Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Kronoberg. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Kronobergsborna går till valurnorna i höst har 159 383 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Kronoberg. I höstens val handlar det om 45 647 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Kronoberg som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Almundsryd i Tingsryd där knappt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Universitetet västra i Växjö: där är färre än en procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Almundsryd | Tingsryd | 43,3 % |
| Ekeberga | Lessebo | 42,8 % |
| Torpa | Ljungby | 41,8 % |
| ⋮ | ||
| Norra Hovshaga-Evedal | Växjö | 12,9 % |
| Universitetet södra | Växjö | 6,2 % |
| Universitetet västra | Växjö | 0,7 % |
Samtidigt har 27 772 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Kronoberg – eller 17 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Kronoberg finns i Universitetet västra i Växjö där drygt 85 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
9 972 förstagångsväljare i Kronoberg
Det är också i Universitetet västra i Växjö där andelen förstagångsväljare är högst i Kronoberg i höst. Här får 27,4 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Ljuder i Lessebo och Torpa i Ljungby, bara 3,1 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Universitetet västra | Växjö | 27,4 % |
| Universitetet södra | Växjö | 23,1 % |
| Universitetet norra | Växjö | 17,2 % |
| ⋮ | ||
| Almundsryd | Tingsryd | 3,3 % |
| Ljuder | Lessebo | 3,1 % |
| Torpa | Ljungby | 3,1 % |
I länet är det totalt 9 972 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Kronoberg. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Kronoberg
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Kronoberg är 7,1 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Haganäs i Älmhult, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Öjaby norra i Växjö, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Haganäs | Älmhult | 22,7 % |
| Nydala | Växjö | 20,2 % |
| Universitetet västra | Växjö | 19,1 % |
| ⋮ | ||
| Norr | Växjö | 1,4 % |
| Hov | Växjö | 1,1 % |
| Öjaby norra | Växjö | 1,0 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Åseda N | Uppvidinge | 1 360 | 5,9 % | 15,2 % | 34,7 % | 7,1 % |
| Åseda S | Uppvidinge | 1 040 | 5,5 % | 15,0 % | 26,6 % | 10,2 % |
| Lenhovda | Uppvidinge | 1 796 | 4,7 % | 12,6 % | 33,4 % | 7,6 % |
| Nottebäck | Uppvidinge | 1 332 | 3,3 % | 11,4 % | 32,1 % | 11,2 % |
| Älghult | Uppvidinge | 1 563 | 5,3 % | 11,2 % | 36,5 % | 14,4 % |
| Lessebo N | Lessebo | 1 106 | 6,4 % | 14,9 % | 34,6 % | 8,7 % |
| Lessebo S | Lessebo | 1 070 | 7,5 % | 17,0 % | 25,9 % | 12,8 % |
| Hovmantorp Ö | Lessebo | 1 397 | 5,1 % | 12,7 % | 35,1 % | 5,0 % |
| Hovmantorp V | Lessebo | 1 234 | 7,3 % | 16,5 % | 27,1 % | 3,3 % |
| Ekeberga | Lessebo | 790 | 4,7 % | 10,4 % | 42,8 % | 11,4 % |
| Ljuder | Lessebo | 703 | 3,1 % | 11,5 % | 40,3 % | 12,4 % |
| Tingsryd 1 | Tingsryd | 1 275 | 5,0 % | 14,5 % | 30,7 % | 8,0 % |
| Tingsryd 2 | Tingsryd | 1 734 | 4,8 % | 13,4 % | 37,3 % | 5,3 % |
| Almundsryd | Tingsryd | 1 656 | 3,3 % | 10,3 % | 43,3 % | 10,3 % |
| Älmeboda-Linneryd | Tingsryd | 1 543 | 3,8 % | 10,6 % | 38,2 % | 12,7 % |
| S Sandsjö | Tingsryd | 844 | 5,5 % | 12,1 % | 36,7 % | 16,1 % |
| Väckelsång | Tingsryd | 1 201 | 4,2 % | 10,8 % | 36,3 % | 5,3 % |
| Urshult | Tingsryd | 1 475 | 5,7 % | 11,5 % | 35,3 % | 10,0 % |
| Alvesta N | Alvesta | 1 484 | 7,0 % | 20,5 % | 29,2 % | 12,7 % |
| Alvesta S-Blädinge | Alvesta | 1 748 | 5,8 % | 16,5 % | 31,1 % | 9,4 % |
| Aringsås | Alvesta | 1 388 | 5,7 % | 10,7 % | 32,8 % | 4,8 % |
| Alvesta V | Alvesta | 1 566 | 7,3 % | 18,5 % | 27,2 % | 7,0 % |
| Lekaryd-Härlöv-Prästängen | Alvesta | 1 604 | 7,2 % | 13,1 % | 24,8 % | 3,5 % |
| Hjortsberga | Alvesta | 817 | 5,3 % | 11,0 % | 29,9 % | 2,8 % |
| Slätthög-Mistelås-Moheda V | Alvesta | 1 509 | 4,5 % | 10,2 % | 38,0 % | 3,5 % |
| Moheda Ö | Alvesta | 1 318 | 6,8 % | 15,6 % | 31,3 % | 4,1 % |
| Vislanda | Alvesta | 1 767 | 6,4 % | 16,0 % | 32,6 % | 5,6 % |
| Skatelöv | Alvesta | 1 314 | 4,6 % | 12,0 % | 30,1 % | 3,7 % |
| Västra Torsås | Alvesta | 867 | 5,1 % | 10,7 % | 39,3 % | 7,8 % |
| Gemön-Möckeln | Älmhult | 1 320 | 7,3 % | 14,2 % | 25,8 % | 10,0 % |
| Klöxhult | Älmhult | 1 506 | 5,2 % | 12,4 % | 23,5 % | 10,6 % |
| Norregård | Älmhult | 1 562 | 6,3 % | 17,0 % | 17,3 % | 10,8 % |
| Froafälle | Älmhult | 1 210 | 5,5 % | 14,5 % | 31,6 % | 7,5 % |
| Haganäs | Älmhult | 1 609 | 6,7 % | 21,3 % | 21,3 % | 22,7 % |
| Centrum | Älmhult | 1 050 | 5,8 % | 17,8 % | 32,2 % | 12,1 % |
| Häradsbäck-Bråthult | Älmhult | 1 017 | 3,8 % | 9,6 % | 34,9 % | 6,6 % |
| Virestad-Eneryda | Älmhult | 1 326 | 3,9 % | 9,3 % | 35,8 % | 7,1 % |
| Diö-Stenbrohult | Älmhult | 1 444 | 4,8 % | 11,9 % | 29,6 % | 8,1 % |
| Göteryd | Älmhult | 1 271 | 3,9 % | 9,3 % | 36,3 % | 10,3 % |
| Markaryd 1 V | Markaryd | 1 544 | 6,5 % | 17,9 % | 24,4 % | 10,0 % |
| Timsfors-Råstorp | Markaryd | 1 724 | 4,0 % | 10,0 % | 36,6 % | 6,3 % |
| Markaryd 1 Ö | Markaryd | 1 696 | 5,4 % | 15,4 % | 35,3 % | 6,0 % |
| Traryd-Hinneryd | Markaryd | 1 059 | 4,6 % | 11,2 % | 36,3 % | 12,1 % |
| Strömsnäsbruk | Markaryd | 1 844 | 6,1 % | 14,8 % | 30,8 % | 13,2 % |
| Centrum | Växjö | 1 403 | 6,6 % | 31,0 % | 22,9 % | 5,1 % |
| Bäckaslöv | Växjö | 1 292 | 5,5 % | 30,3 % | 19,7 % | 3,2 % |
| Söder | Växjö | 1 442 | 5,7 % | 15,3 % | 26,8 % | 3,1 % |
| Öster | Växjö | 1 359 | 4,6 % | 18,4 % | 28,6 % | 4,1 % |
| Kvarnhagen | Växjö | 1 473 | 7,9 % | 27,2 % | 19,9 % | 7,7 % |
| Högstorp-Hollstorp | Växjö | 1 621 | 6,8 % | 12,2 % | 23,1 % | 2,0 % |
| Väster | Växjö | 1 568 | 5,5 % | 21,1 % | 32,7 % | 3,3 % |
| Museet | Växjö | 1 522 | 4,8 % | 24,3 % | 27,7 % | 2,9 % |
| Furuby | Växjö | 550 | 5,3 % | 10,9 % | 28,9 % | 2,0 % |
| Braås | Växjö | 1 688 | 5,9 % | 13,2 % | 33,8 % | 6,2 % |
| Dädesjö | Växjö | 457 | 3,9 % | 10,5 % | 29,5 % | 2,0 % |
| Åryd | Växjö | 1 238 | 6,1 % | 10,8 % | 24,9 % | 2,7 % |
| Ingelstad | Växjö | 1 811 | 6,0 % | 12,0 % | 32,6 % | 2,7 % |
| Värends Nöbbele | Växjö | 528 | 6,1 % | 13,1 % | 30,5 % | 4,2 % |
| Tävelsås-Uråsa | Växjö | 1 262 | 5,0 % | 9,7 % | 27,8 % | 3,2 % |
| Vederslöv | Växjö | 1 254 | 6,9 % | 13,0 % | 30,2 % | 3,2 % |
| Gemla | Växjö | 1 380 | 6,0 % | 11,9 % | 27,0 % | 2,1 % |
| Bergunda-Bredvik | Växjö | 1 279 | 5,8 % | 21,3 % | 14,0 % | 3,7 % |
| Öjaby norra | Växjö | 1 019 | 6,7 % | 11,6 % | 29,0 % | 1,0 % |
| Öjaby södra-Räppe | Växjö | 1 628 | 5,4 % | 16,0 % | 27,4 % | 2,6 % |
| Åby | Växjö | 1 092 | 6,3 % | 12,3 % | 29,7 % | 4,0 % |
| Sandsbro östra | Växjö | 1 815 | 6,6 % | 10,7 % | 28,4 % | 1,8 % |
| Sandsbro västra | Växjö | 1 591 | 7,2 % | 13,6 % | 26,6 % | 2,1 % |
| Rottne södra | Växjö | 1 277 | 4,3 % | 10,1 % | 34,3 % | 4,3 % |
| Rottne norra | Växjö | 885 | 6,1 % | 12,4 % | 27,8 % | 4,2 % |
| Lammhult | Växjö | 1 474 | 5,6 % | 13,4 % | 34,9 % | 8,5 % |
| Asa-Berg-Tolg | Växjö | 1 051 | 6,6 % | 13,6 % | 33,0 % | 4,1 % |
| Kungsmad | Växjö | 1 703 | 5,4 % | 15,7 % | 31,7 % | 4,9 % |
| Ringsberg | Växjö | 1 405 | 4,1 % | 17,1 % | 37,6 % | 2,9 % |
| Norrelid | Växjö | 1 136 | 3,6 % | 29,1 % | 26,5 % | 2,1 % |
| Fagrabäck | Växjö | 1 261 | 4,1 % | 16,3 % | 29,8 % | 3,0 % |
| Norr | Växjö | 1 156 | 5,4 % | 10,1 % | 31,7 % | 1,4 % |
| Teknikum | Växjö | 1 090 | 7,5 % | 21,2 % | 22,3 % | 5,1 % |
| Östra Lugnet | Växjö | 1 494 | 9,1 % | 19,8 % | 14,7 % | 2,5 % |
| Pilbäcken | Växjö | 1 554 | 5,5 % | 24,7 % | 20,1 % | 12,0 % |
| Hov | Växjö | 1 587 | 6,9 % | 13,2 % | 27,3 % | 1,1 % |
| Dalbo centrum | Växjö | 1 665 | 8,2 % | 29,2 % | 19,0 % | 17,7 % |
| Araby | Växjö | 1 609 | 8,1 % | 26,5 % | 17,3 % | 15,9 % |
| Nydala | Växjö | 1 519 | 8,2 % | 29,0 % | 13,2 % | 20,2 % |
| Danneborg-Östra Hovshaga | Växjö | 1 606 | 6,0 % | 16,5 % | 28,1 % | 3,1 % |
| Arenastaden | Växjö | 1 211 | 11,5 % | 36,4 % | 14,6 % | 8,8 % |
| Gustavslund | Växjö | 1 663 | 6,0 % | 11,0 % | 34,3 % | 2,4 % |
| Ulriksberg | Växjö | 1 594 | 8,1 % | 23,7 % | 20,6 % | 5,3 % |
| Hovshaga centrum | Växjö | 1 465 | 6,1 % | 15,8 % | 31,7 % | 2,7 % |
| Norra Hovshaga-Evedal | Växjö | 1 535 | 9,3 % | 15,2 % | 12,9 % | 1,8 % |
| Liedbergsgatan | Växjö | 1 522 | 6,6 % | 24,2 % | 28,0 % | 8,7 % |
| Kampen-Sigfrid | Växjö | 1 316 | 4,0 % | 23,7 % | 30,4 % | 5,2 % |
| Ljungfälle | Växjö | 1 560 | 8,5 % | 22,6 % | 24,2 % | 7,8 % |
| Torparängen | Växjö | 1 463 | 5,9 % | 15,4 % | 31,8 % | 5,3 % |
| Furutå | Växjö | 1 482 | 5,8 % | 16,5 % | 31,3 % | 5,2 % |
| Universitetet södra | Växjö | 1 230 | 23,1 % | 74,0 % | 6,2 % | 15,2 % |
| Teleborg södra-Telestad | Växjö | 1 084 | 5,4 % | 22,7 % | 19,6 % | 5,1 % |
| Teleborg centrum | Växjö | 1 537 | 6,2 % | 21,3 % | 24,5 % | 9,4 % |
| Universitetet västra | Växjö | 1 194 | 27,4 % | 86,2 % | 0,7 % | 19,1 % |
| Vikaholm | Växjö | 1 763 | 5,7 % | 22,0 % | 18,4 % | 4,8 % |
| Universitetet norra | Växjö | 1 633 | 17,2 % | 65,4 % | 13,0 % | 8,8 % |
| Astrad | Ljungby | 1 344 | 6,3 % | 14,5 % | 28,8 % | 4,8 % |
| Ljungsätra | Ljungby | 1 286 | 4,7 % | 12,0 % | 40,1 % | 4,7 % |
| Ekebacken | Ljungby | 1 006 | 5,5 % | 10,8 % | 28,8 % | 3,1 % |
| Stensberg | Ljungby | 1 243 | 6,4 % | 15,4 % | 24,9 % | 2,7 % |
| Hammaren | Ljungby | 1 438 | 6,3 % | 21,5 % | 28,8 % | 9,3 % |
| Hjortsberg Väst | Ljungby | 1 341 | 4,3 % | 16,5 % | 40,3 % | 8,4 % |
| Hjortsberg Öst | Ljungby | 1 453 | 7,5 % | 24,2 % | 22,8 % | 10,3 % |
| Kungshög Väst | Ljungby | 1 354 | 7,3 % | 19,1 % | 25,5 % | 10,3 % |
| Kungshög Öst | Ljungby | 1 374 | 7,0 % | 19,7 % | 30,7 % | 8,0 % |
| Sunnerbo | Ljungby | 1 412 | 8,1 % | 13,9 % | 23,0 % | 2,5 % |
| Ryssby | Ljungby | 1 327 | 4,7 % | 11,6 % | 31,1 % | 7,5 % |
| Agunnaryd | Ljungby | 971 | 3,7 % | 9,3 % | 34,5 % | 7,4 % |
| Hamneda | Ljungby | 1 211 | 4,3 % | 10,1 % | 31,0 % | 12,1 % |
| Berga Väst | Ljungby | 1 010 | 5,7 % | 12,6 % | 27,1 % | 7,4 % |
| Berga Öst | Ljungby | 1 106 | 4,0 % | 9,8 % | 37,3 % | 6,6 % |
| Vittaryd-Bolmsö | Ljungby | 1 147 | 3,9 % | 9,4 % | 35,0 % | 12,2 % |
| Angelstad | Ljungby | 1 169 | 4,3 % | 10,1 % | 37,3 % | 5,4 % |
| Lidhult | Ljungby | 931 | 4,1 % | 9,2 % | 38,1 % | 12,4 % |
| Torpa | Ljungby | 581 | 3,1 % | 8,8 % | 41,8 % | 10,2 % |
