Rekordmånga äldre väljare i Jokkmokk

Jokkmokks kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Jokkmokk. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Jokkmokks­borna går till valurnorna i höst har 3 871 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Jokkmokk. I höstens val handlar det om 1 499 personer, vilket motsvarar 39 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Jokkmokk än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Vuollerim där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Jokkmokks Östra: där är omkring 33 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Jokkmokk
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Vuollerim51,3 %
Porjus40,3 %
Jokkmokks Västra38,4 %
Jokkmokks Östra32,6 %

Samtidigt har 441 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Jokkmokk – eller 11 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Jokkmokk finns i Porjus där 16 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

Rekordfå förstagångsväljare i Jokkmokk

Det är också i Porjus där andelen förstagångsväljare är högst i Jokkmokk i höst. Här får 4,8 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Vuollerim, bara 2,1 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Jokkmokk
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Porjus4,8 %
Jokkmokks Östra4,2 %
Jokkmokks Västra3,6 %
Vuollerim2,1 %

I kommunen är det totalt 140 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 3,6 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Jokkmokk. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Jokkmokk

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Jokkmokk är 6,8 procent inte svenska medborgare. Andelen har ökat varje val sedan 2002. Flest är de i Porjus och Vuollerim, där 9,8 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Jokkmokks Västra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 4,8 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Jokkmokk
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Porjus9,8 %
Vuollerim9,8 %
Jokkmokks Östra6,4 %
Jokkmokks Västra4,8 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Jokkmokks Östra1 5094,2 %14,3 %32,6 %6,4 %
Jokkmokks Västra1 3223,6 %10,4 %38,4 %4,8 %
Porjus3154,8 %15,9 %40,3 %9,8 %
Vuollerim7252,1 %5,1 %51,3 %9,8 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.