Rekordmånga äldre väljare i Östhammar

Östhammars kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Östhammar. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Östhammar­borna går till valurnorna i höst har 17 983 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Östhammar. I höstens val handlar det om 6 553 personer, vilket motsvarar 36 procent av alla röstberättigade – vilket är den högsta andelen i Uppsala län.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Öregrund norra - Gräsö där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Alunda tätort: där är omkring 30 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Östhammar
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Öregrund norra - Gräsö50,9 %
Östhammars centrum46,2 %
Öregrund södra - Söderön45,7 %
Kristinelund - Boda31,2 %
Gimo - Hökhuvud - Vattensta31,1 %
Alunda tätort29,8 %

Samtidigt har 2 270 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Östhammar – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Östhammar finns i Gimo Västra där 18 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

872 förstagångsväljare i Östhammar

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Alunda tätort, där 7,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Öregrund norra - Gräsö, bara 2,7 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Östhammar
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Alunda tätort7,2 %
Gimo Västra5,9 %
Österbybruk - Dannemora - Film5,8 %
Norrskedika - Valö - Forsmark3,3 %
Östhammars centrum3,1 %
Öregrund norra - Gräsö2,7 %

I kommunen är det totalt 872 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,8 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Östhammar. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Östhammar

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Östhammar är 3,3 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i Uppsala län. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Kristinelund - Boda och Gimo Västra, där 6,9 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Ed, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Östhammar
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Kristinelund - Boda6,9 %
Gimo Västra6,9 %
Österbybruk - Dannemora - Film4,7 %
Öregrund södra - Söderön2,1 %
Öregrund norra - Gräsö1,9 %
Ed1,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Östhammars centrum1 3403,1 %15,7 %46,2 %3,0 %
Kristinelund - Boda1 1924,6 %14,8 %31,2 %6,9 %
Norrskedika - Valö - Forsmark1 1343,3 %8,8 %41,0 %2,3 %
Öregrund norra - Gräsö1 2322,7 %7,7 %50,9 %1,9 %
Öregrund södra - Söderön1 4993,7 %8,1 %45,7 %2,1 %
Ed1 1975,5 %10,4 %33,2 %1,3 %
Hargshamn - Boda1 0934,3 %9,7 %39,5 %2,3 %
Alunda tätort1 9127,2 %15,8 %29,8 %2,3 %
Alunda - Ekeby1 6654,9 %12,5 %32,0 %2,4 %
Gimo Västra1 4475,9 %17,6 %32,3 %6,9 %
Gimo - Hökhuvud - Vattensta1 2485,0 %11,3 %31,1 %2,9 %
Österbybruk - Morkarla1 3565,4 %15,1 %31,6 %3,5 %
Österbybruk - Dannemora - Film1 6685,8 %13,4 %34,1 %4,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.