Rekordmånga äldre väljare i Kalmar kommun

Kalmar kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Kalmar kommun. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Kalmar­borna går till valurnorna i höst har 57 789 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 1 400 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Kalmar kommun. I höstens val handlar det om 15 261 personer, vilket motsvarar 26 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Kalmar kommun som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Björkenäs mfl där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Snurrom: där är omkring 6 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Kalmar kommun
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Björkenäs mfl47,7 %
Ängö-Varvsholmen41,1 %
Påryd36,6 %
Oxhagen17,8 %
Vimpeltorpet15,2 %
Snurrom6,1 %

Samtidigt har 10 895 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Kalmar kommun – eller 19 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Kalmar kommun finns i Snurrom där knappt 45 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

3 598 förstagångsväljare i Kalmar kommun

Det är också i Snurrom där andelen förstagångsväljare är högst i Kalmar kommun i höst. Här får 12,5 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Drag-Revsudden och Hagby Vassmolösa S, bara 3,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Kalmar kommun
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Snurrom12,5 %
Malmen S12,0 %
Malmen V9,0 %
Påryd3,3 %
Drag-Revsudden3,1 %
Hagby Vassmolösa S3,1 %

I kommunen är det totalt 3 598 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,2 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Kalmar län. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Kalmar kommun. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Kalmar kommun

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Kalmar kommun är 4,5 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Norrliden Ö, där 16 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Berga, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Kalmar kommun
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Norrliden Ö15,6 %
Norrliden V12,8 %
Snurrom12,6 %
Ängö-Varvsholmen1,1 %
Rinkabyholm S-Hossmo1,1 %
Berga1,0 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Kvarnholmen1 8775,9 %28,3 %21,7 %4,4 %
Malmen V1 6549,0 %32,8 %18,4 %4,5 %
Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö1 5595,8 %25,3 %31,8 %2,1 %
Malmen S99312,0 %36,0 %19,4 %6,0 %
Ängö-Varvsholmen1 5613,8 %12,4 %41,1 %1,1 %
Lindsdal NV-Förlösa1 2436,5 %11,7 %22,3 %2,8 %
Lindsdal NO1 1284,9 %10,0 %35,5 %1,9 %
Lindsdal SV-Kläckeberga1 1486,0 %11,0 %26,5 %2,7 %
Lindsdal SO-Fjölebro1 4926,3 %13,1 %22,5 %2,3 %
Vimpeltorpet1 7597,2 %17,4 %15,2 %3,4 %
Snurrom85412,5 %44,0 %6,1 %12,6 %
Smedby Ö1 2407,5 %14,3 %26,2 %4,4 %
Smedby V1 1315,7 %15,2 %26,2 %5,6 %
Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna1 2847,2 %12,6 %24,1 %2,1 %
Rinkabyholm S-Hossmo1 5216,2 %10,2 %22,9 %1,1 %
Rockneby1 1364,7 %11,6 %29,7 %2,7 %
Drag-Revsudden1 1143,1 %7,7 %31,4 %2,1 %
Läckeby1 3374,6 %10,2 %24,9 %2,4 %
Trekanten1 6726,2 %13,3 %23,3 %2,0 %
Ljungbyholm-Vassmolösa N1 8335,7 %11,3 %24,8 %1,2 %
Hagby Vassmolösa S1 5563,1 %9,8 %35,3 %4,2 %
Halltorp-Voxtorp8134,2 %10,5 %32,5 %3,7 %
Tvärskog9085,4 %12,7 %29,2 %5,0 %
Påryd7253,3 %9,2 %36,6 %6,9 %
Gamla stan1 5385,7 %18,8 %33,1 %2,7 %
Kalmarsundsparken-Stensö1 2246,3 %16,5 %31,5 %1,8 %
Sandås-Stensberg1 6897,2 %28,1 %23,6 %2,8 %
Falkenberg1 6306,3 %29,6 %26,7 %5,9 %
Tegelviken-Johannesborg1 3286,3 %16,0 %23,9 %2,9 %
Norrgårdsgärdet V9846,1 %26,5 %27,3 %2,4 %
Oxhagen1 7876,9 %29,0 %17,8 %10,2 %
Getingen-Tallhagen1 5578,0 %25,0 %21,1 %3,5 %
Skälby1 1438,3 %36,9 %28,3 %4,8 %
Funkabo1 4716,1 %25,0 %20,3 %10,7 %
Djurängen V1 3215,9 %20,0 %28,6 %5,4 %
Djurängen Ö2 0585,2 %22,6 %28,7 %4,8 %
Berga Centrum1 7255,5 %20,9 %29,9 %8,1 %
Berga1 5746,3 %9,9 %33,1 %1,0 %
Norrliden V1 4447,3 %22,6 %20,4 %12,8 %
Norrliden Ö1 5117,3 %22,6 %22,1 %15,6 %
Bergavik1 2335,7 %10,9 %31,5 %3,1 %
Björkenäs mfl1 0344,6 %7,4 %47,7 %2,2 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.