Rekordmånga äldre väljare i Vellinge

Vellinge kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Vellinge. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Vellinge­borna går till valurnorna i höst har 29 220 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 500 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Vellinge. I höstens val handlar det om 9 009 personer, vilket motsvarar 31 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Vellinge än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Skanör västra där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Hököpinge-Bruksparken: där är knappt 17 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Vellinge
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Skanör västra53,3 %
Falsterbo södra48,8 %
Falsterbo norra46,4 %
Räng18,0 %
Östra Grevie18,0 %
Hököpinge-Bruksparken16,6 %

Samtidigt har 3 425 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Vellinge – eller 12 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Vellinge finns i Vellinge centrum där 17 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

1 887 förstagångsväljare i Vellinge

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Räng, där 9 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Höllviken norra, bara 4,2 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Vellinge
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Räng9,0 %
Vellinge södra8,8 %
Östra Grevie8,8 %
Kronodal-Granviks4,6 %
Västra Ingelstad4,6 %
Höllviken norra4,2 %

I kommunen är det totalt 1 887 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Vellinge. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Vellinge

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Vellinge är 3,7 procent inte svenska medborgare. Det är exakt lika många som 2022. Flest är de i Östra Grevie, där 6,9 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Skanör östra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,7 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Vellinge
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Östra Grevie6,9 %
Hököpinge-Gessie6,6 %
Höllviken norra5,9 %
Vellinge Herrestorp2,4 %
Kronodal-Granviks2,0 %
Skanör östra1,7 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Vellinge Eskilstorp1 4837,0 %12,3 %28,0 %2,6 %
Hököpinge-Gessie7556,2 %11,9 %23,0 %6,6 %
Hököpinge-Bruksparken1 2556,3 %13,4 %16,6 %4,8 %
Vellinge södra1 0308,8 %14,3 %23,1 %4,1 %
Vellinge väster1 6604,8 %10,2 %34,4 %3,8 %
Vellinge centrum9567,7 %17,4 %29,3 %4,6 %
Vellinge Herrestorp1 0445,2 %12,7 %19,7 %2,4 %
Skanör västra8205,2 %8,8 %53,3 %2,9 %
Skanör östra1 1446,7 %9,4 %31,7 %1,7 %
Ljunghusen västra1 1546,6 %12,0 %37,7 %4,0 %
Ljunghusen östra9478,2 %12,5 %32,6 %3,8 %
Skanör centrum1 4496,8 %11,9 %34,0 %3,0 %
Falsterbo södra1 0424,7 %10,0 %48,8 %3,8 %
Falsterbo norra1 3716,7 %10,6 %46,4 %3,1 %
Höllviken norra1 1354,2 %9,3 %39,1 %5,9 %
Höllviken västra-centrum1 0075,8 %11,4 %35,5 %4,4 %
Höllviken östra-centrum1 1237,3 %12,4 %28,9 %3,7 %
Kronodal-Granviks1 3164,6 %9,8 %39,4 %2,0 %
Höllviken Gya1 3167,1 %11,9 %27,7 %2,8 %
Höllviken-Kämpinge1 5707,2 %11,1 %28,2 %3,4 %
Höllviken-Höllviksstrand1 4246,0 %9,8 %34,2 %3,2 %
Räng1 6389,0 %13,6 %18,0 %3,5 %
Östra Grevie9018,8 %17,1 %18,0 %6,9 %
Västra Ingelstad1 6804,6 %10,4 %20,4 %3,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.