Allt fler äldre väljare – så många får rösta i Jönköpings kommun

Jönköpings kommunVal
Digitalt röstkort

Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Så ser väljarkåren ut i Jönköpings kommun.

När Jönköpings­borna går till valurnorna i höst har 116 520 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 4 200 fler än 2022.

Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Jönköpings kommun är den äldre väljargruppen ungefär lika stor som i riket som helhet och även här är den på en historiskt hög nivå. I höstens val handlar det om 29 082 personer, vilket motsvarar 25 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Visingsö där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Munksjöstaden: där är 6 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Jönköpings kommun
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Visingsö53,3 %
Kålgården V48,5 %
Huskvarna C41,9 %
Samset-Sveahäll12,2 %
Friaredalen10,0 %
Munksjöstaden6,0 %

Samtidigt har 23 675 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Jönköpings kommun – eller 20 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Jönköpings kommun finns i Munksjöstaden där knappt 60 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

7 471 förstagångsväljare i Jönköpings kommun

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Ekhagen S, där 13,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Kålgården V, bara 2,5 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Jönköpings kommun
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Ekhagen S13,8 %
Munksjöstaden10,9 %
Hisingstorp-Dalvik10,6 %
Tokarp3,2 %
Visingsö3,1 %
Kålgården V2,5 %

I kommunen är det totalt 7 471 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,4 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Jönköpings kommun. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Jönköpings kommun

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Jönköpings kommun är 5,7 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Råslätt-Lockebo, där ungefär var tredje väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Lekeryd och Torp, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,2 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Jönköpings kommun
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Råslätt-Lockebo31,9 %
Ekhagen S19,9 %
Österängen V16,7 %
Ölmstad1,3 %
Lekeryd1,2 %
Torp1,2 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Samset-Sveahäll1 4186,9 %19,2 %12,2 %4,5 %
Sofia1 3354,6 %24,3 %33,2 %4,9 %
Mariebo1 5926,9 %14,3 %22,3 %3,8 %
Centrum V1 2998,3 %34,1 %24,6 %7,3 %
Söder1 6934,8 %29,2 %28,5 %3,1 %
Västra Torget1 2238,6 %43,3 %22,9 %7,7 %
Friaredalen1 4344,9 %40,9 %10,0 %3,3 %
Munksjö1 7065,8 %40,8 %16,2 %6,1 %
Torpa Ö1 2395,2 %34,7 %19,9 %4,2 %
Torpa V1 2686,9 %25,8 %26,6 %2,8 %
Tokarp1 3523,2 %19,2 %26,6 %2,5 %
Gräshagen-Torpa1 4745,4 %28,0 %18,4 %6,8 %
Bäckalyckan1 5666,0 %22,7 %35,2 %3,8 %
Hisingstorp-Dalvik1 74510,6 %28,8 %26,9 %6,5 %
Skänkeberg-Dalvik1 6225,2 %16,7 %27,5 %4,4 %
Bymarken1 5479,0 %17,8 %24,6 %2,6 %
Vätterslund - Åbolid1 3336,8 %14,4 %31,9 %3,1 %
Munksjöstaden1 16810,9 %57,9 %6,0 %7,0 %
Dunkehalla1 7286,4 %17,7 %26,2 %3,7 %
Kortebo-Strandängen1 3015,5 %22,3 %25,7 %6,1 %
Kålgården Ö1 3164,0 %16,3 %34,4 %2,1 %
Centrum Ö1 7356,5 %35,4 %16,8 %7,7 %
Erik Dahlberg1 7299,3 %38,1 %16,6 %10,5 %
Kålgården V1 3622,5 %10,0 %48,5 %2,9 %
Liljeholmsparken1 4144,3 %24,9 %26,0 %3,5 %
Ekhagen S1 51713,8 %38,4 %21,2 %19,9 %
Ekhagen N1 1274,5 %19,4 %25,6 %8,6 %
Bondberget1 3766,6 %15,8 %31,4 %3,5 %
Rosenlund S1 2374,9 %21,1 %28,7 %4,9 %
Rosenlund N1 0586,4 %16,5 %28,2 %8,1 %
Vättersnäs1 3195,2 %13,8 %30,4 %2,4 %
Österängen V1 4494,6 %22,3 %17,0 %16,7 %
Österängen Ö1 5155,0 %22,3 %20,3 %15,0 %
Liljeholmen1 3743,9 %21,1 %27,9 %4,3 %
Kättilstorp-Haga-Gamla Råslätt1 6416,6 %17,4 %22,7 %2,5 %
Skeppsbron-Fridhem1 0964,5 %25,6 %18,8 %9,9 %
Råslätt-Lockebo1 3659,7 %30,7 %17,0 %31,9 %
Ljungarum1 7066,3 %13,1 %33,4 %2,9 %
Råslätt V1 5366,7 %20,6 %19,2 %14,1 %
Råslätt Ö1 6195,4 %24,3 %25,9 %14,6 %
Huskvarna Smedbyn1 1886,7 %20,5 %18,1 %11,4 %
Öxnehaga S1 7189,1 %23,5 %25,6 %8,3 %
Öxnehaga C1 4747,5 %25,8 %16,6 %12,4 %
Öxnehaga N1 5436,4 %16,7 %25,9 %6,2 %
Norrängen-Brunstorp1 6915,4 %15,7 %29,2 %4,0 %
Rosendala1 4676,7 %21,5 %26,0 %7,8 %
Huskvarna C1 6143,9 %15,7 %41,9 %7,2 %
Huskvarna Gråbo1 5748,6 %28,9 %20,1 %9,1 %
Huskvarna Tormenås1 5208,1 %20,9 %18,2 %8,4 %
Huskvarna Bråneryd1 0955,8 %20,8 %21,5 %10,0 %
Stensholm-Jöransberg1 4405,3 %11,2 %25,9 %2,6 %
Egnahem-Fagerslätt1 7359,3 %17,5 %18,6 %2,4 %
Petersberg-Jutaholm1 1706,8 %14,6 %20,5 %2,6 %
Kungsängen-Ekhagen Ö1 3756,4 %24,5 %19,7 %3,6 %
Gränna S1 5265,6 %11,3 %40,0 %3,3 %
Gränna N1 5885,1 %13,2 %36,8 %4,8 %
Norrahammar C-Flahult1 4915,5 %16,0 %21,0 %6,8 %
Norrahammar S1 5067,8 %17,5 %20,6 %9,5 %
Hovslätt1 5426,9 %14,6 %20,0 %1,8 %
Hovslätt N1 4156,4 %13,2 %30,0 %2,0 %
Hovslätt S-Norrahammar N1 4555,6 %17,3 %19,3 %10,2 %
Visingsö5783,1 %7,4 %53,3 %2,8 %
Skärstad1 2286,4 %13,9 %26,4 %1,9 %
Kaxholmen1 7046,4 %12,4 %27,1 %1,7 %
Ölmstad1 5366,0 %12,6 %25,3 %1,3 %
Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp1 3174,9 %11,7 %29,0 %1,5 %
Lekeryd1 1095,3 %12,1 %27,7 %1,2 %
Tenhult N-Öggestorp1 4407,4 %14,7 %22,4 %3,5 %
Tenhult S-Ödestugu1 0904,9 %10,9 %25,4 %1,5 %
Tenhult C1 3476,8 %14,9 %23,5 %3,3 %
Barnarp C1 3405,9 %14,0 %29,1 %1,9 %
Barnarp1 4156,4 %11,9 %22,3 %4,2 %
Månsarp1 2165,8 %14,6 %24,3 %2,1 %
Taberg V1 4257,2 %16,6 %24,6 %2,1 %
Taberg Ö1 5076,7 %14,9 %21,3 %2,2 %
Attarp-Sjöåkra1 4974,1 %13,4 %34,9 %3,7 %
Backamo1 5067,6 %13,1 %21,9 %1,6 %
Trånghalla-Järstorp1 6166,7 %12,0 %25,5 %2,2 %
Torp1 5359,5 %14,7 %21,2 %1,2 %
Nyarp1 4937,1 %13,0 %27,6 %1,8 %
Bottnaryd1 0115,4 %13,7 %32,4 %5,2 %
Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd9493,4 %10,5 %28,7 %3,0 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.