Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Men i Karlskrona är det fler förstagångsväljare än någonsin under 2000-talet. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Karlskronaborna går till valurnorna i höst har 53 183 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 600 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Karlskrona. I höstens val handlar det om 15 395 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Karlskrona som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Aspö där hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Galgamarken: där är omkring 13 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Aspö | 50,3 % |
| Lyckeby V | 47,7 % |
| Torhamn | 41,0 % |
| ⋮ | |
| Marieberg m.fl. | 17,3 % |
| Kungsmarken | 13,0 % |
| Galgamarken | 12,9 % |
Samtidigt har 9 916 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Karlskrona – eller 19 procent av de röstberättigade. Det är en procentenhet fler än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Karlskrona finns i Galgamarken där knappt 40 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
Rekordmånga förstagångsväljare i Karlskrona
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Långö-Gräsvik, där 12,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Aspö och Tving, bara 3,3 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Långö-Gräsvik | 12,2 % |
| Kungsmarken | 11,4 % |
| Bergåsa m.fl. | 10,0 % |
| ⋮ | |
| Trummenäs | 3,9 % |
| Aspö | 3,3 % |
| Tving | 3,3 % |
I kommunen är det totalt 3 596 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,8 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Blekinge. Det är också den högsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Karlskrona. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Färre icke-medborgare får rösta i Karlskrona
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Karlskrona är 3,7 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Kungsmarken, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Jämjö S och Sturkö, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,9 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Kungsmarken | 21,8 % |
| Marieberg m.fl. | 15,6 % |
| Galgamarken | 12,8 % |
| ⋮ | |
| Hasslö | 1,0 % |
| Jämjö S | 0,9 % |
| Sturkö | 0,9 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Långö-Gräsvik | 1 381 | 12,2 % | 34,3 % | 27,5 % | 5,6 % |
| Saltö-Björkholmen | 1 584 | 5,8 % | 17,9 % | 36,5 % | 2,5 % |
| Västerudd | 1 524 | 7,5 % | 29,9 % | 29,1 % | 2,0 % |
| Rosenfeldt m.fl. | 1 533 | 8,5 % | 28,2 % | 27,3 % | 3,0 % |
| Trossö Ö | 1 131 | 4,8 % | 25,5 % | 29,2 % | 2,4 % |
| Möllebacken m.fl. | 1 828 | 7,1 % | 27,8 % | 26,7 % | 3,4 % |
| Wachtmeister m.fl. | 1 474 | 9,1 % | 34,3 % | 22,4 % | 2,8 % |
| Hogland m.fl. | 1 245 | 7,3 % | 30,8 % | 21,7 % | 3,8 % |
| Pantarholmen | 2 037 | 7,1 % | 30,2 % | 33,5 % | 4,0 % |
| Galgamarken | 1 309 | 7,7 % | 38,7 % | 12,9 % | 12,8 % |
| Bergåsa m.fl. | 1 111 | 10,0 % | 26,2 % | 20,8 % | 6,5 % |
| Hästö | 1 118 | 6,4 % | 10,2 % | 32,6 % | 1,6 % |
| Marieberg m.fl. | 1 505 | 7,8 % | 26,0 % | 17,3 % | 15,6 % |
| Kungsmarken | 1 434 | 11,4 % | 35,0 % | 13,0 % | 21,8 % |
| Mariedal-Backabo-Torskors | 1 552 | 6,2 % | 13,2 % | 33,8 % | 3,5 % |
| Aspö | 481 | 3,3 % | 7,3 % | 50,3 % | 2,1 % |
| Kronotorp m.fl. | 1 168 | 7,9 % | 15,9 % | 26,8 % | 4,3 % |
| Verkö m.fl. | 1 185 | 9,4 % | 15,9 % | 21,2 % | 2,2 % |
| Lyckeby V | 1 396 | 4,8 % | 11,5 % | 47,7 % | 2,2 % |
| Kättilsmåla | 1 175 | 6,5 % | 14,4 % | 28,9 % | 2,0 % |
| Lyckeby Ö | 1 445 | 7,2 % | 10,7 % | 27,9 % | 2,0 % |
| Spandelstorp m.fl. | 1 636 | 7,0 % | 16,4 % | 25,7 % | 3,0 % |
| Hässlegården | 1 415 | 9,3 % | 14,3 % | 21,4 % | 1,8 % |
| Kristianopel | 1 203 | 4,2 % | 12,6 % | 35,2 % | 2,8 % |
| Jämjö N | 1 551 | 4,5 % | 11,8 % | 33,5 % | 2,6 % |
| Jämjö S | 1 234 | 6,3 % | 12,2 % | 37,3 % | 0,9 % |
| Torhamn | 1 233 | 4,3 % | 9,6 % | 41,0 % | 1,4 % |
| Sturkö | 1 394 | 4,9 % | 11,2 % | 39,2 % | 0,9 % |
| Ramdala | 1 147 | 4,4 % | 11,8 % | 31,3 % | 1,7 % |
| Trummenäs | 1 046 | 3,9 % | 8,1 % | 26,8 % | 1,3 % |
| Strömsberg | 1 010 | 5,0 % | 12,5 % | 31,4 % | 2,4 % |
| Rödeby N | 1 627 | 7,7 % | 14,6 % | 29,0 % | 1,3 % |
| Rödeby S | 1 412 | 7,4 % | 15,4 % | 26,6 % | 1,9 % |
| Fridlevstad | 1 132 | 5,0 % | 13,3 % | 31,8 % | 1,1 % |
| Sillhövda | 1 095 | 4,0 % | 12,0 % | 34,4 % | 6,2 % |
| Tving | 1 000 | 3,3 % | 12,3 % | 35,5 % | 3,1 % |
| Nättraby V | 1 191 | 5,5 % | 12,3 % | 26,5 % | 2,0 % |
| Nättraby Ö | 1 285 | 7,6 % | 13,5 % | 22,6 % | 1,3 % |
| Nättraby S | 1 578 | 7,5 % | 11,3 % | 20,8 % | 1,0 % |
| Hasslö | 1 378 | 4,1 % | 9,5 % | 37,4 % | 1,0 % |
