Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Lindesberg. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Lindesbergsborna går till valurnorna i höst har 18 485 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 300 färre än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Lindesberg. I höstens val handlar det om 6 228 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Lindesberg än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Ramshyttan där knappt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Lindesbergs Nordöstra: där är omkring 22 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Ramshyttan | 43,8 % |
| Lindesbergs Mellersta | 41,8 % |
| Storå | 37,9 % |
| ⋮ | |
| Frövi Östra | 29,7 % |
| Vedevåg | 27,5 % |
| Lindesbergs Nordöstra | 21,6 % |
Samtidigt har 2 538 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Lindesberg – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Lindesberg finns i Lindesbergs Nordöstra där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
964 förstagångsväljare i Lindesberg
Det är också i Lindesbergs Nordöstra där andelen förstagångsväljare är högst i Lindesberg i höst. Här får 8,8 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Ramshyttan, bara 2,3 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Lindesbergs Nordöstra | 8,8 % |
| Lindesbergs Norra | 6,6 % |
| Lindesbergs Mellersta | 6,1 % |
| ⋮ | |
| Rockhammar | 3,9 % |
| Fellingsbro Västra | 3,3 % |
| Ramshyttan | 2,3 % |
I kommunen är det totalt 964 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Lindesberg. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Färre icke-medborgare får rösta i Lindesberg
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Lindesberg är 4,3 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Fellingsbro Östra, där 8,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Lindesbergs Västra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,5 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Fellingsbro Östra | 8,1 % |
| Lindesbergs Nordöstra | 7,4 % |
| Storå | 6,4 % |
| ⋮ | |
| Lindesbergs Sydöstra | 2,8 % |
| Frövi Östra | 2,7 % |
| Lindesbergs Västra | 2,5 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Gusselby | 540 | 5,6 % | 12,6 % | 33,9 % | 5,2 % |
| Lindesbergs Norra | 1 357 | 6,6 % | 15,3 % | 30,4 % | 3,9 % |
| Linde | 1 188 | 4,6 % | 11,6 % | 31,6 % | 2,8 % |
| Lindesbergs Mellersta | 1 839 | 6,1 % | 17,5 % | 41,8 % | 3,9 % |
| Vedevåg | 836 | 4,2 % | 13,6 % | 27,5 % | 4,4 % |
| Lindesbergs Västra | 1 649 | 5,9 % | 13,8 % | 32,6 % | 2,5 % |
| Lindesbergs Sydöstra | 1 151 | 5,5 % | 15,8 % | 33,9 % | 2,8 % |
| Lindesbergs Nordöstra | 1 286 | 8,8 % | 23,3 % | 21,6 % | 7,4 % |
| Guldsmedshyttan | 1 119 | 4,5 % | 12,8 % | 36,3 % | 4,3 % |
| Storå | 1 590 | 4,2 % | 11,3 % | 37,9 % | 6,4 % |
| Frövi Västra | 1 500 | 5,1 % | 13,5 % | 34,3 % | 3,0 % |
| Frövi Östra | 1 278 | 4,9 % | 11,0 % | 29,7 % | 2,7 % |
| Fellingsbro Västra | 897 | 3,3 % | 11,4 % | 34,7 % | 5,2 % |
| Fellingsbro Östra | 1 080 | 4,4 % | 11,2 % | 33,5 % | 8,1 % |
| Rockhammar | 611 | 3,9 % | 9,2 % | 37,6 % | 4,3 % |
| Ramshyttan | 564 | 2,3 % | 6,4 % | 43,8 % | 3,7 % |
