Rekordmånga äldre väljare på Orust

Orusts kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre på Orust. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Orust­borna går till valurnorna i höst har 12 704 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre på Orust. I höstens val handlar det om 5 108 personer, vilket motsvarar 40 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre på Orust än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Orust västra där drygt 55 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Svanesund norra: där är omkring 33 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten på Orust
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Orust västra56,4 %
Ellös45,5 %
Henån norra39,4 %
Henån södra38,4 %
Svanesund centrum38,4 %
Orust nordöstra36,3 %
Varekil34,3 %
Svanesund norra32,5 %

Samtidigt har 1 417 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval på Orust – eller 11 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare på Orust finns i Henån södra där 14 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

572 förstagångsväljare på Orust

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Svanesund centrum, där 5,3 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Orust västra, 2,9 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten på Orust
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Svanesund centrum5,3 %
Varekil5,2 %
Svanesund norra5,1 %
Orust nordöstra5,0 %
Henån södra4,6 %
Henån norra4,1 %
Ellös3,7 %
Orust västra2,9 %

I kommunen är det totalt 572 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än på Orust. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Rekordmånga icke-medborgare får rösta på Orust

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val på Orust är 3,8 procent inte svenska medborgare. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Henån norra, Svanesund centrum och Orust nordöstra, där 4,4 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Orust västra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,8 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten på Orust
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Henån norra4,4 %
Svanesund centrum4,4 %
Orust nordöstra4,4 %
Varekil4,2 %
Svanesund norra3,9 %
Henån södra3,7 %
Ellös3,6 %
Orust västra1,8 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Orust västra1 5362,9 %7,6 %56,4 %1,8 %
Henån södra1 4674,6 %13,6 %38,4 %3,7 %
Henån norra1 6484,1 %10,6 %39,4 %4,4 %
Varekil1 6105,2 %12,7 %34,3 %4,2 %
Svanesund norra1 3795,1 %12,5 %32,5 %3,9 %
Svanesund centrum1 7145,3 %11,0 %38,4 %4,4 %
Orust nordöstra1 6875,0 %12,2 %36,3 %4,4 %
Ellös1 6633,7 %9,3 %45,5 %3,6 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.