Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Hultsfred. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Hultsfredsborna går till valurnorna i höst har 10 789 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Hultsfred. I höstens val handlar det om 3 984 personer, vilket motsvarar 37 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Hultsfred än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Virserum där knappt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Hultsfred S: där är omkring 30 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Virserum | 42,8 % |
| Mörlunda | 42,4 % |
| Lönneberga | 41,4 % |
| ⋮ | |
| Ekeberg | 34,7 % |
| Hultsfred N | 32,4 % |
| Hultsfred S | 29,6 % |
Samtidigt har 1 317 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Hultsfred – eller 12 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Hultsfred finns i Hultsfred S där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
547 förstagångsväljare i Hultsfred
Det är också i Hultsfred S där andelen förstagångsväljare är högst i Hultsfred i höst. Här får 8,1 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Lönneberga, bara 3,3 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Hultsfred S | 8,1 % |
| Ekeberg | 5,7 % |
| Hultsfred N | 5,6 % |
| ⋮ | |
| Mörlunda | 3,6 % |
| Vena | 3,5 % |
| Lönneberga | 3,3 % |
I kommunen är det totalt 547 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,1 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Hultsfred. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Hultsfred
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Hultsfred är 9,3 procent inte svenska medborgare. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Lönneberga, där 14 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hultsfred N, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3,6 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Lönneberga | 14,2 % |
| Järeda | 14,1 % |
| Mörlunda | 14,1 % |
| ⋮ | |
| Ekeberg | 5,4 % |
| Vena | 3,7 % |
| Hultsfred N | 3,6 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberg | 1 343 | 5,7 % | 15,3 % | 34,7 % | 5,4 % |
| Hultsfred S | 1 474 | 8,1 % | 18,5 % | 29,6 % | 9,0 % |
| Hultsfred N | 1 561 | 5,6 % | 12,9 % | 32,4 % | 3,6 % |
| Lönneberga | 811 | 3,3 % | 8,3 % | 41,4 % | 14,2 % |
| Målilla | 1 449 | 4,6 % | 12,1 % | 37,1 % | 11,4 % |
| Järeda | 454 | 4,8 % | 11,0 % | 37,4 % | 14,1 % |
| Virserum | 1 641 | 4,5 % | 9,5 % | 42,8 % | 11,8 % |
| Vena | 807 | 3,5 % | 8,7 % | 37,3 % | 3,7 % |
| Mörlunda | 1 249 | 3,6 % | 9,6 % | 42,4 % | 14,1 % |
