Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Norrköping. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Norrköpingsborna går till valurnorna i höst har 114 922 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 1 800 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Norrköping. I höstens val handlar det om 29 583 personer, vilket motsvarar 26 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Norrköping som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Vilbergen Södra där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Svärtinge Västra: där är omkring 7 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Vilbergen Södra | 47,8 % |
| Kättinge | 42,6 % |
| Sankt Johannes | 41,5 % |
| ⋮ | |
| Berget Västra | 12,7 % |
| Ektorp Centrum | 12,3 % |
| Svärtinge Västra | 6,9 % |
Samtidigt har 21 010 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Norrköping – eller 18 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Norrköping finns i Berget Östra där knappt 40 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
7 197 förstagångsväljare i Norrköping
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Atriumhusen, där 12,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Vilbergen Södra, bara 2,1 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Atriumhusen | 12,6 % |
| Berget Östra | 11,2 % |
| Klockaretorpet Norra | 9,6 % |
| ⋮ | |
| Vilbergen Västra | 3,0 % |
| Sankt Johannes | 2,2 % |
| Vilbergen Södra | 2,1 % |
I kommunen är det totalt 7 197 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Norrköping. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Norrköping
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Norrköping är 4,8 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Hageby Centrum, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Jursla, Brånnestad och Krokek Södra, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,9 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Hageby Centrum | 18,5 % |
| Porten | 16,0 % |
| Marielund Mellersta | 14,7 % |
| ⋮ | |
| Jursla | 0,9 % |
| Brånnestad | 0,9 % |
| Krokek Södra | 0,9 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Hultdalen-Skriketorp | 1 418 | 7,1 % | 12,5 % | 28,5 % | 2,8 % |
| Jursla | 1 490 | 7,2 % | 11,5 % | 21,6 % | 0,9 % |
| Åbymo | 1 434 | 5,0 % | 16,1 % | 27,6 % | 2,6 % |
| Åby Östra | 1 440 | 6,1 % | 11,2 % | 30,1 % | 2,8 % |
| Torshag-Simonstorp | 1 490 | 4,8 % | 10,5 % | 26,6 % | 2,3 % |
| Hallberga-Fyrby | 1 331 | 8,2 % | 17,7 % | 21,0 % | 1,7 % |
| Pryssgården | 1 261 | 6,9 % | 10,8 % | 27,1 % | 1,0 % |
| Eneby Centrum | 1 385 | 4,7 % | 14,4 % | 35,5 % | 5,4 % |
| Karlshov-Sandbyhov | 1 283 | 5,8 % | 14,2 % | 29,1 % | 2,7 % |
| Taborsberg | 1 291 | 5,6 % | 18,9 % | 25,3 % | 4,7 % |
| Saltängen-Nya torget | 1 566 | 5,6 % | 22,6 % | 20,1 % | 4,6 % |
| Lagerlunda-Herstadberg | 1 194 | 6,9 % | 14,7 % | 27,1 % | 4,8 % |
| Strömparken-G:a Rådstugugatan | 1 296 | 6,3 % | 28,5 % | 23,0 % | 7,9 % |
| Rosen-Gamla staden | 1 299 | 8,6 % | 34,3 % | 16,8 % | 6,5 % |
| Djäknepark | 1 236 | 8,3 % | 28,3 % | 23,9 % | 7,5 % |
| Söder Tull | 1 358 | 5,3 % | 23,3 % | 27,5 % | 4,9 % |
| Såpkullen | 1 373 | 5,2 % | 22,2 % | 40,5 % | 5,0 % |
| Kvarnberget-Tingstad | 1 267 | 8,2 % | 15,4 % | 20,4 % | 3,6 % |
| Mamre | 1 131 | 8,9 % | 24,0 % | 27,4 % | 6,7 % |
| Vrinnevi-Klingsborg | 1 183 | 8,9 % | 21,6 % | 19,6 % | 13,7 % |
| Portlåset | 1 318 | 8,3 % | 24,8 % | 22,7 % | 14,6 % |
| Hageby Centrum | 1 031 | 6,3 % | 23,5 % | 22,4 % | 18,5 % |
| Smedby | 1 422 | 5,8 % | 9,8 % | 39,4 % | 1,1 % |
| Brånnestad | 1 251 | 8,1 % | 15,0 % | 22,9 % | 0,9 % |
| Ljunga | 1 710 | 4,9 % | 11,6 % | 22,7 % | 1,9 % |
| Kuddby | 1 549 | 5,0 % | 13,0 % | 28,3 % | 1,3 % |
| Östra Husby | 1 683 | 4,6 % | 10,9 % | 34,9 % | 1,9 % |
| Kättinge | 1 409 | 3,8 % | 10,3 % | 42,6 % | 2,1 % |
| Berga-Långtorp | 1 411 | 6,9 % | 11,3 % | 30,3 % | 1,0 % |
| Ljura | 1 380 | 7,8 % | 26,1 % | 16,1 % | 11,2 % |
| Sankt Johannes | 1 255 | 2,2 % | 14,2 % | 41,5 % | 3,5 % |
| Klingsberg | 1 450 | 6,1 % | 17,2 % | 31,5 % | 3,5 % |
| Kneippen | 1 222 | 5,9 % | 15,9 % | 31,4 % | 1,1 % |
| Skarphagen | 1 387 | 4,4 % | 13,5 % | 40,7 % | 3,2 % |
| Björkalund-Kårtorp | 1 626 | 5,4 % | 15,8 % | 26,6 % | 2,7 % |
| Borg | 1 123 | 7,1 % | 13,5 % | 21,9 % | 2,2 % |
| Kullerstad-Vickelby | 1 477 | 5,9 % | 11,8 % | 33,5 % | 1,2 % |
| Mosstorp | 1 577 | 6,5 % | 14,2 % | 26,4 % | 2,7 % |
| Vånga | 1 378 | 3,7 % | 11,6 % | 28,9 % | 2,4 % |
| Kimstad | 1 449 | 6,1 % | 13,0 % | 23,6 % | 2,5 % |
| Norsholm-Skärkind | 1 165 | 6,1 % | 13,8 % | 23,3 % | 2,3 % |
| Kärrhagen-Kättsätter | 1 285 | 6,5 % | 11,9 % | 30,8 % | 1,2 % |
| Atriumhusen | 1 381 | 12,6 % | 25,4 % | 16,9 % | 5,9 % |
| Ringdansen | 1 606 | 9,5 % | 26,5 % | 17,9 % | 14,1 % |
| Vasaparken-Ljurafältet | 1 464 | 6,3 % | 21,8 % | 24,2 % | 7,0 % |
| Vidablick | 1 235 | 4,0 % | 13,9 % | 38,9 % | 3,0 % |
| Söderporten | 1 114 | 9,0 % | 23,1 % | 19,9 % | 14,0 % |
| Porten | 1 085 | 8,5 % | 24,1 % | 18,2 % | 16,0 % |
| Kolmården Västra | 1 221 | 5,2 % | 11,1 % | 26,2 % | 2,1 % |
| Kolmården Östra | 1 201 | 6,4 % | 12,2 % | 30,7 % | 2,5 % |
| Krokek Södra | 1 353 | 6,7 % | 10,2 % | 28,8 % | 0,9 % |
| Krokek Norra | 1 133 | 8,6 % | 12,6 % | 29,7 % | 1,4 % |
| Svärtinge Mellersta | 1 414 | 8,9 % | 15,3 % | 16,4 % | 2,8 % |
| Svärtinge Västra | 936 | 6,5 % | 10,0 % | 6,9 % | 3,1 % |
| Svärtinge Östra | 1 270 | 6,2 % | 11,6 % | 19,7 % | 2,6 % |
| Haga Södra | 1 251 | 3,2 % | 22,2 % | 20,5 % | 5,1 % |
| Haga Norra | 1 463 | 6,2 % | 24,3 % | 19,2 % | 7,9 % |
| Marielund Mellersta | 1 139 | 9,1 % | 27,3 % | 15,2 % | 14,7 % |
| Marielund Västra | 1 082 | 5,7 % | 20,1 % | 22,8 % | 8,4 % |
| Marielund Södra | 1 416 | 4,2 % | 22,2 % | 19,9 % | 5,0 % |
| Nordantill Nordväst | 1 230 | 6,7 % | 27,5 % | 15,2 % | 11,8 % |
| Nordantill Nordost | 1 491 | 4,4 % | 17,5 % | 32,7 % | 4,5 % |
| Nordantill Sydväst | 1 325 | 6,2 % | 20,7 % | 22,7 % | 7,8 % |
| Nordantill Sydost | 1 362 | 4,3 % | 21,1 % | 25,3 % | 6,8 % |
| Östantill Östra | 1 301 | 4,9 % | 27,4 % | 16,1 % | 7,8 % |
| Östantill Västra | 1 256 | 5,7 % | 23,0 % | 28,7 % | 8,5 % |
| Oxelbergen Norra | 1 453 | 4,5 % | 20,3 % | 22,7 % | 3,5 % |
| Oxelbergen Södra | 1 380 | 3,8 % | 27,0 % | 16,2 % | 4,5 % |
| Söderstaden Östra | 1 403 | 4,7 % | 25,2 % | 24,0 % | 4,3 % |
| Söderstaden Västra | 1 233 | 4,6 % | 20,4 % | 28,4 % | 3,2 % |
| Berget Norra | 1 115 | 6,4 % | 36,1 % | 13,7 % | 7,6 % |
| Berget Västra | 1 102 | 8,0 % | 29,8 % | 12,7 % | 11,3 % |
| Berget Östra | 1 119 | 11,2 % | 39,4 % | 15,0 % | 8,7 % |
| Rambodal Södra | 1 333 | 7,4 % | 17,0 % | 23,2 % | 1,4 % |
| Rambodal Norra | 1 476 | 6,8 % | 11,9 % | 24,1 % | 1,2 % |
| Lindö Östra | 1 512 | 6,3 % | 12,9 % | 30,4 % | 2,4 % |
| Lindö Västra | 1 331 | 6,7 % | 11,8 % | 25,9 % | 1,1 % |
| Ektorp Södra | 1 533 | 3,3 % | 12,4 % | 39,3 % | 2,8 % |
| Strömbacken-Ektorp | 1 393 | 8,4 % | 28,9 % | 22,5 % | 5,6 % |
| Ektorp Centrum | 1 206 | 8,5 % | 27,9 % | 12,3 % | 10,4 % |
| Vilbergen Norra | 1 263 | 4,0 % | 14,3 % | 37,8 % | 1,9 % |
| Vilbergen Södra | 1 391 | 2,1 % | 12,4 % | 47,8 % | 2,6 % |
| Vilbergen Västra | 1 251 | 3,0 % | 11,0 % | 41,2 % | 3,8 % |
| Klockaretorpet Östra | 1 529 | 5,0 % | 21,7 % | 23,0 % | 4,4 % |
| Klockaretorpet Norra | 1 485 | 9,6 % | 21,8 % | 16,6 % | 3,7 % |
| Klockaretorpet Södra | 1 401 | 9,0 % | 21,0 % | 22,6 % | 4,3 % |
