryd 2 (Ryd SO) | 16,9 % |
| ⋮ | |
| Nykil-Gammalkil | 3,6 % |
| Berga 7 (Vidingsjö S) | 3,6 % |
| Johannelund 3 (Johannelund NO) | 3,2 % |
I kommunen är det totalt 9 936 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 7,4 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Östergötland. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Linköping. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Linköping
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Linköping är 5,3 procent inte svenska medborgare, vilket är den högsta andelen i Östergötland. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Skäggetorp 4 (Skäggetorp V), där ungefär var fjärde väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Landeryd 3 (Kvinneby mfl) och Johannelund 4 (Ånestad), valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) | 25,3 % |
| Ryd 3 (Ryd SV) | 23,4 % |
| Skäggetorp 2 (Nygård) | 21,2 % |
| ⋮ | |
| Berga 7 (Vidingsjö S) | 1,1 % |
| Landeryd 3 (Kvinneby mfl) | 1,0 % |
| Johannelund 4 (Ånestad) | 1,0 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V) | 1 496 | 7,2 % | 30,9 % | 25,7 % | 3,3 % |
| Domkyrko 2 (Hunneberg) | 1 494 | 6,6 % | 34,5 % | 26,4 % | 2,5 % |
| Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö) | 1 286 | 7,0 % | 42,8 % | 12,7 % | 5,6 % |
| Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V) | 1 491 | 6,6 % | 23,7 % | 18,1 % | 7,0 % |
| Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö) | 1 449 | 6,5 % | 29,5 % | 27,1 % | 4,1 % |
| Domkyrko 6 (Kanberget mfl) | 1 371 | 6,1 % | 28,4 % | 34,2 % | 3,4 % |
| Domkyrko 7 (Innerstaden S) | 1 574 | 4,6 % | 17,7 % | 38,8 % | 3,2 % |
| Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan) | 1 515 | 5,5 % | 20,7 % | 30,0 % | 3,8 % |
| Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO) | 1 155 | 7,9 % | 28,7 % | 16,8 % | 5,6 % |
| Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO) | 1 509 | 14,8 % | 49,9 % | 17,1 % | 5,3 % |
| Domkyrko 11 (Fridhem) | 1 257 | 6,6 % | 32,8 % | 22,1 % | 1,7 % |
| Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen) | 1 352 | 6,2 % | 16,7 % | 34,4 % | 2,2 % |
| Domkyrko 13 (Åbylund) | 1 354 | 5,4 % | 30,5 % | 22,7 % | 3,5 % |
| Domkyrko 14 (Valla) | 1 690 | 13,9 % | 59,9 % | 11,8 % | 3,6 % |
| Domkyrko 15 (T1 N) | 1 154 | 6,8 % | 37,0 % | 16,2 % | 5,7 % |
| Domkyrko 16 (T1 S) | 1 438 | 6,2 % | 15,6 % | 26,1 % | 3,1 % |
| Domkyrko 17 (Innerstaden N) | 1 497 | 5,7 % | 25,4 % | 19,8 % | 3,8 % |
| Domkyrko 18 (Övre Vasastaden N) | 1 685 | 6,5 % | 39,2 % | 9,3 % | 5,4 % |
| Domkyrko 19 (Folkets Park) | 1 581 | 17,0 % | 62,5 % | 12,4 % | 3,7 % |
| Domkyrko 20 (Vallastaden N) | 1 023 | 15,5 % | 66,8 % | 1,9 % | 10,0 % |
| Domkyrko 21 (Vallastaden S) | 962 | 15,0 % | 66,3 % | 5,8 % | 7,7 % |
| Domkyrko 22 (Ebbe Park) | 1 421 | 7,3 % | 44,7 % | 15,2 % | 4,4 % |
| S:t Lars 1 (Innerstaden NO) | 1 479 | 7,7 % | 24,5 % | 20,6 % | 5,3 % |
| S:t Lars 2 (Innerstaden Ö) | 1 501 | 4,1 % | 25,1 % | 32,0 % | 5,5 % |
| S:t Lars 3 (Hejdegården) | 1 455 | 7,8 % | 37,9 % | 17,5 % | 4,9 % |
| S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl) | 1 409 | 4,8 % | 30,7 % | 20,4 % | 2,3 % |
| S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N) | 1 427 | 6,4 % | 30,8 % | 18,6 % | 6,8 % |
| S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S) | 1 416 | 5,8 % | 23,2 % | 27,2 % | 5,9 % |
| S:t Lars 7 (Innerstaden SO) | 1 014 | 7,0 % | 35,1 % | 26,7 % | 4,7 % |
| S:t Lars 8 (Stångån V) | 1 232 | 4,8 % | 21,0 % | 34,3 % | 4,2 % |
| Landeryd 1 (Hackefors mfl) | 1 432 | 8,2 % | 11,7 % | 27,1 % | 1,5 % |
| Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl) | 1 414 | 5,1 % | 15,8 % | 32,2 % | 5,8 % |
| Landeryd 3 (Kvinneby mfl) | 1 241 | 5,9 % | 9,7 % | 40,8 % | 1,0 % |
| Landeryd 4 (Ekholmen NV) | 1 532 | 4,4 % | 12,9 % | 36,9 % | 4,6 % |
| Landeryd 5 (Ekholmen SO) | 1 288 | 4,7 % | 11,4 % | 38,0 % | 2,1 % |
| Landeryd 6 (Hjulsbro mellersta) | 1 540 | 6,3 % | 15,3 % | 26,3 % | 1,6 % |
| Landeryd 7 (Ekholmen SV) | 1 267 | 6,5 % | 11,8 % | 32,8 % | 1,4 % |
| Landeryd 8 (Ullstämma) | 1 642 | 6,9 % | 10,2 % | 22,1 % | 1,6 % |
| Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen) | 1 508 | 6,6 % | 11,6 % | 15,7 % | 1,5 % |
| Slaka 1 (Lambohov C) | 1 346 | 11,7 % | 36,4 % | 16,9 % | 8,6 % |
| Slaka 2 (Lambohov Ö) | 1 617 | 9,0 % | 24,6 % | 13,5 % | 5,9 % |
| Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi) | 1 582 | 9,5 % | 24,6 % | 18,5 % | 3,4 % |
| Slaka 4 (Lambohov S) | 1 384 | 6,9 % | 14,5 % | 24,9 % | 3,7 % |
| Slaka 5 (Lambohov N) | 1 317 | 7,2 % | 17,7 % | 23,3 % | 6,2 % |
| Kärna 1 (Malmslätt SO mfl) | 965 | 5,0 % | 11,8 % | 22,9 % | 4,1 % |
| Kärna 2 (Malmslätt mellersta) | 990 | 6,1 % | 13,2 % | 31,2 % | 1,7 % |
| Kärna 3 (Tokarp) | 1 063 | 6,3 % | 11,8 % | 30,1 % | 2,1 % |
| Kärna 4 (Malmslätt V) | 1 238 | 6,7 % | 12,1 % | 34,1 % | 1,7 % |
| Kaga-Ledberg | 761 | 6,4 % | 12,4 % | 23,3 % | 2,0 % |
| Vist 1 (Vist-Sturefors S) | 1 268 | 6,5 % | 11,0 % | 23,3 % | 1,3 % |
| Vist 2 (Sturefors N) | 1 609 | 6,2 % | 13,5 % | 21,9 % | 2,2 % |
| Vårdnäs | 1 618 | 5,5 % | 10,0 % | 32,4 % | 1,2 % |
| Skeda | 1 530 | 5,0 % | 10,1 % | 24,7 % | 1,6 % |
| Nykil-Gammalkil | 1 206 | 3,6 % | 8,9 % | 28,1 % | 1,2 % |
| Ulrika | 821 | 4,5 % | 9,6 % | 30,8 % | 3,3 % |
| Sjögestad | 606 | 7,8 % | 14,2 % | 25,6 % | 4,3 % |
| Västerlösa-Björkeberg | 802 | 4,6 % | 11,1 % | 20,2 % | 2,5 % |
| Rappestad (Rappestad-Vikingstad N) | 1 212 | 5,8 % | 10,6 % | 28,5 % | 1,7 % |
| Vikingstad (Vikingstad S) | 1 722 | 6,0 % | 13,6 % | 21,5 % | 2,5 % |
| Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster S | 1 529 | 7,7 % | 11,8 % | 25,0 % | 1,6 % |
| Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl N | 1 443 | 6,0 % | 10,4 % | 28,1 % | 2,4 % |
| Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö) | 1 284 | 5,4 % | 11,2 % | 33,9 % | 2,0 % |
| Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S) | 1 347 | 7,3 % | 11,8 % | 24,0 % | 1,3 % |
| Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V) | 1 292 | 4,3 % | 10,5 % | 26,5 % | 2,4 % |
| Flistad-Ljung | 1 173 | 6,2 % | 11,5 % | 23,8 % | 3,8 % |
| Stjärnorp | 665 | 5,6 % | 10,7 % | 31,6 % | 1,8 % |
| Östra Harg-Rystad 1 (Ö Harg-Rystad) | 1 376 | 8,0 % | 19,1 % | 16,7 % | 4,2 % |
| Rystad 2 (Tallboda V) | 1 104 | 7,1 % | 15,0 % | 23,8 % | 2,4 % |
| Rystad 3 (Tallboda Ö) | 1 407 | 6,2 % | 13,9 % | 22,2 % | 2,1 % |
| Rystad 4 (Ekängen) | 1 569 | 10,5 % | 16,7 % | 9,8 % | 1,9 % |
| Törnevalla (Linghem Ö) | 1 503 | 7,2 % | 14,4 % | 23,0 % | 2,3 % |
| Lillkyrka-Gistad-Ö Skrukeby | 836 | 4,5 % | 12,2 % | 28,9 % | 3,5 % |
| Örtomta-Askeby | 1 047 | 5,6 % | 11,7 % | 25,1 % | 2,5 % |
| Bankekind | 882 | 4,9 % | 10,8 % | 25,1 % | 2,4 % |
| Vårdsberg (Linghem S) | 1 533 | 6,8 % | 13,1 % | 24,1 % | 1,9 % |
| Berga 1 (Ramshäll) | 1 435 | 5,9 % | 22,0 % | 27,9 % | 5,7 % |
| Berga 2 (Berga NO) | 1 630 | 7,4 % | 32,0 % | 15,6 % | 14,2 % |
| Berga 3 (Berga NV) | 1 381 | 8,0 % | 30,6 % | 15,2 % | 14,9 % |
| Berga 4 (Berga SO) | 1 123 | 6,2 % | 12,5 % | 27,7 % | 2,3 % |
| Berga 5 (Vidingsjö N) | 1 024 | 6,2 % | 8,9 % | 30,8 % | 1,3 % |
| Berga 6 (Berga SV) | 1 426 | 7,6 % | 25,2 % | 19,7 % | 7,6 % |
| Berga 7 (Vidingsjö S) | 1 138 | 3,6 % | 7,8 % | 48,4 % | 1,1 % |
| Berga 8 (Haninge mfl) | 1 073 | 7,0 % | 13,2 % | 24,0 % | 2,7 % |
| Berga 9 (Hagaberg) | 1 314 | 4,0 % | 18,6 % | 33,2 % | 3,6 % |
| Berga 10 (Södra Ekkällan N) | 1 415 | 4,5 % | 31,8 % | 18,0 % | 4,0 % |
| Berga 11 (Södra Ekkällan S) | 1 014 | 4,8 % | 31,3 % | 19,1 % | 4,6 % |
| Johannelund 1 (Vimanshäll) | 1 235 | 7,0 % | 18,9 % | 23,2 % | 6,2 % |
| Johannelund 2 (Johannelund NV) | 1 369 | 5,5 % | 24,6 % | 17,9 % | 12,2 % |
| Johannelund 3 (Johannelund NO) | 1 163 | 3,2 % | 19,0 % | 39,1 % | 4,1 % |
| Johannelund 4 (Ånestad) | 1 248 | 6,5 % | 9,6 % | 28,1 % | 1,0 % |
| Johannelund 5 (Johannelund SV) | 1 265 | 4,7 % | 16,4 % | 27,2 % | 2,7 % |
| Johannelund 6 (Johannelund SO) | 1 215 | 6,2 % | 19,3 % | 28,9 % | 4,0 % |
| Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) | 1 511 | 9,1 % | 27,9 % | 23,6 % | 19,0 % |
| Skäggetorp 2 (Nygård) | 1 573 | 9,4 % | 26,2 % | 19,1 % | 21,2 % |
| Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV) | 1 532 | 8,6 % | 26,0 % | 21,1 % | 18,3 % |
| Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) | 1 334 | 8,8 % | 29,5 % | 13,3 % | 25,3 % |
| Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N) | 1 296 | 9,0 % | 28,4 % | 15,3 % | 20,0 % |
| Ryd 1 (Ryd N) | 1 333 | 12,2 % | 47,3 % | 21,2 % | 5,3 % |
| Ryd 2 (Ryd SO) | 1 742 | 16,9 % | 51,4 % | 8,5 % | 13,7 % |
| Ryd 3 (Ryd SV) | 1 181 | 11,5 % | 37,3 % | 12,4 % | 23,4 % |
| Ryd 4 (Ryd NO) | 1 276 | 5,5 % | 24,9 % | 15,5 % | 11,4 % |
| Ryd 5 (Ryd mellersta) | 1 410 | 28,6 % | 87,7 % | 0,0 % | 19,5 % |
