Rekordmånga äldre väljare i Norrköping

Norrköpings kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Norrköping. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Norrköpings­borna går till valurnorna i höst har 114 922 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 1 800 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Norrköping. I höstens val handlar det om 29 583 personer, vilket motsvarar 26 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Norrköping som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Vilbergen Södra där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Svärtinge Västra: där är omkring 7 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Norrköping
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Vilbergen Södra47,8 %
Kättinge42,6 %
Sankt Johannes41,5 %
Berget Västra12,7 %
Ektorp Centrum12,3 %
Svärtinge Västra6,9 %

Samtidigt har 21 010 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Norrköping – eller 18 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Norrköping finns i Berget Östra där knappt 40 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

7 197 förstagångsväljare i Norrköping

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Atriumhusen, där 12,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Vilbergen Södra, bara 2,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Norrköping
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Atriumhusen12,6 %
Berget Östra11,2 %
Klockaretorpet Norra9,6 %
Vilbergen Västra3,0 %
Sankt Johannes2,2 %
Vilbergen Södra2,1 %

I kommunen är det totalt 7 197 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Norrköping. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Norrköping

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Norrköping är 4,8 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Hageby Centrum, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Jursla, Brånnestad och Krokek Södra, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,9 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Norrköping
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Hageby Centrum18,5 %
Porten16,0 %
Marielund Mellersta14,7 %
Jursla0,9 %
Brånnestad0,9 %
Krokek Södra0,9 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Hultdalen-Skriketorp1 4187,1 %12,5 %28,5 %2,8 %
Jursla1 4907,2 %11,5 %21,6 %0,9 %
Åbymo1 4345,0 %16,1 %27,6 %2,6 %
Åby Östra1 4406,1 %11,2 %30,1 %2,8 %
Torshag-Simonstorp1 4904,8 %10,5 %26,6 %2,3 %
Hallberga-Fyrby1 3318,2 %17,7 %21,0 %1,7 %
Pryssgården1 2616,9 %10,8 %27,1 %1,0 %
Eneby Centrum1 3854,7 %14,4 %35,5 %5,4 %
Karlshov-Sandbyhov1 2835,8 %14,2 %29,1 %2,7 %
Taborsberg1 2915,6 %18,9 %25,3 %4,7 %
Saltängen-Nya torget1 5665,6 %22,6 %20,1 %4,6 %
Lagerlunda-Herstadberg1 1946,9 %14,7 %27,1 %4,8 %
Strömparken-G:a Rådstugugatan1 2966,3 %28,5 %23,0 %7,9 %
Rosen-Gamla staden1 2998,6 %34,3 %16,8 %6,5 %
Djäknepark1 2368,3 %28,3 %23,9 %7,5 %
Söder Tull1 3585,3 %23,3 %27,5 %4,9 %
Såpkullen1 3735,2 %22,2 %40,5 %5,0 %
Kvarnberget-Tingstad1 2678,2 %15,4 %20,4 %3,6 %
Mamre1 1318,9 %24,0 %27,4 %6,7 %
Vrinnevi-Klingsborg1 1838,9 %21,6 %19,6 %13,7 %
Portlåset1 3188,3 %24,8 %22,7 %14,6 %
Hageby Centrum1 0316,3 %23,5 %22,4 %18,5 %
Smedby1 4225,8 %9,8 %39,4 %1,1 %
Brånnestad1 2518,1 %15,0 %22,9 %0,9 %
Ljunga1 7104,9 %11,6 %22,7 %1,9 %
Kuddby1 5495,0 %13,0 %28,3 %1,3 %
Östra Husby1 6834,6 %10,9 %34,9 %1,9 %
Kättinge1 4093,8 %10,3 %42,6 %2,1 %
Berga-Långtorp1 4116,9 %11,3 %30,3 %1,0 %
Ljura1 3807,8 %26,1 %16,1 %11,2 %
Sankt Johannes1 2552,2 %14,2 %41,5 %3,5 %
Klingsberg1 4506,1 %17,2 %31,5 %3,5 %
Kneippen1 2225,9 %15,9 %31,4 %1,1 %
Skarphagen1 3874,4 %13,5 %40,7 %3,2 %
Björkalund-Kårtorp1 6265,4 %15,8 %26,6 %2,7 %
Borg1 1237,1 %13,5 %21,9 %2,2 %
Kullerstad-Vickelby1 4775,9 %11,8 %33,5 %1,2 %
Mosstorp1 5776,5 %14,2 %26,4 %2,7 %
Vånga1 3783,7 %11,6 %28,9 %2,4 %
Kimstad1 4496,1 %13,0 %23,6 %2,5 %
Norsholm-Skärkind1 1656,1 %13,8 %23,3 %2,3 %
Kärrhagen-Kättsätter1 2856,5 %11,9 %30,8 %1,2 %
Atriumhusen1 38112,6 %25,4 %16,9 %5,9 %
Ringdansen1 6069,5 %26,5 %17,9 %14,1 %
Vasaparken-Ljurafältet1 4646,3 %21,8 %24,2 %7,0 %
Vidablick1 2354,0 %13,9 %38,9 %3,0 %
Söderporten1 1149,0 %23,1 %19,9 %14,0 %
Porten1 0858,5 %24,1 %18,2 %16,0 %
Kolmården Västra1 2215,2 %11,1 %26,2 %2,1 %
Kolmården Östra1 2016,4 %12,2 %30,7 %2,5 %
Krokek Södra1 3536,7 %10,2 %28,8 %0,9 %
Krokek Norra1 1338,6 %12,6 %29,7 %1,4 %
Svärtinge Mellersta1 4148,9 %15,3 %16,4 %2,8 %
Svärtinge Västra9366,5 %10,0 %6,9 %3,1 %
Svärtinge Östra1 2706,2 %11,6 %19,7 %2,6 %
Haga Södra1 2513,2 %22,2 %20,5 %5,1 %
Haga Norra1 4636,2 %24,3 %19,2 %7,9 %
Marielund Mellersta1 1399,1 %27,3 %15,2 %14,7 %
Marielund Västra1 0825,7 %20,1 %22,8 %8,4 %
Marielund Södra1 4164,2 %22,2 %19,9 %5,0 %
Nordantill Nordväst1 2306,7 %27,5 %15,2 %11,8 %
Nordantill Nordost1 4914,4 %17,5 %32,7 %4,5 %
Nordantill Sydväst1 3256,2 %20,7 %22,7 %7,8 %
Nordantill Sydost1 3624,3 %21,1 %25,3 %6,8 %
Östantill Östra1 3014,9 %27,4 %16,1 %7,8 %
Östantill Västra1 2565,7 %23,0 %28,7 %8,5 %
Oxelbergen Norra1 4534,5 %20,3 %22,7 %3,5 %
Oxelbergen Södra1 3803,8 %27,0 %16,2 %4,5 %
Söderstaden Östra1 4034,7 %25,2 %24,0 %4,3 %
Söderstaden Västra1 2334,6 %20,4 %28,4 %3,2 %
Berget Norra1 1156,4 %36,1 %13,7 %7,6 %
Berget Västra1 1028,0 %29,8 %12,7 %11,3 %
Berget Östra1 11911,2 %39,4 %15,0 %8,7 %
Rambodal Södra1 3337,4 %17,0 %23,2 %1,4 %
Rambodal Norra1 4766,8 %11,9 %24,1 %1,2 %
Lindö Östra1 5126,3 %12,9 %30,4 %2,4 %
Lindö Västra1 3316,7 %11,8 %25,9 %1,1 %
Ektorp Södra1 5333,3 %12,4 %39,3 %2,8 %
Strömbacken-Ektorp1 3938,4 %28,9 %22,5 %5,6 %
Ektorp Centrum1 2068,5 %27,9 %12,3 %10,4 %
Vilbergen Norra1 2634,0 %14,3 %37,8 %1,9 %
Vilbergen Södra1 3912,1 %12,4 %47,8 %2,6 %
Vilbergen Västra1 2513,0 %11,0 %41,2 %3,8 %
Klockaretorpet Östra1 5295,0 %21,7 %23,0 %4,4 %
Klockaretorpet Norra1 4859,6 %21,8 %16,6 %3,7 %
Klockaretorpet Södra1 4019,0 %21,0 %22,6 %4,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.