Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Tidaholm. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När tidaholmarna går till valurnorna i höst har 10 163 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Tidaholm. I höstens val handlar det om 3 300 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Tidaholm än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Tidaholm Västra där drygt 35 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tidaholm Östra: där är omkring 29 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Tidaholm Västra | 36,6 % |
| Dimbo m.fl. | 33,1 % |
| Tidaholms Innerstad | 32,9 % |
| Tidaholm Norra | 32,6 % |
| Hökensås Norra | 31,6 % |
| Hökensås Södra/Västra | 31,0 % |
| Tidaholm Östra | 29,4 % |
Samtidigt har 1 413 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Tidaholm – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Tidaholm finns i Tidaholms Innerstad där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
Rekordfå förstagångsväljare i Tidaholm
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Tidaholm Östra, där 6,3 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Hökensås Södra/Västra, 4,1 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Tidaholm Östra | 6,3 % |
| Tidaholm Norra | 5,6 % |
| Tidaholm Västra | 5,0 % |
| Hökensås Norra | 4,8 % |
| Tidaholms Innerstad | 4,7 % |
| Dimbo m.fl. | 4,5 % |
| Hökensås Södra/Västra | 4,1 % |
I kommunen är det totalt 509 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Tidaholm. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Tidaholm
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Tidaholm är 3,6 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Tidaholm Östra, där 5,9 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Dimbo m.fl., valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,2 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Tidaholm Östra | 5,9 % |
| Hökensås Södra/Västra | 4,3 % |
| Tidaholms Innerstad | 3,9 % |
| Tidaholm Västra | 3,1 % |
| Hökensås Norra | 3,1 % |
| Tidaholm Norra | 2,9 % |
| Dimbo m.fl. | 2,2 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Tidaholms Innerstad | 1 595 | 4,7 % | 18,8 % | 32,9 % | 3,9 % |
| Tidaholm Östra | 1 402 | 6,3 % | 18,2 % | 29,4 % | 5,9 % |
| Tidaholm Västra | 1 471 | 5,0 % | 14,5 % | 36,6 % | 3,1 % |
| Tidaholm Norra | 1 331 | 5,6 % | 13,2 % | 32,6 % | 2,9 % |
| Hökensås Norra | 1 536 | 4,8 % | 9,8 % | 31,6 % | 3,1 % |
| Hökensås Södra/Västra | 1 415 | 4,1 % | 11,5 % | 31,0 % | 4,3 % |
| Dimbo m.fl. | 1 413 | 4,5 % | 11,0 % | 33,1 % | 2,2 % |
