Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Vellinge. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Vellingeborna går till valurnorna i höst har 29 220 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 500 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Vellinge. I höstens val handlar det om 9 009 personer, vilket motsvarar 31 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Vellinge än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Skanör västra där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Hököpinge-Bruksparken: där är knappt 17 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Skanör västra | 53,3 % |
| Falsterbo södra | 48,8 % |
| Falsterbo norra | 46,4 % |
| ⋮ | |
| Räng | 18,0 % |
| Östra Grevie | 18,0 % |
| Hököpinge-Bruksparken | 16,6 % |
Samtidigt har 3 425 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Vellinge – eller 12 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Vellinge finns i Vellinge centrum där 17 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
1 887 förstagångsväljare i Vellinge
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Räng, där 9 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Höllviken norra, bara 4,2 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Räng | 9,0 % |
| Vellinge södra | 8,8 % |
| Östra Grevie | 8,8 % |
| ⋮ | |
| Kronodal-Granviks | 4,6 % |
| Västra Ingelstad | 4,6 % |
| Höllviken norra | 4,2 % |
I kommunen är det totalt 1 887 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Vellinge. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Vellinge
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Vellinge är 3,7 procent inte svenska medborgare. Det är exakt lika många som 2022. Flest är de i Östra Grevie, där 6,9 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Skanör östra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,7 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Östra Grevie | 6,9 % |
| Hököpinge-Gessie | 6,6 % |
| Höllviken norra | 5,9 % |
| ⋮ | |
| Vellinge Herrestorp | 2,4 % |
| Kronodal-Granviks | 2,0 % |
| Skanör östra | 1,7 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Vellinge Eskilstorp | 1 483 | 7,0 % | 12,3 % | 28,0 % | 2,6 % |
| Hököpinge-Gessie | 755 | 6,2 % | 11,9 % | 23,0 % | 6,6 % |
| Hököpinge-Bruksparken | 1 255 | 6,3 % | 13,4 % | 16,6 % | 4,8 % |
| Vellinge södra | 1 030 | 8,8 % | 14,3 % | 23,1 % | 4,1 % |
| Vellinge väster | 1 660 | 4,8 % | 10,2 % | 34,4 % | 3,8 % |
| Vellinge centrum | 956 | 7,7 % | 17,4 % | 29,3 % | 4,6 % |
| Vellinge Herrestorp | 1 044 | 5,2 % | 12,7 % | 19,7 % | 2,4 % |
| Skanör västra | 820 | 5,2 % | 8,8 % | 53,3 % | 2,9 % |
| Skanör östra | 1 144 | 6,7 % | 9,4 % | 31,7 % | 1,7 % |
| Ljunghusen västra | 1 154 | 6,6 % | 12,0 % | 37,7 % | 4,0 % |
| Ljunghusen östra | 947 | 8,2 % | 12,5 % | 32,6 % | 3,8 % |
| Skanör centrum | 1 449 | 6,8 % | 11,9 % | 34,0 % | 3,0 % |
| Falsterbo södra | 1 042 | 4,7 % | 10,0 % | 48,8 % | 3,8 % |
| Falsterbo norra | 1 371 | 6,7 % | 10,6 % | 46,4 % | 3,1 % |
| Höllviken norra | 1 135 | 4,2 % | 9,3 % | 39,1 % | 5,9 % |
| Höllviken västra-centrum | 1 007 | 5,8 % | 11,4 % | 35,5 % | 4,4 % |
| Höllviken östra-centrum | 1 123 | 7,3 % | 12,4 % | 28,9 % | 3,7 % |
| Kronodal-Granviks | 1 316 | 4,6 % | 9,8 % | 39,4 % | 2,0 % |
| Höllviken Gya | 1 316 | 7,1 % | 11,9 % | 27,7 % | 2,8 % |
| Höllviken-Kämpinge | 1 570 | 7,2 % | 11,1 % | 28,2 % | 3,4 % |
| Höllviken-Höllviksstrand | 1 424 | 6,0 % | 9,8 % | 34,2 % | 3,2 % |
| Räng | 1 638 | 9,0 % | 13,6 % | 18,0 % | 3,5 % |
| Östra Grevie | 901 | 8,8 % | 17,1 % | 18,0 % | 6,9 % |
| Västra Ingelstad | 1 680 | 4,6 % | 10,4 % | 20,4 % | 3,7 % |
