Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Kalmar län. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När invånarna i Kalmar län går till valurnorna i höst har 197 431 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Kalmar län. I höstens val handlar det om 66 029 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Kalmar län än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Böda i Borgholm där ungefär två av tre röstberättigade är över 65 år – vilket placerar valdistriktet bland de distrikt som har högst andel äldrei landet. I andra änden av skalan finns Snurrom i Kalmar kommun: där är omkring 6 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Böda | Borgholm | 62,4 % |
| Sydöland | Mörbylånga | 54,4 % |
| Högby | Borgholm | 54,0 % |
| ⋮ | ||
| Oxhagen | Kalmar | 17,8 % |
| Vimpeltorpet | Kalmar | 15,2 % |
| Snurrom | Kalmar | 6,1 % |
Samtidigt har 28 345 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Kalmar län – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Kalmar län finns i Snurrom i Kalmar kommun där knappt 45 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
10 418 förstagångsväljare i Kalmar län
Det är också i Snurrom i Kalmar kommun där andelen förstagångsväljare är högst i Kalmar län i höst. Här får 12,5 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Böda i Borgholm, bara 1,6 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Snurrom | Kalmar | 12,5 % |
| Malmen S | Kalmar | 12,0 % |
| Malmen V | Kalmar | 9,0 % |
| ⋮ | ||
| Locknevi | Vimmerby | 1,9 % |
| Källa-Persnäs | Borgholm | 1,9 % |
| Böda | Borgholm | 1,6 % |
I länet är det totalt 10 418 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Kalmar län. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Kalmar län
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Kalmar län är 4,9 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Fågelfors i Högsby, där runt 30 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Vimmerby 5, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,9 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Fågelfors | Högsby | 29,6 % |
| Ruda | Högsby | 18,1 % |
| Norrliden Ö | Kalmar | 15,6 % |
| ⋮ | ||
| Saltvik-Mockebo | Oskarshamn | 1,0 % |
| Rödsle-Norrby-Björnhult | Oskarshamn | 1,0 % |
| Vimmerby 5 | Vimmerby | 0,9 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fågelfors | Högsby | 385 | 2,9 % | 6,0 % | 45,2 % | 29,6 % |
| Högsby | Högsby | 1 613 | 4,5 % | 13,0 % | 36,1 % | 8,2 % |
| Berga | Högsby | 737 | 4,9 % | 9,2 % | 39,9 % | 11,8 % |
| Ruda | Högsby | 961 | 4,5 % | 8,7 % | 42,1 % | 18,1 % |
| Fagerhult | Högsby | 498 | 5,0 % | 10,2 % | 42,6 % | 13,5 % |
| Gullabo | Torsås | 499 | 4,2 % | 9,0 % | 37,5 % | 13,4 % |
| Torsås landsbygd | Torsås | 1 225 | 4,2 % | 10,9 % | 36,3 % | 5,1 % |
| Torsås samhälle | Torsås | 1 443 | 4,9 % | 12,8 % | 37,9 % | 3,7 % |
| Söderåkra | Torsås | 1 183 | 5,2 % | 12,3 % | 36,3 % | 4,3 % |
| Bergkvara | Torsås | 1 356 | 5,5 % | 12,5 % | 39,5 % | 4,0 % |
| Vickleby-Resmo | Mörbylånga | 750 | 3,3 % | 7,7 % | 44,0 % | 3,1 % |
| Mörbylånga-Kastlösa | Mörbylånga | 1 847 | 3,7 % | 10,9 % | 42,4 % | 4,2 % |
| Gårdby | Mörbylånga | 1 200 | 4,6 % | 9,8 % | 38,4 % | 2,8 % |
| Sydöland | Mörbylånga | 788 | 1,9 % | 6,0 % | 54,4 % | 2,8 % |
| Glömminge | Mörbylånga | 541 | 4,6 % | 9,8 % | 39,9 % | 1,8 % |
| Algutsrum | Mörbylånga | 1 380 | 5,4 % | 10,9 % | 29,0 % | 1,7 % |
| Snäckstrand | Mörbylånga | 1 502 | 5,3 % | 8,6 % | 37,4 % | 1,1 % |
| Talludden | Mörbylånga | 1 250 | 4,7 % | 10,7 % | 34,6 % | 4,9 % |
| Runsbäck | Mörbylånga | 1 078 | 6,6 % | 10,1 % | 34,9 % | 2,1 % |
| Skogsby | Mörbylånga | 1 373 | 5,4 % | 10,6 % | 30,4 % | 3,5 % |
| Färjestaden Östra | Mörbylånga | 1 242 | 6,8 % | 13,8 % | 33,1 % | 1,6 % |
| Ekeberg | Hultsfred | 1 343 | 5,7 % | 15,3 % | 34,7 % | 5,4 % |
| Hultsfred S | Hultsfred | 1 474 | 8,1 % | 18,5 % | 29,6 % | 9,0 % |
| Hultsfred N | Hultsfred | 1 561 | 5,6 % | 12,9 % | 32,4 % | 3,6 % |
| Lönneberga | Hultsfred | 811 | 3,3 % | 8,3 % | 41,4 % | 14,2 % |
| Målilla | Hultsfred | 1 449 | 4,6 % | 12,1 % | 37,1 % | 11,4 % |
| Järeda | Hultsfred | 454 | 4,8 % | 11,0 % | 37,4 % | 14,1 % |
| Virserum | Hultsfred | 1 641 | 4,5 % | 9,5 % | 42,8 % | 11,8 % |
| Vena | Hultsfred | 807 | 3,5 % | 8,7 % | 37,3 % | 3,7 % |
| Mörlunda | Hultsfred | 1 249 | 3,6 % | 9,6 % | 42,4 % | 14,1 % |
| Mönsterås Centrum S | Mönsterås | 1 249 | 4,9 % | 15,9 % | 43,6 % | 3,8 % |
| Mönsterås Centrum N | Mönsterås | 905 | 6,4 % | 21,7 % | 28,5 % | 7,1 % |
| Mönsterås Landsbygd S | Mönsterås | 1 018 | 6,9 % | 13,6 % | 34,7 % | 2,6 % |
| Mönsterås Landsbygd N | Mönsterås | 1 122 | 3,4 % | 10,8 % | 33,2 % | 2,7 % |
| Mönsterås Ljungnäs | Mönsterås | 1 015 | 3,6 % | 7,7 % | 40,5 % | 2,0 % |
| Fliseryd | Mönsterås | 1 091 | 4,7 % | 11,3 % | 30,5 % | 10,8 % |
| Blomstermåla | Mönsterås | 1 454 | 4,9 % | 13,8 % | 30,7 % | 8,2 % |
| Ålem | Mönsterås | 1 407 | 3,8 % | 12,9 % | 37,0 % | 3,6 % |
| Timmernabben | Mönsterås | 1 202 | 3,1 % | 8,7 % | 39,3 % | 3,0 % |
| Emmaboda södra | Emmaboda | 1 530 | 7,2 % | 20,0 % | 29,7 % | 8,2 % |
| Emmaboda norra | Emmaboda | 1 351 | 5,4 % | 12,1 % | 36,8 % | 4,3 % |
| Lindås | Emmaboda | 1 218 | 4,8 % | 13,1 % | 34,6 % | 7,6 % |
| Vissefjärda | Emmaboda | 1 046 | 4,6 % | 9,8 % | 41,5 % | 10,4 % |
| Algutsboda | Emmaboda | 1 313 | 3,7 % | 8,0 % | 43,1 % | 14,2 % |
| Långasjö | Emmaboda | 693 | 4,6 % | 8,7 % | 37,5 % | 7,9 % |
| Kvarnholmen | Kalmar | 1 877 | 5,9 % | 28,3 % | 21,7 % | 4,4 % |
| Malmen V | Kalmar | 1 654 | 9,0 % | 32,8 % | 18,4 % | 4,5 % |
| Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö | Kalmar | 1 559 | 5,8 % | 25,3 % | 31,8 % | 2,1 % |
| Malmen S | Kalmar | 993 | 12,0 % | 36,0 % | 19,4 % | 6,0 % |
| Ängö-Varvsholmen | Kalmar | 1 561 | 3,8 % | 12,4 % | 41,1 % | 1,1 % |
| Lindsdal NV-Förlösa | Kalmar | 1 243 | 6,5 % | 11,7 % | 22,3 % | 2,8 % |
| Lindsdal NO | Kalmar | 1 128 | 4,9 % | 10,0 % | 35,5 % | 1,9 % |
| Lindsdal SV-Kläckeberga | Kalmar | 1 148 | 6,0 % | 11,0 % | 26,5 % | 2,7 % |
| Lindsdal SO-Fjölebro | Kalmar | 1 492 | 6,3 % | 13,1 % | 22,5 % | 2,3 % |
| Vimpeltorpet | Kalmar | 1 759 | 7,2 % | 17,4 % | 15,2 % | 3,4 % |
| Snurrom | Kalmar | 854 | 12,5 % | 44,0 % | 6,1 % | 12,6 % |
| Smedby Ö | Kalmar | 1 240 | 7,5 % | 14,3 % | 26,2 % | 4,4 % |
| Smedby V | Kalmar | 1 131 | 5,7 % | 15,2 % | 26,2 % | 5,6 % |
| Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna | Kalmar | 1 284 | 7,2 % | 12,6 % | 24,1 % | 2,1 % |
| Rinkabyholm S-Hossmo | Kalmar | 1 521 | 6,2 % | 10,2 % | 22,9 % | 1,1 % |
| Rockneby | Kalmar | 1 136 | 4,7 % | 11,6 % | 29,7 % | 2,7 % |
| Drag-Revsudden | Kalmar | 1 114 | 3,1 % | 7,7 % | 31,4 % | 2,1 % |
| Läckeby | Kalmar | 1 337 | 4,6 % | 10,2 % | 24,9 % | 2,4 % |
| Trekanten | Kalmar | 1 672 | 6,2 % | 13,3 % | 23,3 % | 2,0 % |
| Ljungbyholm-Vassmolösa N | Kalmar | 1 833 | 5,7 % | 11,3 % | 24,8 % | 1,2 % |
| Hagby Vassmolösa S | Kalmar | 1 556 | 3,1 % | 9,8 % | 35,3 % | 4,2 % |
| Halltorp-Voxtorp | Kalmar | 813 | 4,2 % | 10,5 % | 32,5 % | 3,7 % |
| Tvärskog | Kalmar | 908 | 5,4 % | 12,7 % | 29,2 % | 5,0 % |
| Påryd | Kalmar | 725 | 3,3 % | 9,2 % | 36,6 % | 6,9 % |
| Gamla stan | Kalmar | 1 538 | 5,7 % | 18,8 % | 33,1 % | 2,7 % |
| Kalmarsundsparken-Stensö | Kalmar | 1 224 | 6,3 % | 16,5 % | 31,5 % | 1,8 % |
| Sandås-Stensberg | Kalmar | 1 689 | 7,2 % | 28,1 % | 23,6 % | 2,8 % |
| Falkenberg | Kalmar | 1 630 | 6,3 % | 29,6 % | 26,7 % | 5,9 % |
| Tegelviken-Johannesborg | Kalmar | 1 328 | 6,3 % | 16,0 % | 23,9 % | 2,9 % |
| Norrgårdsgärdet V | Kalmar | 984 | 6,1 % | 26,5 % | 27,3 % | 2,4 % |
| Oxhagen | Kalmar | 1 787 | 6,9 % | 29,0 % | 17,8 % | 10,2 % |
| Getingen-Tallhagen | Kalmar | 1 557 | 8,0 % | 25,0 % | 21,1 % | 3,5 % |
| Skälby | Kalmar | 1 143 | 8,3 % | 36,9 % | 28,3 % | 4,8 % |
| Funkabo | Kalmar | 1 471 | 6,1 % | 25,0 % | 20,3 % | 10,7 % |
| Djurängen V | Kalmar | 1 321 | 5,9 % | 20,0 % | 28,6 % | 5,4 % |
| Djurängen Ö | Kalmar | 2 058 | 5,2 % | 22,6 % | 28,7 % | 4,8 % |
| Berga Centrum | Kalmar | 1 725 | 5,5 % | 20,9 % | 29,9 % | 8,1 % |
| Berga | Kalmar | 1 574 | 6,3 % | 9,9 % | 33,1 % | 1,0 % |
| Norrliden V | Kalmar | 1 444 | 7,3 % | 22,6 % | 20,4 % | 12,8 % |
| Norrliden Ö | Kalmar | 1 511 | 7,3 % | 22,6 % | 22,1 % | 15,6 % |
| Bergavik | Kalmar | 1 233 | 5,7 % | 10,9 % | 31,5 % | 3,1 % |
| Björkenäs mfl | Kalmar | 1 034 | 4,6 % | 7,4 % | 47,7 % | 2,2 % |
| Nybro Centrum | Nybro | 1 537 | 5,4 % | 16,3 % | 43,1 % | 5,2 % |
| Myrdalen | Nybro | 1 261 | 6,7 % | 16,9 % | 30,5 % | 6,6 % |
| Kungshall | Nybro | 1 181 | 7,5 % | 22,9 % | 20,6 % | 13,1 % |
| Paradiset | Nybro | 1 363 | 5,2 % | 21,8 % | 28,7 % | 5,8 % |
| Hanemåla Norra | Nybro | 1 312 | 6,1 % | 12,9 % | 29,5 % | 3,6 % |
| Västeräng | Nybro | 1 304 | 4,7 % | 10,9 % | 35,7 % | 4,1 % |
| Hanemåla Södra | Nybro | 1 542 | 6,2 % | 11,3 % | 30,7 % | 2,0 % |
| Alsterbro | Nybro | 548 | 4,6 % | 8,2 % | 43,4 % | 13,1 % |
| Bäckebo | Nybro | 554 | 3,2 % | 8,1 % | 39,2 % | 8,1 % |
| Kristvallabrunn | Nybro | 527 | 2,8 % | 9,7 % | 35,3 % | 5,3 % |
| Madesjö Södra | Nybro | 1 400 | 3,9 % | 9,5 % | 33,6 % | 2,0 % |
| Madesjö Norra | Nybro | 1 243 | 4,8 % | 9,5 % | 29,2 % | 4,3 % |
| Örsjö-Alsjöholm | Nybro | 804 | 4,9 % | 11,8 % | 32,2 % | 7,2 % |
| Orrefors | Nybro | 1 198 | 4,5 % | 11,0 % | 37,7 % | 14,3 % |
| Saltvik-Mockebo | Oskarshamn | 955 | 6,9 % | 10,2 % | 31,6 % | 1,0 % |
| Kolberga-Humlekärrshult | Oskarshamn | 1 852 | 5,6 % | 15,0 % | 25,8 % | 3,5 % |
| Norrtorn | Oskarshamn | 1 323 | 5,1 % | 16,6 % | 29,8 % | 4,0 % |
| Orrängen-Tratten | Oskarshamn | 1 307 | 5,5 % | 20,4 % | 29,2 % | 2,2 % |
| Centrum | Oskarshamn | 1 452 | 6,2 % | 23,3 % | 34,0 % | 6,9 % |
| Kikebo-Åsa | Oskarshamn | 1 179 | 3,6 % | 13,8 % | 38,8 % | 3,7 % |
| Södertorn | Oskarshamn | 1 115 | 5,1 % | 15,5 % | 30,7 % | 5,3 % |
| Gröndal | Oskarshamn | 1 012 | 4,3 % | 13,2 % | 37,2 % | 3,4 % |
| Kristineberg-Stångehamn-Mysingsö | Oskarshamn | 1 676 | 5,8 % | 12,8 % | 29,7 % | 3,5 % |
| Kristineberg Västra | Oskarshamn | 1 506 | 6,1 % | 14,3 % | 28,1 % | 5,6 % |
| Fårbo-Misterhult | Oskarshamn | 1 175 | 6,8 % | 13,2 % | 37,6 % | 5,0 % |
| Figeholm | Oskarshamn | 911 | 2,9 % | 8,8 % | 43,8 % | 4,7 % |
| Kristdala-Bråbo-Ishult | Oskarshamn | 1 316 | 5,1 % | 11,1 % | 40,0 % | 6,0 % |
| Svalliden-Bockara | Oskarshamn | 1 628 | 5,8 % | 15,5 % | 26,8 % | 3,2 % |
| Rödsle-Norrby-Björnhult | Oskarshamn | 1 636 | 6,4 % | 12,7 % | 30,4 % | 1,0 % |
| Påskallavik | Oskarshamn | 1 405 | 4,6 % | 13,4 % | 31,9 % | 1,9 % |
| Centrum | Västervik | 1 677 | 5,0 % | 17,6 % | 42,8 % | 3,0 % |
| Västralund-Stenhagen | Västervik | 1 304 | 4,4 % | 11,8 % | 35,8 % | 1,3 % |
| Marieborg | Västervik | 1 264 | 4,5 % | 11,9 % | 43,7 % | 1,9 % |
| Peru | Västervik | 1 003 | 6,0 % | 20,1 % | 28,5 % | 3,1 % |
| Brevik | Västervik | 1 222 | 5,5 % | 13,1 % | 36,7 % | 2,4 % |
| Skogshaga | Västervik | 1 569 | 4,9 % | 10,3 % | 31,8 % | 3,6 % |
| Jenny-Kvännaren | Västervik | 1 284 | 5,1 % | 11,0 % | 33,3 % | 1,8 % |
| Karstorp | Västervik | 1 398 | 4,6 % | 14,9 % | 38,4 % | 5,9 % |
| Piperskärr-Gränsö | Västervik | 1 648 | 4,4 % | 10,7 % | 38,3 % | 2,4 % |
| Johannesdal | Västervik | 1 664 | 5,9 % | 17,4 % | 28,7 % | 4,7 % |
| Ludvigsdal-Hornslandet | Västervik | 1 557 | 4,4 % | 8,5 % | 36,4 % | 2,5 % |
| Östermalm | Västervik | 1 230 | 5,4 % | 18,7 % | 32,9 % | 2,7 % |
| Södermalm | Västervik | 1 230 | 6,1 % | 18,9 % | 31,7 % | 5,4 % |
| Djurgården-Törnsfall | Västervik | 1 493 | 4,2 % | 8,4 % | 38,1 % | 2,1 % |
| Gladhammar-Västrum | Västervik | 1 297 | 4,3 % | 9,5 % | 38,0 % | 6,2 % |
| Ukna-Västra Ed | Västervik | 995 | 3,3 % | 8,5 % | 45,8 % | 3,0 % |
| Överum | Västervik | 1 106 | 4,5 % | 11,8 % | 40,2 % | 5,2 % |
| Loftahammar | Västervik | 635 | 3,1 % | 5,5 % | 53,4 % | 3,3 % |
| Gamleby 1 | Västervik | 1 505 | 4,5 % | 11,2 % | 44,9 % | 3,1 % |
| Gamleby 2-Lofta | Västervik | 1 454 | 4,9 % | 13,0 % | 33,4 % | 4,1 % |
| Blackstad-Odensvi | Västervik | 1 018 | 3,9 % | 9,9 % | 41,5 % | 3,8 % |
| Ankarsrum | Västervik | 1 030 | 3,8 % | 9,9 % | 42,8 % | 4,2 % |
| Hjorted | Västervik | 1 028 | 4,0 % | 7,9 % | 44,6 % | 7,2 % |
| Vimmerby 1 | Vimmerby | 1 539 | 5,1 % | 19,0 % | 29,8 % | 4,4 % |
| Vimmerby 2 | Vimmerby | 1 469 | 5,1 % | 17,8 % | 30,6 % | 7,1 % |
| Vimmerby 3 | Vimmerby | 1 463 | 4,9 % | 12,8 % | 35,3 % | 1,6 % |
| Vimmerby 4 | Vimmerby | 1 323 | 7,2 % | 20,6 % | 24,0 % | 7,9 % |
| Vimmerby 5 | Vimmerby | 1 260 | 5,0 % | 9,4 % | 35,8 % | 0,9 % |
| Storebro | Vimmerby | 898 | 4,0 % | 12,0 % | 35,0 % | 4,5 % |
| Rumskulla-Pelarne | Vimmerby | 545 | 3,1 % | 7,9 % | 43,7 % | 8,6 % |
| Frödinge | Vimmerby | 795 | 5,2 % | 12,2 % | 36,5 % | 1,8 % |
| Locknevi | Vimmerby | 368 | 1,9 % | 7,1 % | 41,6 % | 8,4 % |
| Djursdala | Vimmerby | 324 | 4,6 % | 10,2 % | 37,0 % | 3,4 % |
| Gullringen | Vimmerby | 569 | 3,5 % | 11,1 % | 39,0 % | 5,6 % |
| Södra Vi | Vimmerby | 1 237 | 5,5 % | 13,7 % | 33,1 % | 2,3 % |
| Tuna | Vimmerby | 538 | 4,1 % | 9,3 % | 37,4 % | 6,7 % |
| Borgholms 1 | Borgholm | 1 438 | 4,5 % | 11,3 % | 47,6 % | 3,9 % |
| Borgholms 2 | Borgholm | 1 402 | 3,9 % | 10,1 % | 48,5 % | 3,8 % |
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | Borgholm | 953 | 2,6 % | 8,4 % | 44,8 % | 4,3 % |
| Köping | Borgholm | 1 110 | 4,6 % | 10,5 % | 47,3 % | 3,1 % |
| Räpplinge-Högsrum | Borgholm | 1 157 | 3,9 % | 8,3 % | 41,4 % | 3,0 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | Borgholm | 1 082 | 4,5 % | 9,1 % | 40,0 % | 3,7 % |
| Böda | Borgholm | 611 | 1,6 % | 4,3 % | 62,4 % | 2,8 % |
| Högby | Borgholm | 903 | 2,2 % | 6,2 % | 54,0 % | 4,7 % |
| Källa-Persnäs | Borgholm | 571 | 1,9 % | 4,6 % | 51,7 % | 4,4 % |
