Rekordmånga äldre väljare i Storfors

Storfors kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Storfors. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Storfors­borna går till valurnorna i höst har 3 133 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Storfors. I höstens val handlar det om 1 231 personer, vilket motsvarar 39 procent av alla röstberättigade – vilket är den högsta andelen i Värmland.

I Storfors Centrala är 40 procent av de röstberättigade 65 år eller äldre. I Bjurtjärn är motsvarande siffra 39 procent och 39 procent i Lungsund.

Samtidigt har 308 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Storfors – eller 10 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

I Storfors är andelen unga 11 procent i Storfors Centrala, 9 procent i Lungsund och 9 procent i Bjurtjärn.

Rekordfå förstagångsväljare i Storfors

I Storfors är det totalt 123 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 3,9 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I Storfors Centrala får 4,2 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. I Bjurtjärn är andelen förstagångsväljare 3,7 procent och Lungsund är andelen 3,4 procent.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Storfors. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Storfors

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Storfors är 5,8 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022.

ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Storfors Centrala1 6394,2 %10,9 %39,7 %7,6 %
Bjurtjärn9713,7 %8,5 %38,8 %2,7 %
Lungsund5233,4 %8,8 %38,8 %5,9 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.