Rekordmånga äldre väljare i Osby

Osby kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Osby. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Osby­borna går till valurnorna i höst har 10 187 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 200 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Osby. I höstens val handlar det om 3 446 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Osby än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Örkened Centralt där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Osby Nordväst: där är omkring 28 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Osby
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Örkened Centralt39,3 %
Örkened37,4 %
Osby Sydväst35,9 %
Osby Södra35,3 %
Osby Norra34,2 %
Loshult/Killeberg33,3 %
Osby Nordöst30,3 %
Osby Nordväst28,0 %

Samtidigt har 1 416 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Osby – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Osby finns i Osby Nordväst där 18 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

525 förstagångsväljare i Osby

Det är också i Osby Nordväst där andelen förstagångsväljare är högst i Osby i höst. Här får 5,7 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Loshult/Killeberg, 4,2 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Osby
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Osby Nordväst5,7 %
Osby Sydväst5,6 %
Osby Norra5,5 %
Örkened Centralt5,2 %
Osby Nordöst5,0 %
Osby Södra4,9 %
Örkened4,8 %
Loshult/Killeberg4,2 %

I kommunen är det totalt 525 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Osby. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Osby

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Osby är 6,3 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Loshult/Killeberg, där 12 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Osby Sydväst, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,7 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Osby
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Loshult/Killeberg12,2 %
Osby Nordväst8,3 %
Örkened Centralt7,5 %
Osby Norra6,6 %
Osby Nordöst5,5 %
Örkened4,9 %
Osby Södra4,4 %
Osby Sydväst1,7 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Osby Sydväst1 2045,6 %12,5 %35,9 %1,7 %
Osby Nordväst1 6635,7 %17,8 %28,0 %8,3 %
Osby Norra1 4095,5 %17,7 %34,2 %6,6 %
Osby Nordöst1 3715,0 %14,9 %30,3 %5,5 %
Osby Södra1 3584,9 %10,6 %35,3 %4,4 %
Örkened Centralt1 1265,2 %13,6 %39,3 %7,5 %
Örkened1 0894,8 %10,8 %37,4 %4,9 %
Loshult/Killeberg9674,2 %10,4 %33,3 %12,2 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.