Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Halmstad. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Halmstadsborna går till valurnorna i höst har 84 105 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 2 000 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Halmstad. I höstens val handlar det om 23 041 personer, vilket motsvarar 27 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Halmstad som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Frösakull västra-Tylösand där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Andersberg norra: där är 10 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Frösakull västra-Tylösand | 53,1 % |
| Frösakull östra | 50,2 % |
| Haverdal | 44,4 % |
| ⋮ | |
| Nyatorp södra | 14,9 % |
| Engelbrekt västra och södra | 13,8 % |
| Andersberg norra | 10,0 % |
Samtidigt har 15 522 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Halmstad – eller 19 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Halmstad finns i Nyhem södra där knappt hälften av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
5 442 förstagångsväljare i Halmstad
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Nyhem södra och Engelbrekt västra och södra, där 12,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Frösakull östra, bara 3,1 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Nyhem södra | 12,6 % |
| Engelbrekt västra och södra | 12,6 % |
| Andersberg norra | 12,1 % |
| ⋮ | |
| Kattegatt | 3,2 % |
| Gamletull västra | 3,2 % |
| Frösakull östra | 3,1 % |
I kommunen är det totalt 5 442 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Halmstad. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Halmstad
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Halmstad är 4,8 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Andersberg norra, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Bäckagård-Trottaberg östra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,6 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Andersberg norra | 18,9 % |
| Andersberg södra | 14,4 % |
| Linehed södra | 13,5 % |
| ⋮ | |
| Frösakull östra | 1,2 % |
| Söndrum södra | 1,0 % |
| Bäckagård-Trottaberg östra | 0,6 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum norra | 1 138 | 6,2 % | 31,4 % | 28,1 % | 3,0 % |
| Centrum västra | 1 251 | 7,1 % | 29,3 % | 20,3 % | 6,6 % |
| Centrum södra | 1 141 | 4,9 % | 26,9 % | 20,7 % | 3,1 % |
| Galgberget västra | 1 164 | 8,1 % | 31,1 % | 22,1 % | 2,9 % |
| Galgberget östra | 1 280 | 6,6 % | 23,4 % | 23,8 % | 4,0 % |
| Kärleken-Sofieberg västra och södra | 1 060 | 7,8 % | 13,1 % | 27,2 % | 2,9 % |
| Kärleken-Sofieberg östra | 1 095 | 9,9 % | 29,0 % | 16,3 % | 4,9 % |
| Mickedala | 1 302 | 8,1 % | 17,4 % | 22,9 % | 2,4 % |
| Rotorp norra | 1 265 | 5,1 % | 14,8 % | 26,3 % | 4,2 % |
| Rotorp södra-Alet | 1 119 | 5,4 % | 13,7 % | 31,6 % | 2,1 % |
| Kattegatt | 1 449 | 3,2 % | 12,5 % | 43,9 % | 2,3 % |
| Slottsjord | 1 374 | 9,2 % | 37,9 % | 17,1 % | 5,2 % |
| Centrum östra-Gamletull södra | 1 244 | 9,2 % | 35,9 % | 29,6 % | 4,3 % |
| Gamletull västra | 1 422 | 3,2 % | 14,1 % | 42,8 % | 1,4 % |
| Gamletull norra och östra | 1 344 | 5,0 % | 19,6 % | 36,3 % | 5,4 % |
| Furet | 1 252 | 7,9 % | 15,7 % | 21,1 % | 3,4 % |
| Frennarp | 1 126 | 6,7 % | 10,4 % | 32,0 % | 1,2 % |
| Nyatorp norra | 1 368 | 5,7 % | 30,8 % | 15,6 % | 4,3 % |
| Nyatorp södra | 1 191 | 7,2 % | 32,1 % | 14,9 % | 7,6 % |
| Nyhem västra | 1 407 | 6,7 % | 26,2 % | 18,6 % | 9,6 % |
| Nyhem norra och östra | 1 611 | 8,1 % | 34,1 % | 19,4 % | 7,4 % |
| Nyhem södra | 1 448 | 12,6 % | 46,3 % | 15,5 % | 13,3 % |
| Engelbrekt västra och södra | 1 040 | 12,6 % | 45,2 % | 13,8 % | 5,6 % |
| Östra Förstaden-Engelbrekt norra | 1 122 | 7,4 % | 32,3 % | 18,9 % | 3,7 % |
| Engelbrekt östra-Östra Stranden | 1 073 | 8,6 % | 29,5 % | 23,0 % | 8,9 % |
| Linehed södra | 1 269 | 5,0 % | 21,0 % | 21,7 % | 13,5 % |
| Linehed norra | 1 361 | 6,2 % | 28,4 % | 26,1 % | 6,1 % |
| Gustavsfält norra | 1 113 | 8,7 % | 19,9 % | 22,7 % | 9,0 % |
| Gustavsfält södra | 1 099 | 8,1 % | 21,5 % | 15,9 % | 12,5 % |
| Andersberg norra | 1 534 | 12,1 % | 30,4 % | 10,0 % | 18,9 % |
| Andersberg södra | 1 837 | 7,9 % | 23,0 % | 20,4 % | 14,4 % |
| Vallås västra | 1 278 | 4,6 % | 14,0 % | 26,7 % | 6,7 % |
| Vallås norra | 1 407 | 4,3 % | 11,7 % | 40,4 % | 5,2 % |
| Vallås östra | 1 280 | 5,2 % | 12,9 % | 32,8 % | 4,3 % |
| Vallås södra | 1 240 | 5,3 % | 12,8 % | 36,3 % | 5,2 % |
| Snöstorp östra-Brogård | 1 229 | 5,9 % | 12,0 % | 27,2 % | 2,8 % |
| Snöstorp västra | 1 397 | 6,4 % | 12,7 % | 25,3 % | 2,3 % |
| Fyllinge norra | 1 232 | 6,0 % | 20,1 % | 27,1 % | 4,1 % |
| Fyllinge södra | 1 474 | 7,8 % | 15,5 % | 27,3 % | 2,4 % |
| Skedala-Marbäck | 1 204 | 5,1 % | 13,3 % | 25,9 % | 2,3 % |
| Simlångsdalen | 1 276 | 3,7 % | 10,3 % | 31,4 % | 3,6 % |
| Oskarström västra och södra | 1 156 | 6,5 % | 17,0 % | 24,3 % | 8,8 % |
| Oskarström norra | 1 204 | 6,8 % | 14,6 % | 25,0 % | 7,1 % |
| Oskarström östra | 1 367 | 5,9 % | 13,5 % | 27,3 % | 5,0 % |
| Eldsberga-Tönnersjö | 1 063 | 5,6 % | 12,9 % | 28,5 % | 4,0 % |
| Gullbranna-Laxvik | 1 034 | 6,5 % | 12,9 % | 36,4 % | 1,8 % |
| Trönninge | 1 411 | 6,5 % | 12,1 % | 24,7 % | 2,8 % |
| Söndrum södra | 1 043 | 5,8 % | 10,5 % | 31,5 % | 1,0 % |
| Eketånga-Stenhuggeriet östra | 1 172 | 5,7 % | 8,1 % | 39,0 % | 1,7 % |
| Söndrum norra-Vapnö | 1 344 | 8,1 % | 14,1 % | 23,3 % | 3,4 % |
| Bäckagård-Pålsbo norra | 1 143 | 5,4 % | 9,0 % | 37,7 % | 1,9 % |
| Bäckagård-Pålsbo södra | 1 022 | 4,0 % | 11,4 % | 29,5 % | 6,5 % |
| Bäckagård-Trottaberg västra | 1 058 | 6,0 % | 15,3 % | 19,9 % | 1,4 % |
| Frösakull östra | 1 157 | 3,1 % | 6,1 % | 50,2 % | 1,2 % |
| Frösakull västra-Tylösand | 1 084 | 4,5 % | 8,9 % | 53,1 % | 2,5 % |
| Eketånga-Stenhuggeriet västra | 1 084 | 5,5 % | 8,7 % | 39,4 % | 1,3 % |
| Bäckagård-Trottaberg östra | 1 135 | 5,3 % | 11,2 % | 27,8 % | 0,6 % |
| Kärleken-Sofieberg norra-Holm | 1 070 | 7,9 % | 12,7 % | 19,6 % | 3,4 % |
| Gullbrandstorp södra-Villshärad | 1 170 | 4,5 % | 8,8 % | 40,7 % | 1,3 % |
| Gullbrandstorp norra-Onsjö-Ågarp | 1 102 | 5,5 % | 10,3 % | 26,0 % | 1,8 % |
| Haverdal | 1 597 | 4,6 % | 7,6 % | 44,4 % | 1,9 % |
| Harplinge | 1 557 | 6,4 % | 11,2 % | 28,6 % | 1,4 % |
| Steninge-Särdal | 1 130 | 5,2 % | 8,3 % | 38,9 % | 2,2 % |
| Getinge södra-Rävinge | 1 082 | 6,0 % | 13,1 % | 29,7 % | 3,2 % |
| Getinge norra | 984 | 5,2 % | 13,0 % | 25,4 % | 5,9 % |
| Kvibille-Slättåkra | 1 341 | 4,4 % | 11,6 % | 29,8 % | 2,4 % |
| Åled västra | 1 030 | 7,3 % | 12,9 % | 22,4 % | 1,8 % |
| Åled östra-Sennan | 1 049 | 5,1 % | 11,1 % | 25,3 % | 4,4 % |
