Rekordmånga äldre väljare i Bollnäs

Bollnäs kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Bollnäs. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Bollnäs­borna går till valurnorna i höst har 20 987 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 300 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Bollnäs. I höstens val handlar det om 7 279 personer, vilket motsvarar 35 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Bollnäs än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Bollnäs Centrum där ungefär två av tre röstberättigade är över 65 år – vilket placerar valdistriktet bland de distrikt som har högst andel äldrei landet. I andra änden av skalan finns Bollnäs-Gärdet: där är omkring 25 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Bollnäs
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Bollnäs Centrum61,1 %
Arbrå Centrum41,6 %
Bollnäs-Hå41,5 %
Bollnäs-Hamre26,9 %
Bollnäs-Björktjära26,7 %
Bollnäs-Gärdet24,8 %

Samtidigt har 2 851 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Bollnäs – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Bollnäs finns i Bollnäs-Sävsberg där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 077 förstagångsväljare i Bollnäs

Det är också i Bollnäs-Sävsberg där andelen förstagångsväljare är högst i Bollnäs i höst. Här får 8,4 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Arbrå-Undersvik, bara 2,4 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Bollnäs
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Bollnäs-Sävsberg8,4 %
Bollnäs-Hamre7,3 %
Bollnäs-Ren6,6 %
Bollnäs-Söräng3,2 %
Bollnäs-Hå3,1 %
Arbrå-Undersvik2,4 %

I kommunen är det totalt 1 077 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,1 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Bollnäs. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Färre icke-medborgare får rösta i Bollnäs

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Bollnäs är 3,3 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Bollnäs-Gärdet, där 11 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Bollnäs-Söräng, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Bollnäs
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Bollnäs-Gärdet10,8 %
Bollnäs-Hamre6,7 %
Bollnäs-Granberg3,6 %
Bollnäs-Kilberg1,5 %
Bollnäs-Hå1,4 %
Bollnäs-Söräng1,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Bollnäs Centrum1 7553,6 %10,8 %61,1 %2,6 %
Bollnäs-Sävsberg1 4708,4 %21,8 %28,7 %3,4 %
Bollnäs-Granberg1 0445,9 %14,1 %28,9 %3,6 %
Bollnäs-Gärdet1 9536,5 %21,2 %24,8 %10,8 %
Bollnäs-Hamre1 3227,3 %17,3 %26,9 %6,7 %
Bollnäs-Björktjära1 4705,7 %11,8 %26,7 %2,4 %
Bollnäs-Lottefors9595,7 %12,6 %30,3 %1,6 %
Bollnäs-Ren1 1426,6 %15,1 %27,4 %1,9 %
Bollnäs-Söräng7513,2 %9,1 %32,1 %1,3 %
Bollnäs-Hå8043,1 %7,7 %41,5 %1,4 %
Bollnäs-Kilberg1 3554,8 %12,1 %31,1 %1,5 %
Rengsjö9984,1 %12,9 %34,6 %2,2 %
Hanebo-Segersta1 3004,2 %12,2 %33,5 %2,2 %
Hanebo Centrum1 3814,1 %11,0 %39,5 %1,6 %
Arbrå Centrum9344,1 %11,6 %41,6 %2,4 %
Arbrå-Undersvik1 1652,4 %7,4 %41,5 %3,2 %
Arbrå-Flästa1 1845,0 %13,1 %38,1 %1,8 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.