Rekordmånga äldre väljare i Gislaved

Gislaveds kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Gislaved. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Gislaveds­borna går till valurnorna i höst har 22 500 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 400 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Gislaved. I höstens val handlar det om 6 500 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Gislaved som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Våthult-Bosebo-Båraryd där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Anderstorp S: där är omkring 25 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Gislaved
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Våthult-Bosebo-Båraryd34,6 %
Norra Hestra33,5 %
Ås-Kållerstad33,2 %
Gullvivan25,1 %
Smålandsstenar C24,9 %
Anderstorp S24,8 %

Samtidigt har 3 441 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Gislaved – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Gislaved finns i Gullvivan där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 361 förstagångsväljare i Gislaved

Det är också i Gullvivan där andelen förstagångsväljare är högst i Gislaved i höst. Här får 7,3 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Våthult-Bosebo-Båraryd, 4,3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Gislaved
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Gullvivan7,3 %
Lundåker7,2 %
Anderstorp C7,1 %
Burseryd-Sandvik4,5 %
Norra Hestra4,5 %
Våthult-Bosebo-Båraryd4,3 %

I kommunen är det totalt 1 361 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Gislaved. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Gislaved

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Gislaved är 7,7 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Gullvivan, där 17 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Ås-Kållerstad, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Gislaved
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Gullvivan17,1 %
Smålandsstenar Ö10,6 %
Anderstorp S10,2 %
Anderstorp C4,4 %
Sörgården4,0 %
Ås-Kållerstad3,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Gislaved C1 4256,4 %18,4 %27,9 %9,2 %
Gullvivan1 2137,3 %20,4 %25,1 %17,1 %
Lundåker1 3387,2 %18,1 %25,8 %7,0 %
Sörgården1 3846,9 %12,8 %28,5 %4,0 %
Henja1 2085,4 %15,4 %28,7 %8,3 %
Gyllenfors-Hult1 1426,3 %16,6 %25,2 %8,6 %
Våthult-Bosebo-Båraryd6684,3 %9,9 %34,6 %4,8 %
Anderstorp C1 2477,1 %14,0 %27,9 %4,4 %
Anderstorp N1 5036,5 %16,6 %30,4 %7,0 %
Anderstorp S1 3006,5 %15,6 %24,8 %10,2 %
Smålandsstenar C1 6787,0 %18,2 %24,9 %9,5 %
Smålandsstenar V1 6075,8 %13,6 %32,5 %6,3 %
Smålandsstenar Ö1 2325,7 %16,9 %28,2 %10,6 %
Burseryd-Sandvik1 0654,5 %13,4 %31,5 %7,6 %
Gryteryd-Södra Hestra6825,9 %11,1 %29,6 %8,4 %
Ås-Kållerstad7664,8 %11,0 %33,2 %3,3 %
Reftele1 4835,2 %14,3 %31,2 %5,7 %
Norra Hestra1 5594,5 %12,6 %33,5 %5,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.