Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Bjurholm. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Bjurholmsborna går till valurnorna i höst har 1 871 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Bjurholm. I höstens val handlar det om 726 personer, vilket motsvarar 39 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Bjurholm än i riket som helhet.

Samtidigt har 210 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Bjurholm – eller 11 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Rekordfå förstagångsväljare i Bjurholm

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Bjurholm. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Bjurholm
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Bjurholm är 5,3 procent inte svenska medborgare. Andelen har ökat varje val sedan 2002.
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjurholm | 1 871 | 3,8 % | 11,2 % | 38,8 % | 5,3 % |
