De äldre väljarna är fler än någonsin i Sverige. Samtidigt har andelen unga väljare inte varit högre i Knivsta på hela 2000-talet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Knivstaborna går till valurnorna i höst har 16 227 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 1 800 fler än 2022.
Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Knivsta är den äldre väljargruppen mindre än i riket som helhet och den har minskat i höstens val. I höstens val handlar det om 3 090 personer, vilket motsvarar 19 procent av alla röstberättigade.

De valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Vassunda och Husby - Långhundra där ungefär var fjärde röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Boängen: där är knappt 6 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Vassunda | 27,9 % |
| Husby - Långhundra | 27,9 % |
| Östra Knivsta | 26,9 % |
| ⋮ | |
| Norra Alsike | 13,2 % |
| Vrå | 6,4 % |
| Boängen | 5,6 % |
Samtidigt har 3 025 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Knivsta – eller 19 procent av de röstberättigade. Det är fler än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Knivsta finns i Sågen där knappt 30 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
1 161 förstagångsväljare i Knivsta
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Boängen, där 11,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Sågen, bara 4,2 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Boängen | 11,6 % |
| Vrå | 9,9 % |
| Östra Knivsta | 9,0 % |
| ⋮ | |
| Södra Knivsta | 5,5 % |
| Husby - Långhundra | 5,4 % |
| Sågen | 4,2 % |
I kommunen är det totalt 1 161 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 7,2 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Uppsala län. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Knivsta. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Knivsta
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Knivsta är 7,8 procent inte svenska medborgare. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Sågen, där 17 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Östra Knivsta, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,8 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Sågen | 17,3 % |
| Tallbacken | 11,2 % |
| Västra Knivsta | 10,7 % |
| ⋮ | |
| Boängen | 5,0 % |
| Husby - Långhundra | 4,7 % |
| Östra Knivsta | 2,8 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Lagga - Östuna | 1 496 | 5,5 % | 12,5 % | 23,9 % | 5,3 % |
| Vassunda | 1 170 | 6,1 % | 11,7 % | 27,9 % | 5,5 % |
| Norra Alsike | 1 140 | 7,6 % | 15,4 % | 13,2 % | 6,1 % |
| Vrå | 1 413 | 9,9 % | 18,1 % | 6,4 % | 5,7 % |
| Boängen | 1 123 | 11,6 % | 17,9 % | 5,6 % | 5,0 % |
| Sågen | 1 169 | 4,2 % | 28,1 % | 18,3 % | 17,3 % |
| Tallbacken | 1 109 | 6,9 % | 18,8 % | 15,1 % | 11,2 % |
| Östra Knivsta | 1 374 | 9,0 % | 13,5 % | 26,9 % | 2,8 % |
| Södra Knivsta | 1 950 | 5,5 % | 21,1 % | 20,3 % | 10,5 % |
| Västra Knivsta | 2 046 | 7,3 % | 26,8 % | 20,2 % | 10,7 % |
| Gredelby | 1 279 | 7,3 % | 21,7 % | 21,3 % | 6,8 % |
| Husby - Långhundra | 958 | 5,4 % | 11,3 % | 27,9 % | 4,7 % |
