Allt fler äldre väljare – så många får rösta i Habo

Habo kommunVal
Digitalt röstkort

Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Så ser väljarkåren ut i Habo.

När Habo­borna går till valurnorna i höst har 9 872 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 500 fler än 2022.

Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Habo är den äldre väljargruppen ungefär lika stor som i riket som helhet och även här är den på en historiskt hög nivå. I höstens val handlar det om 2 518 personer, vilket motsvarar 26 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Centrum-Gunnarsbo där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Bränninge: där är drygt 14 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Habo
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Centrum-Gunnarsbo34,3 %
Kärr29,7 %
Gustav Adolf-Brandstorp28,5 %
Kyrkbyn-Furusjö26,1 %
Kråkeryd-Mölekullen24,0 %
Kärnekulla-Sjogarp23,5 %
Bränninge14,5 %

Samtidigt har 1 356 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Habo – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Habo finns i Centrum-Gunnarsbo där 16 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

654 förstagångsväljare i Habo

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Kråkeryd-Mölekullen, där 8,1 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Bränninge, 5,1 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Habo
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Kråkeryd-Mölekullen8,1 %
Gustav Adolf-Brandstorp7,4 %
Kärnekulla-Sjogarp7,3 %
Kärr7,1 %
Kyrkbyn-Furusjö6,4 %
Centrum-Gunnarsbo5,7 %
Bränninge5,1 %

I kommunen är det totalt 654 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,6 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Jönköpings län. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Habo. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Habo

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Habo är 2,7 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i Jönköpings län. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Centrum-Gunnarsbo och Gustav Adolf-Brandstorp, där 4,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Kärr, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,8 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Habo
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Centrum-Gunnarsbo4,1 %
Gustav Adolf-Brandstorp4,1 %
Bränninge3,7 %
Kyrkbyn-Furusjö2,0 %
Kråkeryd-Mölekullen1,8 %
Kärnekulla-Sjogarp1,3 %
Kärr0,8 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Bränninge1 7415,1 %12,3 %14,5 %3,7 %
Centrum-Gunnarsbo1 5805,7 %15,5 %34,3 %4,1 %
Kyrkbyn-Furusjö1 2056,4 %14,5 %26,1 %2,0 %
Gustav Adolf-Brandstorp1 4267,4 %14,4 %28,5 %4,1 %
Kärr1 2337,1 %10,6 %29,7 %0,8 %
Kråkeryd-Mölekullen1 3528,1 %15,3 %24,0 %1,8 %
Kärnekulla-Sjogarp1 3357,3 %13,3 %23,5 %1,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.