Rekordmånga äldre väljare i Tanum

Tanums kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Tanum. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Tanums­borna går till valurnorna i höst har 10 450 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 100 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Tanum. I höstens val handlar det om 4 053 personer, vilket motsvarar 39 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Tanum än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Fjällbacka där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tanumshede: där är omkring 30 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Tanum
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Fjällbacka48,4 %
Hamburgsund47,0 %
Grebbestad norra43,2 %
Grebbestad södra39,5 %
Tanumshede-Lur35,4 %
Kville-Rabbalshede34,9 %
Bullaren34,5 %
Tanumshede29,7 %

Samtidigt har 1 149 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Tanum – eller 11 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Tanum finns i Bullaren där 14 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

435 förstagångsväljare i Tanum

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Tanumshede, där 5 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Kville-Rabbalshede, 3,6 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Tanum
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Tanumshede5,0 %
Fjällbacka4,3 %
Tanumshede-Lur4,2 %
Bullaren4,2 %
Grebbestad södra4,1 %
Hamburgsund4,0 %
Grebbestad norra3,8 %
Kville-Rabbalshede3,6 %

I kommunen är det totalt 435 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Tanum. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Tanum

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Tanum är 5,1 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Tanumshede-Lur, där 7,6 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hamburgsund, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,9 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Tanum
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Tanumshede-Lur7,6 %
Tanumshede7,4 %
Bullaren6,2 %
Grebbestad södra4,9 %
Fjällbacka4,3 %
Kville-Rabbalshede3,5 %
Grebbestad norra3,4 %
Hamburgsund2,9 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Tanumshede1 4875,0 %12,4 %29,7 %7,4 %
Grebbestad norra1 2493,8 %9,2 %43,2 %3,4 %
Grebbestad södra1 1534,1 %12,0 %39,5 %4,9 %
Tanumshede-Lur1 4764,2 %12,5 %35,4 %7,6 %
Bullaren1 2494,2 %14,1 %34,5 %6,2 %
Hamburgsund1 5684,0 %8,2 %47,0 %2,9 %
Kville-Rabbalshede1 2693,6 %9,7 %34,9 %3,5 %
Fjällbacka9994,3 %10,0 %48,4 %4,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.