Rekordmånga äldre väljare i Kungsbacka

Kungsbacka kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Kungsbacka. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Kungsbacka­borna går till valurnorna i höst har 67 149 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 1 900 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Kungsbacka. I höstens val handlar det om 18 785 personer, vilket motsvarar 28 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Kungsbacka som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Västra Villastaden där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tölö: där är knappt 16 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Kungsbacka
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Västra Villastaden39,3 %
Vässingö/Röda Holme35,4 %
Varla Norra34,3 %
Ölmevalla Östra20,9 %
Älvsåker19,9 %
Tölö15,5 %

Samtidigt har 9 621 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Kungsbacka – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Kungsbacka finns i Innerstaden där knappt 30 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

4 627 förstagångsväljare i Kungsbacka

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Forsbäck/Oskarsberg, där 9,9 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Kolla Norra, bara 4,2 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Kungsbacka
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Forsbäck/Oskarsberg9,9 %
Vallda Sandö9,3 %
Presse/Skällared9,1 %
Kolla Södra4,5 %
Gällinge/Idala/Förlanda4,4 %
Kolla Norra4,2 %

I kommunen är det totalt 4 627 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,9 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Halland. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Kungsbacka. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Kungsbacka

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Kungsbacka är 3,3 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i Halland. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Fjärås Norra, där 8,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hede, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,7 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Kungsbacka
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Fjärås Norra8,1 %
Björkris5,8 %
Innerstaden5,3 %
Släps Kullen1,8 %
Ölmanäs1,8 %
Hede1,7 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Innerstaden1 5115,6 %28,8 %25,1 %5,3 %
Västra Villastaden1 2795,2 %13,0 %39,3 %2,3 %
Ö Villastaden/Signeskulle/Gårdskulla1 5676,0 %17,7 %32,1 %3,1 %
Hålabäck1 5635,7 %16,6 %25,8 %3,9 %
Hammerö1 1266,0 %15,4 %29,5 %5,2 %
Hammerö Södra/Västra1 2335,6 %15,2 %30,7 %4,1 %
Tingberget1 2787,4 %25,8 %23,2 %5,2 %
Varla Södra1 6525,0 %16,8 %28,2 %4,7 %
Varla Norra1 6346,4 %12,0 %34,3 %2,5 %
Tölö1 3818,0 %15,8 %15,5 %3,8 %
Fors1 2015,6 %9,7 %30,9 %1,8 %
Hede1 1898,2 %14,0 %26,7 %1,7 %
Björkris1 7135,0 %19,1 %22,7 %5,8 %
Anneberg1 4087,6 %14,2 %23,2 %2,6 %
Älvsåker1 4376,3 %12,4 %19,9 %3,5 %
Vallda Sandö1 4569,3 %15,1 %25,3 %1,9 %
Vallda Lerkil1 5487,8 %12,6 %29,0 %3,1 %
Vallda Bröndome1 2288,2 %15,1 %23,0 %4,2 %
Vallda Backa1 5246,9 %13,2 %26,8 %2,7 %
Kyvik1 6368,6 %14,9 %28,1 %2,1 %
Kullavik Centrum1 4215,8 %12,3 %32,1 %1,8 %
Släps Kullen1 7539,0 %13,8 %27,4 %1,8 %
Malevik/Släps Inland1 6388,7 %15,1 %23,0 %3,7 %
Bukärrs Centrum1 8497,0 %12,5 %33,7 %2,5 %
Särö1 4538,2 %13,6 %32,8 %3,3 %
Frillesås Landsbygd1 6045,7 %13,0 %24,4 %3,7 %
Frillesås Kust1 6136,4 %11,3 %34,1 %2,8 %
Ölmevalla Östra1 3227,4 %12,9 %20,9 %3,3 %
Ölmanäs1 4326,9 %12,4 %31,9 %1,8 %
Åsa Centrum1 5276,9 %10,6 %33,5 %2,7 %
Gällinge/Idala/Förlanda1 5444,4 %13,7 %25,3 %4,5 %
Fjärås Norra1 8886,2 %13,2 %24,5 %8,1 %
Fjärås/Må1 8726,4 %12,3 %26,3 %2,9 %
Fjärås Södra1 3046,1 %14,0 %22,2 %5,3 %
Hanhals1 0708,0 %15,0 %29,4 %2,8 %
Forsbäck/Oskarsberg1 9629,9 %15,2 %25,2 %2,8 %
Presse/Skällared1 5659,1 %12,9 %26,5 %2,0 %
Onsala Kyrka1 5556,1 %11,6 %32,3 %3,3 %
Onsala Rydet1 4678,6 %13,4 %27,0 %2,6 %
Gottskär1 2198,4 %14,0 %29,5 %2,6 %
Vässingö/Röda Holme1 2815,2 %9,4 %35,4 %2,0 %
Onsala Västra1 8947,0 %13,4 %25,0 %2,6 %
Kolla Norra1 2074,2 %17,2 %32,0 %2,5 %
Kolla Södra8894,5 %16,1 %33,0 %2,0 %
Onsala Södra1 0798,3 %12,4 %33,8 %2,9 %
Åsa kust1 1776,3 %11,4 %34,2 %2,9 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.