Rekordmånga äldre väljare i Karlshamn

Karlshamns kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Karlshamn. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Karlshamns­borna går till valurnorna i höst har 25 528 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 400 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Karlshamn. I höstens val handlar det om 8 362 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Karlshamn än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Centrala Asarum där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Horsaryd: där är omkring 27 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Karlshamn
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Centrala Asarum37,9 %
Vägga37,5 %
Stadsporten37,3 %
Högadal28,7 %
Mörrum östra28,5 %
Horsaryd26,8 %

Samtidigt har 3 599 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Karlshamn – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Karlshamn finns i Torget där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

Rekordfå förstagångsväljare i Karlshamn

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Mörrum östra, där 6,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Hällaryd, 4,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Karlshamn
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Mörrum östra6,8 %
Högadal6,4 %
Froarp6,2 %
Stadsporten4,4 %
Vägga4,4 %
Hällaryd4,1 %

I kommunen är det totalt 1 332 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,2 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Karlshamn. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Karlshamn

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Karlshamn är 4,1 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Svängsta nordöst, där 8,8 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Korpadalen, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,6 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Karlshamn
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Svängsta nordöst8,8 %
Högadal6,7 %
Österslätt6,5 %
Gustavstorp2,0 %
Skogsborg1,7 %
Korpadalen1,6 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Högadal1 4276,4 %15,6 %28,7 %6,7 %
Prästslätten1 3975,0 %15,0 %34,6 %3,3 %
Stadsporten1 3904,4 %18,4 %37,3 %4,2 %
Torget1 3324,5 %20,3 %34,5 %4,2 %
Österslätt1 3015,6 %19,7 %30,4 %6,5 %
Tubbaryd1 2315,2 %14,8 %31,8 %5,2 %
Skogsborg1 2114,5 %14,1 %31,5 %1,7 %
Vägga1 5784,4 %12,6 %37,5 %2,0 %
Hällaryd1 7054,1 %10,1 %36,8 %5,3 %
Horsaryd1 7535,5 %12,9 %26,8 %2,7 %
Korpadalen1 3385,2 %11,4 %29,9 %1,6 %
Froarp1 7586,2 %12,2 %30,9 %2,1 %
Centrala Asarum1 7195,1 %14,3 %37,9 %4,0 %
Svängsta nordöst1 5745,0 %12,5 %34,2 %8,8 %
Svängsta sydväst1 0564,7 %10,9 %29,6 %6,2 %
Mörrum västra1 2665,5 %13,6 %30,7 %4,4 %
Mörrum östra1 3216,8 %14,9 %28,5 %2,7 %
Gustavstorp1 1715,8 %11,9 %36,0 %2,0 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.