Rekordmånga äldre väljare i Kronoberg

Kronobergs länVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Kronoberg. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Kronobergs­borna går till valurnorna i höst har 159 383 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Kronoberg. I höstens val handlar det om 45 647 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Kronoberg som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Almundsryd i Tingsryd där knappt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Universitetet västra i Växjö: där är färre än en procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Kronoberg
ValdistriktsnamnKommunAndel 65 år och äldre
AlmundsrydTingsryd43,3 %
EkebergaLessebo42,8 %
TorpaLjungby41,8 %
Norra Hovshaga-EvedalVäxjö12,9 %
Universitetet södraVäxjö6,2 %
Universitetet västraVäxjö0,7 %

Samtidigt har 27 772 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Kronoberg – eller 17 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Kronoberg finns i Universitetet västra i Växjö där drygt 85 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

9 972 förstagångsväljare i Kronoberg

Det är också i Universitetet västra i Växjö där andelen förstagångsväljare är högst i Kronoberg i höst. Här får 27,4 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Ljuder i Lessebo och Torpa i Ljungby, bara 3,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Kronoberg
ValdistriktsnamnKommunAndel förstagångsväljare
Universitetet västraVäxjö27,4 %
Universitetet södraVäxjö23,1 %
Universitetet norraVäxjö17,2 %
AlmundsrydTingsryd3,3 %
LjuderLessebo3,1 %
TorpaLjungby3,1 %

I länet är det totalt 9 972 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Kronoberg. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Kronoberg

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Kronoberg är 7,1 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Haganäs i Älmhult, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Öjaby norra i Växjö, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Kronoberg
ValdistriktsnamnKommunAndel ej svenska medborgare
HaganäsÄlmhult22,7 %
NydalaVäxjö20,2 %
Universitetet västraVäxjö19,1 %
NorrVäxjö1,4 %
HovVäxjö1,1 %
Öjaby norraVäxjö1,0 %
ValdistriktKommunRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Åseda NUppvidinge1 3605,9 %15,2 %34,7 %7,1 %
Åseda SUppvidinge1 0405,5 %15,0 %26,6 %10,2 %
LenhovdaUppvidinge1 7964,7 %12,6 %33,4 %7,6 %
NottebäckUppvidinge1 3323,3 %11,4 %32,1 %11,2 %
ÄlghultUppvidinge1 5635,3 %11,2 %36,5 %14,4 %
Lessebo NLessebo1 1066,4 %14,9 %34,6 %8,7 %
Lessebo SLessebo1 0707,5 %17,0 %25,9 %12,8 %
Hovmantorp ÖLessebo1 3975,1 %12,7 %35,1 %5,0 %
Hovmantorp VLessebo1 2347,3 %16,5 %27,1 %3,3 %
EkebergaLessebo7904,7 %10,4 %42,8 %11,4 %
LjuderLessebo7033,1 %11,5 %40,3 %12,4 %
Tingsryd 1Tingsryd1 2755,0 %14,5 %30,7 %8,0 %
Tingsryd 2Tingsryd1 7344,8 %13,4 %37,3 %5,3 %
AlmundsrydTingsryd1 6563,3 %10,3 %43,3 %10,3 %
Älmeboda-LinnerydTingsryd1 5433,8 %10,6 %38,2 %12,7 %
S SandsjöTingsryd8445,5 %12,1 %36,7 %16,1 %
VäckelsångTingsryd1 2014,2 %10,8 %36,3 %5,3 %
UrshultTingsryd1 4755,7 %11,5 %35,3 %10,0 %
Alvesta NAlvesta1 4847,0 %20,5 %29,2 %12,7 %
Alvesta S-BlädingeAlvesta1 7485,8 %16,5 %31,1 %9,4 %
AringsåsAlvesta1 3885,7 %10,7 %32,8 %4,8 %
Alvesta VAlvesta1 5667,3 %18,5 %27,2 %7,0 %
Lekaryd-Härlöv-PrästängenAlvesta1 6047,2 %13,1 %24,8 %3,5 %
HjortsbergaAlvesta8175,3 %11,0 %29,9 %2,8 %
Slätthög-Mistelås-Moheda VAlvesta1 5094,5 %10,2 %38,0 %3,5 %
Moheda ÖAlvesta1 3186,8 %15,6 %31,3 %4,1 %
VislandaAlvesta1 7676,4 %16,0 %32,6 %5,6 %
SkatelövAlvesta1 3144,6 %12,0 %30,1 %3,7 %
Västra TorsåsAlvesta8675,1 %10,7 %39,3 %7,8 %
Gemön-MöckelnÄlmhult1 3207,3 %14,2 %25,8 %10,0 %
KlöxhultÄlmhult1 5065,2 %12,4 %23,5 %10,6 %
NorregårdÄlmhult1 5626,3 %17,0 %17,3 %10,8 %
FroafälleÄlmhult1 2105,5 %14,5 %31,6 %7,5 %
HaganäsÄlmhult1 6096,7 %21,3 %21,3 %22,7 %
CentrumÄlmhult1 0505,8 %17,8 %32,2 %12,1 %
Häradsbäck-BråthultÄlmhult1 0173,8 %9,6 %34,9 %6,6 %
Virestad-EnerydaÄlmhult1 3263,9 %9,3 %35,8 %7,1 %
Diö-StenbrohultÄlmhult1 4444,8 %11,9 %29,6 %8,1 %
GöterydÄlmhult1 2713,9 %9,3 %36,3 %10,3 %
Markaryd 1 VMarkaryd1 5446,5 %17,9 %24,4 %10,0 %
Timsfors-RåstorpMarkaryd1 7244,0 %10,0 %36,6 %6,3 %
Markaryd 1 ÖMarkaryd1 6965,4 %15,4 %35,3 %6,0 %
Traryd-HinnerydMarkaryd1 0594,6 %11,2 %36,3 %12,1 %
StrömsnäsbrukMarkaryd1 8446,1 %14,8 %30,8 %13,2 %
CentrumVäxjö1 4036,6 %31,0 %22,9 %5,1 %
BäckaslövVäxjö1 2925,5 %30,3 %19,7 %3,2 %
SöderVäxjö1 4425,7 %15,3 %26,8 %3,1 %
ÖsterVäxjö1 3594,6 %18,4 %28,6 %4,1 %
KvarnhagenVäxjö1 4737,9 %27,2 %19,9 %7,7 %
Högstorp-HollstorpVäxjö1 6216,8 %12,2 %23,1 %2,0 %
VästerVäxjö1 5685,5 %21,1 %32,7 %3,3 %
MuseetVäxjö1 5224,8 %24,3 %27,7 %2,9 %
FurubyVäxjö5505,3 %10,9 %28,9 %2,0 %
BraåsVäxjö1 6885,9 %13,2 %33,8 %6,2 %
DädesjöVäxjö4573,9 %10,5 %29,5 %2,0 %
ÅrydVäxjö1 2386,1 %10,8 %24,9 %2,7 %
IngelstadVäxjö1 8116,0 %12,0 %32,6 %2,7 %
Värends NöbbeleVäxjö5286,1 %13,1 %30,5 %4,2 %
Tävelsås-UråsaVäxjö1 2625,0 %9,7 %27,8 %3,2 %
VederslövVäxjö1 2546,9 %13,0 %30,2 %3,2 %
GemlaVäxjö1 3806,0 %11,9 %27,0 %2,1 %
Bergunda-BredvikVäxjö1 2795,8 %21,3 %14,0 %3,7 %
Öjaby norraVäxjö1 0196,7 %11,6 %29,0 %1,0 %
Öjaby södra-RäppeVäxjö1 6285,4 %16,0 %27,4 %2,6 %
ÅbyVäxjö1 0926,3 %12,3 %29,7 %4,0 %
Sandsbro östraVäxjö1 8156,6 %10,7 %28,4 %1,8 %
Sandsbro västraVäxjö1 5917,2 %13,6 %26,6 %2,1 %
Rottne södraVäxjö1 2774,3 %10,1 %34,3 %4,3 %
Rottne norraVäxjö8856,1 %12,4 %27,8 %4,2 %
LammhultVäxjö1 4745,6 %13,4 %34,9 %8,5 %
Asa-Berg-TolgVäxjö1 0516,6 %13,6 %33,0 %4,1 %
KungsmadVäxjö1 7035,4 %15,7 %31,7 %4,9 %
RingsbergVäxjö1 4054,1 %17,1 %37,6 %2,9 %
NorrelidVäxjö1 1363,6 %29,1 %26,5 %2,1 %
FagrabäckVäxjö1 2614,1 %16,3 %29,8 %3,0 %
NorrVäxjö1 1565,4 %10,1 %31,7 %1,4 %
TeknikumVäxjö1 0907,5 %21,2 %22,3 %5,1 %
Östra LugnetVäxjö1 4949,1 %19,8 %14,7 %2,5 %
PilbäckenVäxjö1 5545,5 %24,7 %20,1 %12,0 %
HovVäxjö1 5876,9 %13,2 %27,3 %1,1 %
Dalbo centrumVäxjö1 6658,2 %29,2 %19,0 %17,7 %
ArabyVäxjö1 6098,1 %26,5 %17,3 %15,9 %
NydalaVäxjö1 5198,2 %29,0 %13,2 %20,2 %
Danneborg-Östra HovshagaVäxjö1 6066,0 %16,5 %28,1 %3,1 %
ArenastadenVäxjö1 21111,5 %36,4 %14,6 %8,8 %
GustavslundVäxjö1 6636,0 %11,0 %34,3 %2,4 %
UlriksbergVäxjö1 5948,1 %23,7 %20,6 %5,3 %
Hovshaga centrumVäxjö1 4656,1 %15,8 %31,7 %2,7 %
Norra Hovshaga-EvedalVäxjö1 5359,3 %15,2 %12,9 %1,8 %
LiedbergsgatanVäxjö1 5226,6 %24,2 %28,0 %8,7 %
Kampen-SigfridVäxjö1 3164,0 %23,7 %30,4 %5,2 %
LjungfälleVäxjö1 5608,5 %22,6 %24,2 %7,8 %
TorparängenVäxjö1 4635,9 %15,4 %31,8 %5,3 %
FurutåVäxjö1 4825,8 %16,5 %31,3 %5,2 %
Universitetet södraVäxjö1 23023,1 %74,0 %6,2 %15,2 %
Teleborg södra-TelestadVäxjö1 0845,4 %22,7 %19,6 %5,1 %
Teleborg centrumVäxjö1 5376,2 %21,3 %24,5 %9,4 %
Universitetet västraVäxjö1 19427,4 %86,2 %0,7 %19,1 %
VikaholmVäxjö1 7635,7 %22,0 %18,4 %4,8 %
Universitetet norraVäxjö1 63317,2 %65,4 %13,0 %8,8 %
AstradLjungby1 3446,3 %14,5 %28,8 %4,8 %
LjungsätraLjungby1 2864,7 %12,0 %40,1 %4,7 %
EkebackenLjungby1 0065,5 %10,8 %28,8 %3,1 %
StensbergLjungby1 2436,4 %15,4 %24,9 %2,7 %
HammarenLjungby1 4386,3 %21,5 %28,8 %9,3 %
Hjortsberg VästLjungby1 3414,3 %16,5 %40,3 %8,4 %
Hjortsberg ÖstLjungby1 4537,5 %24,2 %22,8 %10,3 %
Kungshög VästLjungby1 3547,3 %19,1 %25,5 %10,3 %
Kungshög ÖstLjungby1 3747,0 %19,7 %30,7 %8,0 %
SunnerboLjungby1 4128,1 %13,9 %23,0 %2,5 %
RyssbyLjungby1 3274,7 %11,6 %31,1 %7,5 %
AgunnarydLjungby9713,7 %9,3 %34,5 %7,4 %
HamnedaLjungby1 2114,3 %10,1 %31,0 %12,1 %
Berga VästLjungby1 0105,7 %12,6 %27,1 %7,4 %
Berga ÖstLjungby1 1064,0 %9,8 %37,3 %6,6 %
Vittaryd-BolmsöLjungby1 1473,9 %9,4 %35,0 %12,2 %
AngelstadLjungby1 1694,3 %10,1 %37,3 %5,4 %
LidhultLjungby9314,1 %9,2 %38,1 %12,4 %
TorpaLjungby5813,1 %8,8 %41,8 %10,2 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.