Rekordmånga äldre väljare i Enköping

Enköpings kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Enköping. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Enköpings­borna går till valurnorna i höst har 38 195 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 1 400 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Enköping. I höstens val handlar det om 10 525 personer, vilket motsvarar 28 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Enköping som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Kryddgården där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Åkersberg: där är omkring 13 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Enköping
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Kryddgården47,6 %
S:t Ilian S41,8 %
Lillkyrka33,9 %
Fanna18,6 %
Bredsand18,5 %
Åkersberg12,8 %

Samtidigt har 6 186 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Enköping – eller 16 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Enköping finns i Fanna där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

2 248 förstagångsväljare i Enköping

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Västerleden S, där 8,9 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Lillkyrka, bara 3,4 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Enköping
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Västerleden S8,9 %
Åkersberg8,2 %
Fanna8,0 %
Kryddgården4,4 %
S:t Ilian S4,4 %
Lillkyrka3,4 %

I kommunen är det totalt 2 248 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,9 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Enköping. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Enköping

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Enköping är 5,3 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Västerleden N, där 12 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Munksundet, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,1 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Enköping
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Västerleden N11,7 %
Romberga11,6 %
Västerleden S11,1 %
Sparrsätra2,4 %
Gånsta2,3 %
Munksundet2,1 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Kryddgården1 7134,4 %15,9 %47,6 %2,9 %
Munksundet1 8186,7 %13,9 %33,7 %2,1 %
Västerleden S1 8408,9 %24,9 %20,4 %11,1 %
S:t Ilian S1 4564,4 %14,6 %41,8 %4,5 %
Bergvreten1 7116,1 %15,5 %26,2 %3,3 %
Korsängen1 5446,3 %19,0 %32,2 %8,5 %
Gånsta1 5576,2 %15,0 %22,1 %2,3 %
Fanna1 9798,0 %27,0 %18,6 %5,0 %
Åkersberg1 0118,2 %23,4 %12,8 %3,8 %
Bredsand1 4785,0 %12,4 %18,5 %2,8 %
S:t Ilian N1 8707,0 %26,4 %21,6 %6,1 %
Enögla1 6424,9 %15,8 %27,8 %11,1 %
Västerleden N1 4596,3 %19,7 %22,8 %11,7 %
Romberga1 7377,3 %21,5 %25,2 %11,6 %
Sparrsätra1 1945,9 %14,4 %25,8 %2,4 %
Svinnegarn1 1764,9 %11,3 %27,0 %2,6 %
Hummelsta1 5086,0 %12,9 %26,3 %4,6 %
Lillkyrka1 7903,4 %9,3 %33,9 %3,6 %
Grillby1 6465,2 %12,5 %28,6 %4,1 %
Skolsta1 5535,5 %12,8 %25,9 %5,2 %
Örsundsbro Ö1 8435,4 %11,4 %28,4 %2,7 %
Örsundsbro V1 7165,3 %11,7 %30,1 %4,3 %
Fjärdhundra1 5624,6 %12,0 %30,3 %7,0 %
Torstuna1 3924,7 %11,4 %29,2 %2,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.