Rekordmånga äldre väljare i Rättvik

Rättviks kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Rättvik. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Rättviks­borna går till valurnorna i höst har 9 249 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Rättvik. I höstens val handlar det om 3 809 personer, vilket motsvarar 41 procent av alla röstberättigade – vilket är den högsta andelen i Dalarna.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Rättvik C där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Boda-Gärdsjö: där är omkring 38 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Rättvik
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Rättvik C46,9 %
Ore42,7 %
Vikarbyn40,8 %
Rättvik S40,0 %
Rättvik V39,0 %
Boda-Gärdsjö38,3 %

Samtidigt har 1 104 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Rättvik – eller 12 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Rättvik finns i Rättvik C där 14 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

413 förstagångsväljare i Rättvik

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Rättvik S, där 5,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Ore, 3,5 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Rättvik
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Rättvik S5,6 %
Rättvik V4,9 %
Rättvik C4,3 %
Vikarbyn3,9 %
Boda-Gärdsjö3,9 %
Ore3,5 %

I kommunen är det totalt 413 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Rättvik. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Rättvik

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Rättvik är 3,2 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Ore, där 6,3 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Rättvik S, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Rättvik
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Ore6,3 %
Rättvik V3,4 %
Vikarbyn3,1 %
Rättvik C3,0 %
Boda-Gärdsjö3,0 %
Rättvik S2,0 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Rättvik C1 6744,3 %14,4 %46,9 %3,0 %
Rättvik S1 8975,6 %10,6 %40,0 %2,0 %
Vikarbyn1 4963,9 %10,2 %40,8 %3,1 %
Boda-Gärdsjö1 6173,9 %11,4 %38,3 %3,0 %
Rättvik V1 6484,9 %13,9 %39,0 %3,4 %
Ore9173,5 %10,5 %42,7 %6,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.