Inte någon gång under 2000-talet har andelen röstberättigade som inte är svenska medborgare varit högre i Håbo. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Håboborna går till valurnorna i höst har 17 945 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 800 fler än 2022.
Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Håbo är den äldre väljargruppen mindre än i riket som helhet och även här är den på en historiskt hög nivå. I höstens val handlar det om 4 266 personer, vilket motsvarar 24 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Gamla Bålsta - Pomona där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Mansängen - Draget: där är knappt 19 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Gamla Bålsta - Pomona | 35,8 % |
| Åsenområdet | 29,7 % |
| Västerängen - Åkerby | 28,5 % |
| ⋮ | |
| Väppebyberget - Viby äng | 19,1 % |
| Skörby - Gillmarken | 18,8 % |
| Mansängen - Draget | 18,5 % |
Samtidigt har 2 871 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Håbo – eller 16 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Håbo finns i Mansängen - Draget där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
1 208 förstagångsväljare i Håbo
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Skörby - Gillmarken, där 9,7 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Gamla Bålsta - Pomona, bara 4,8 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Skörby - Gillmarken | 9,7 % |
| Råby - Frösunda | 7,8 % |
| Väppebyberget - Viby äng | 7,7 % |
| ⋮ | |
| Skokloster | 6,0 % |
| Häggeby - Övergran | 5,0 % |
| Gamla Bålsta - Pomona | 4,8 % |
I kommunen är det totalt 1 208 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,7 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Håbo. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Håbo
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Håbo är 6,8 procent inte svenska medborgare. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Mansängen - Draget, där 16 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Åsenområdet, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Mansängen - Draget | 15,5 % |
| Skokloster | 8,2 % |
| Väppeby äng - Kalmarsand | 7,1 % |
| ⋮ | |
| Väppebyberget - Viby äng | 4,0 % |
| Råby - Frösunda | 3,5 % |
| Åsenområdet | 3,0 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Mansängen - Draget | 2 352 | 7,0 % | 25,7 % | 18,5 % | 15,5 % |
| Skörby - Gillmarken | 1 552 | 9,7 % | 16,9 % | 18,8 % | 4,2 % |
| Västerängen - Åkerby | 1 426 | 6,6 % | 11,7 % | 28,5 % | 5,6 % |
| Råby - Frösunda | 1 456 | 7,8 % | 13,5 % | 21,2 % | 3,5 % |
| Väppeby äng - Kalmarsand | 1 600 | 6,8 % | 18,7 % | 25,4 % | 7,1 % |
| Väppebyberget - Viby äng | 1 672 | 7,7 % | 12,9 % | 19,1 % | 4,0 % |
| Gamla Bålsta - Pomona | 1 654 | 4,8 % | 18,3 % | 35,8 % | 6,4 % |
| Åsenområdet | 1 434 | 6,3 % | 13,0 % | 29,7 % | 3,0 % |
| Häggeby - Övergran | 1 590 | 5,0 % | 11,3 % | 24,3 % | 6,2 % |
| Krägga - Graneberg | 1 702 | 6,3 % | 14,6 % | 20,4 % | 6,5 % |
| Skokloster | 1 507 | 6,0 % | 13,7 % | 22,9 % | 8,2 % |
